arvenka
02.08.16,14:41
V minulosti so si odkúpila byt v (deväťdesiatych rokoch) od bytového podniku, ale na nevysporiadanom pozemku. Vtedy ho vlastnil štátny majetok, ale privatizáciou sa dostal do súkromných rúk. Dnes je to právnická osoba. V súčasnosti som dostala od nich list, že mi ponúkajú odkúpenie môjho podielu pozemku pod bytovkou a priľahlej plochy za 20 Eur/m2. Je to zhruba 2200 Eur. A ak si to neodkúpim, tak mi vyrubia spätne nájomné od r.2013, 220 Eur ročne. Moja otázka je hlavne či je možné pýtať nájomné za pozemok na ktorom je vecné bremeno? Táto právnická osoba tento pozemok nijakým spôsobom nespravuje, nerobí žiadne úpravy, akurát ho vlastní.
Ďakujem za odpoveď.
ivka70
02.08.16,12:49
To je aky velky/rozlahly bytovy dom a kolko je tam bytov, ked len tvoj podiel na pozemku je 110 m2?
ivka70
02.08.16,12:51
Bytovy dom vyuziva cudzi pozemok tym, ze na nom stoji.
Preco by mal vlastnik tohto pozemku tuto "sluzbu"poskytovat zadarmo?
On tym padom nemoze svoj majetok vyuzivat inak.
Preto ma pravo dostavat za o odplatu.

Najomne je mozne vymahat spatne 3 roky dozadu a rocne najomne vo vyske 1/10 ceny pozemku je obvykla sadzba.
Chobot
02.08.16,13:48
Na tvojom mieste by som neváhal a ten pozemok pod domom okamžite odkúpil. Cena 20 EUR/m2 nie je tak veľká. Tiež sa mi nezdá, že by si mala podiel 110 m2 tvoj podiel na pozemku. Nemyslí sa tou cenou 2200 celá parcela? A keď ste napr. 4 spoluvlastníci, tak každého by to vyšlo 550 EUR?

Vlastník môže pýtať nájomné. Keďže je to už súkromný vlastník, tak nie je povinný ti pozemok ani odpredať, ani predať za cenu, za akú predávali obce pozemky pod domami. On už môže pýtať komerčnú cenu.
viktorviktor
02.08.16,18:20
aho ho -....pod bytovkou a priľahlej plochy za 20 Eur/m2.
draik
02.08.16,19:00
Nárok na tzv. nájomné, v skutočnosti však odplatu za vecné bremeno, je premlčaný. Vlastník pozemku pod bytovým domom tak musel urobiť do roku 1996, inak sa jeho právo premlčalo, a to bez ohľadu na prípadnú zmenu vlastníka pozemku. Potvrdzuje to súdna prax i rozhodnutie Ústavného súdu.
branislavp
02.08.16,19:41
draik na základe čoho, akého zákona, mal vlastník pozemku konať do r. 1996, aby jeho právo nebolo premlčané,. Toto by ma zaujímalo, pretože aj naša bytovka je postavená časť na súkromnom a ďalšia časť na mestskom pozemku.
draik
02.08.16,20:07
Vecné bremeno bolo zriadené priamo zákonom (§23 ods. 5 z. 182/1993 Z.z., účinný od 1.9.1993). Odplata za vecné bremeno má povahu majetkového práva, ktorá podlieha premlčaniu v trojročnej lehote.
branislavp
03.08.16,00:58
Veľmi pekne ďakujem. Ale v našom prípade tieto ťarchy na súkromnom pozemku máme zakotvené v našej zmluve pri odkupovaní bytov do osobného vlastníctva , z roku 98, kataster tie ťarchy zapísal tak až po mnohých urgenciách z našej strany.. Ale súkromný vlastník napadol tu ťarchu vecné bremeno a súdom najvyšším - dosiahol zrušenie vecného bremena, takže tým rozhodnutím najvyššieho súdu je zápis v katastri v rozpore so skutočnosťou a aj v rozpore s údajmi v zmluve. Pretože tú stavbu nikto nepriemiestnil, ani nezbúral. Má riadne stavebné, kolaudačné rozhodnutia, nevysporiadané pozemky sú v zmluve ošetrené zrozumiteľne identifikovateľné podľa GP Čo s tým teraz nevieme, našu zmluvu nikto nezrušil, stále je platná, ale vecné bremeno pre časť pozemku (súkromný vlastník kataster vymazal na základe právoplatného rozhodnutia najvyššieho súdu.