Skorpija
03.08.16,09:37
Máme pozemok na ktorom chceme stavať rodinný dom, avšak podľa územného plánu mesta je tam navrhnutá 03 Zelen, čo je verejne dostupné parky a parkové úpravy.

Zaujímalo by ma ako môže mesto naplánovať takéto niečo na súkromnom pozemku? Čo môžeme robiť aby sme tam postavili dom?

Najviac zaujímavé je to, že je to kopec vedľa cesty a tú zeleň si naplánovali len na začiatku kopca a na zvyšku sa už môže stavať. Avšak mi máme tú smolu, že náš pozemok je hneď na začiatku a za hranicou naseho pozemku sa už môže stavať.Čo môžeme robiť v takejto situácii?
misoft
03.08.16,08:56
Pokiaľ je tam podľa ÚP vyznačená zeleň - nemôžeš tam stavať. Nie je to stavebný pozemok. Pokiaľ by si chcel stavať, povolenie nedostaneš. Musel by sa meniť územný plán....
V mnohých miestach/mestách je územný plán, kde i na súkromných pozemkoch je naplánovaná zeleň, parky a pod. A majiteľ s tým nič neurobí.
Chobot
03.08.16,09:01
To, že máš pozemok, neznamená, že na ňom môžeš automaticky stavať. Ak tam je podľa územného plánu zeleň, tak stavebné povolenie na rod. dom nedostaneš. Pri tvorbe úz. plánu nie je podstatné, kto je majiteľom pozemkov, ale aby mesto malo nejaký koncept a nie aby sa stavalo kdekoľvek a čokoľvek.

Ak si ten pozemok kúpila, tak smola - trebalo vopred preveriť, či tam bude možná výstavba. Ak si ho zdedila, tak treba počkať, možno sa v budúcnosti zmení úz. plán alebo sa ozve nejaký investor, ktorý tam bude chcieť vybudovať park alebo niečo iné, čo bude v súlade s UP.
Skorpija
03.08.16,09:12
Tak to je dosť smutné že na vlastnom pozemku si človek nemôže robiť čo chce iba čo mu dovolia urady..
A keby sme chceli zmeniť územný plán??? Niekde som čítala že je to drahé a časovo náročné ... ale mohlo by sa to dať.... len neviem ako
Viete mi s tým poradiť???
Skorpija
03.08.16,09:46
ten pozemok sme zdedili, len ze nechápem jednu vec ked na celom tom kopci sa môže stavať tak prečo nie na prvých 50 m.
No takže nám zostáva už len jedno z tohoto čo som pochopila... musíme ziadať o zmenu uzemného plánu.....
Chobot
03.08.16,12:45
Sú aj prípady, kedy na jednej strane ulice je možné stavať a na druhej strane nie. Niekde musia byť hranice funkčných oblastí a bohužiaľ ten váš pozemok spadá do FO, kde (zatiaľ) nie je možné stavať.

Zmenu UP môžete žiadať, ale územné plány sa aktualizujú len veľmi zriedkavo a celý proces je dosť zdĺhavý.
marleau
03.08.16,13:23
Najlepšie je byť sympatizantom tej správne SMERovanej strany, vtedy sa to bude dať. Viac na najbližšom Zjazde ÚV ...
misoft
03.08.16,13:52
Územný plán sa tvorí dlhodobo, každá zmena v územnom pláne trvá mesiace, často roky.