Gagx
02.08.16,20:09
Chcem sa spytat,mam narok si vybavit ID ak som na materskej a ma problem z chrbticou a trpnutim ruky? Prosim poradte...dakujem
veronikasad
02.08.16,18:22
O priznaní invalidity rozhoduje posudkový lekár sociálnej poisťovne. Skutočnosť, že si na materskej dovolenke nemá na tieto okolnosti vplyv. V prípade schválenia invalidity však musíš mať dostatočnú dobu poistenia, v závislosti od veku žiadateľa. Ak nebudeš mať dostatočnú dobu dôch.poistenia, aj keď budeš mať invaliditu priznanú, ID ti vyplácaný nebude.

Choď osobne do pobočky sociálnej poisťovne a požiadaj o spísanie žiadosti o priznanie ID. Dostaneš tlačivo pre svojho ošetrujúceho lekára, ktorý na ňom spracuje lekársky posudok. Po vyplnení priložíš k nemu kopie odborných lekárskych vyšetrení nie staršie ako 3 mesiace a odnesieš do SP. . Na základe toho ťa pozvú na posudkovú komisiu, ktoré rozhodne o priznaní, resp. nepriznaní invalidity.
Gagx
02.08.16,18:50
A ak nechce lekar velmi spolupracovat,ako postupovat. Trapi ma to velmi nemam nakoho obratit,nevyznam v tom. Dakujem
veronikasad
02.08.16,19:00
čo rozumieš pod tým, že lekár nechce spolupracovať ? Postup je taký ako som napísala vyššie, lekársky posudok je povinný pre SP vystaviť.
ninka24
03.08.16,06:19
To sa akože chceš uspokojiť s tým, že ti tŕpne ruka a dajte mi invalidný? Najprv sa musíš dopracovať k odbornej diagnóze, prečo ti tŕpne ruka, potom treba podstúpiť liečbu a až potom sa dá dospieť k záverom či bude nárok na ID. Ale popravde moja mama je po operácii chrbtice - tŕpnutie ruky, štyri prsty si už takmer necítila, mala obrovské bolesti..... NO vymenili jej 3 platničky, zbrúsili výrastky a nárok na ID nemá, pretože 35 rokov pracuje v MŠ s malými deťmi a to "nieje náročná práca".
Katy a R
03.08.16,06:27
Platí to, čo napísala Veronika.
Kým ale pôjdeš vybavovať - pozri si prílohu zák o SP - kde nájdeš, že aké je rozpätie zníženej schopnosť pracovať pri jednotlivých diagnozach (v %).
aj zákon 461/2003 (nielen prílohu):)
Gagx
03.08.16,06:34
Mam to trpnutie od chrbite,mala vodoliecby aj masaze. Ako je mozne ze niekto ma vybaveny id a nic mu nieje,poznam stovky ludi. Dakujm za odpovede..som s toho zdrvena a sklamana
ninka24
03.08.16,06:46
V takýchto prípadoch sa ID priznáva až keď je trvalé nezvratné poškodenie, obmedzujúce prácu. No masáže, elektroliečba, obstreky a iné terapie sa dávajú pri menej závažných problémoch. Ako som písala vyššie ani trvalé následky ako titánové platničky pre komisiu v sociálnej poisťovni nie sú dostatočné ani na priznanie čiastočného ID.