zk24
02.08.16,16:26
Ahojte,

novozaložená sro nedostane možnosť kupiť nejaky majetok na splatky. dajme tomu notebook, v sume 1200€. Preto sa konateľ rozhodne že by si to kupil na seba a nasledne to predal svojej sročke.

Kedze suma prevyšuje 10% hodnoty ZI, tak podľa § 59a Obchodného zákonníka by mal byť k takemuto predaju (zmluve) spraveny znalecky posudok. Je to naozaj treba? Išlo by o uplne novy počítač. Ide len o to aby to konateľ dostal na splatky.

Stalo sa niekedy niekomu že by ten znalecky posudok vyžadovali?

Dakujem.

Zk.
Consultix
02.08.16,20:03
Osobne som s tymto skusenost nemal, a to hlavne z toho dovou, ze sme nikdy tuto moznost nevyuzili. Alebo to boli drobnosti, ktore splnali limit 10% ZI, alebo sa veci kupovali od tretej osoby.
Ale ak sa jedna o konatela, tak je tam niekolko dalsich moznosti, ako to dostat do nakladov: napr. kapitalovy vklad, nahrada za vyuzivanie vlastneho "naradia".
zk24
03.08.16,10:48
Dakujem. Páči sa mi tá "náhrada". Takže ak ma konateľ zmluvu o výkone funkcie konateľa s pravidelnou odmenou, môžeme mu do zmluvy pridať náhrady za využívanie vlastných prostriedkov, v tomto prípade notebooku? Podľa čoho sa stanovuje taká cena? ked by som rozpočítala sumu notebooku na obdobie trebárs 2 rokov, myslíte že by to bolo adekvátne?

Dakujem.

Zuzana
Consultix
04.08.16,16:48
Ved to :) Ako stanovit cenu pre NB? Ak by to bolo pneumaticke kladivo, tak prilozim tri cenniky pozicovni a myslim si, ze by som tym uniesol dokazne bremeno uznatelnosti danoveho vydavku.
V pripade notebooku je to ale tazsi oriesok...
kobolcs
06.08.16,06:32
aj notebook sa da komerčne prenaj ceny sú od 5eur/deň v prípade drahsich (nad 1000eur) od 10 eur. Čiže vyžiadanie cenových ponúk nie je problém.
monika.a
16.08.16,11:21
pozri § 59a Obchodného zákonníka v ods.1 sa píše (1) Ak spoločnosť nadobúda majetok na základe zmluvy uzatvorenej s jej zakladateľom alebo spoločníkom za protihodnotu vo výške najmenej 10 % hodnoty základného imania, musí byť hodnota predmetu zmluvy určená znaleckým posudkom. Táto zmluva nemôže nadobudnúť účinnosť skôr, ako bude uložená spolu so znaleckým posudkom v zbierke listín. Ak je na účinnosť zmluvy potrebný zápis do osobitnej evidencie podľa osobitného zákona, musí byť zmluva spolu so znaleckým posudkom uložená do zbierky listín pred zápisom do osobitnej evidencie.

ale zároveň v ods.5 je napísané:
(5) Ustanovenia odsekov 1 až 4 sa vzťahujú na akciovú spoločnosť
zk24
16.08.16,11:50
Mas pravdu. Do 31.12.2015 je v zakone v bode 5 aj s.r.o aj a.s. Zmenu k 1.1.2016 som nezachytila. To vec znacne ulahcuje. Dakujem moc za postreh !!!
monika.a
16.08.16,11:53
ja som tiež podobné riešila, takže som vedela, že už tento rok to pre s.r.o. neplatí....rada som pomohla :-)