Verwest
03.08.16,09:48
Ahojte, predal som auto, spísala sa kúpno-predajná zmluva, nový majiteľ ma vyplatil, auto sa prepísalo na nového majiteľa a všetko bolo vybavené.

Ale...Brat si zabudol v aute objektív na zrkadlovku v hodnote cca 300-400€ a nový majiteľ ho nechce vrátiť...resp. chce zaň nezmyselnú čiastku (500€), vyhovára sa že auto bude potrebovať ešte určite nejakú investíciu tak sa mu peniaze zídu...a podobné nezmysli.

Môžem od neho nejakým spôsobom vymáhať túto vec? Na koho sa mám obrátiť resp. čo mám podniknúť, aby som sa k objektívu čo najrýchlejšie dostal.

Je to len 20r chalan...tak neviem či by nebolo rozumné kontaktovať aj jeho rodičov...fakt neviem čo by bolo najlepšie.

Vďaka za každú radu :)

___________________________

Vec sa posunula...po pár SMS chlapec posunul kontakt na svojho otecka, stým, že objektív má on. Otecko tvrdí, že objektív našiel on a nechce mať žiadne problémy a chce sa stretnúť...takže vyzerá to tak, že rodinka sa chcela obohatiť o nejakú tú stovku naviac :) Vtipné je, že synáčik tvrdí, že objektív je jeho a predáva ho už dlhšiu dobu a jeho otec povie na rovinu, že ho našiel v aute...ach, to je ale sebranka, mohli sa aspoň dohodnúť na rovnakej rozprávke...
misoft
03.08.16,08:21
Objektív v hodnote 300-400€. Ak brat má nejaký doklad, dôkaz o tom, že je vlastníkom uvedenej veci, nech písomne vyzve osobu, ktorá ho má, aby ju vydal, inak sa dopúšťa neoprávneného obohatenia, užívania cudzej veci.
Ak by nereflektoval, vybaviť súdny príkaz na vydanie veci. A to je už dôraznejší argument - nakoľko by sa jednalo o súdne rozhodnutie a nesplnenie by sa rovnalo mareniu výkonu súdneho rozhodnutia - čo už je trestný čin - sadzba 1 až 5 rokov.
http://www.najpravo.sk/slovnik/m/marenie-vykonu-uradneho-rozhodnutia.html
"Kto zmarí alebo podstatne sťaží v trestnom konaní výkon rozhodnutia súdu alebo iného orgánu verejnej moci tým, že

a) zničí, poškodí, urobí neupotrebiteľnou, zatají, odcudzí alebo odstráni vec, ktorej sa také rozhodnutie týka, alebo
b) ujde stráži, z väzby alebo z výkonu trestu odňatia slobody alebo pri takom úteku inému pomáha, potrestá sa odňatím slobody na jeden rok až päť rokov.
"
jslancik
03.08.16,08:28
ten doklad by musel byť s nejakým jedinečným číslom toho objektívu. Vieš, na kom je dôkazné bremeno? To ako ja pôjdem na návštevu k niekomu, zbadám, že má pekný televízor, a budem tvrdiť, že je to môj TV a budem sa s ním súdiť? Alebo po meste zbadám ísť bicykel, čo sa mi páči, pôjdem za ním, budem tvrdiť, že je to môj bike, a smer súd? Bloček na TV či bike sa nejaký nájde.

jedna vec je teória, druhá vec je dokazovanie.

ešte absurdnejšie situácie? väčšina vecí cez bazár sa predáva bez akéhokoľvek dokladu. nový majiteľ toho auta môže tvrdiť, že to kúpil bez dokladu, napr. aj od predávajúceho toho auta. Ideme do ďalších podobných situácii? keď niečo kúpiš od niekoho a ten pôvodný majiteľ dá na teba súdny príkaz, že si sa obohatil na jeho úkor.
jslancik
03.08.16,08:34
predpokladám, že ste iba ústne komunikovali. že nemáš žiadny písomný dôkaz, že priznal tvoj objektív v svojom aute. ak je to iba ústne, tak ak to začneš riešiť súdom, dá od toho ruky preč a zaprie nejaký objektív.
inak, otázka mala znieť "zabudol som objektív v cudzom aute, čo mám robiť".
misoft
03.08.16,08:35
Pokiaľ objektív kupoval v normál obchode - doklad by bol, dokonca možno i záručný. Mimochodom - kvalitné a drahé objektívy majú dokonca svoje výrobné čísla! Dokonca i bicykle majú svoje výrobné čísla - keď som kupoval "horské" bicykle - tak na záručných listoch boli tie čísla napísané. Divné, že?

Ale na tom celom ma zaráža jeden fakt. Pokiaľ niekto niečo predáva (auto), tak by si ho mal dôkladne prezrieť, či tam niečo osobného nezostalo (a oni to pravdepodobne ani nerobili). Potom by sa takéto prípady stávali zriedka (nejaká vec zapadnutá na neprístupnom mieste).
dmc
03.08.16,08:41
Mas s nim aspon e-mailovu komunuikaciu kde sa bavite o objektive ???? Proste aspon nieco v rukach. Urcite by som mu zaslal oficialnu vyzvu na vratenie veci - doporucene.

Ja osobne by som sa ho opytal medzi 4 ocami ....podla neho-kolko by asi stalo prelakovanie vozidla.
jslancik
03.08.16,08:49
takže keď predám bicykel či objektív, a nedám k nemu záručný list (lebo bike je po záruke), tak môžem ísť na druhý deň na políciu, že mi ho ukradli a videl som pri tom takého a takého človeka.
dobre vedieť. hlavne, keď budem niečo kupovať...
ivka70
03.08.16,09:19
Insak, nie celkom rozumiem, ako si odvzdal auto, ked si ho cele neprezrel .... objektiv zasa taka mala vec nie je, aby si ju prehliadol pri upratovani interieru...
Pravnik AI
03.08.16,10:04
§ 236 Tr. zákona - Zatajenie veci

1) Kto si prisvojí cudziu vec malej hodnoty, ktorá sa dostala do jeho moci nálezom, omylom alebo inak bez privolenia oprávnenej osoby, potrestá sa odňatím slobody až na jeden rok.
Wotan
03.08.16,10:08
to uz veru nikomu nedokazes, ze si tam mal objektiv... Ak by si fakt mal doklad a vyrobne cislo, mozno by sa dalo vysetrovat ako sa objektiv k nemu dostal. Ale aj vtedy moze tvrdit, ze si mu ho predal bez dokladov, bez zmluvy... hold, smola.. taku fatalnu chybu spravit, ze nechat v aute, ktore predavas nieco take... za chyby sa plati.. niekedy aj 500 EUR .. bohuzel
viktorviktor
03.08.16,11:09
oznám to na polícii, ak ťa vyhodia nech ti aspoň poradia, podľa hesla Pomáhať a chrániť
jslancik
03.08.16,11:30
čo keby si dal niečo užitočné - napr. čo všetko by musel doložiť, aby sa tým vôbec súd zaoberal. jasné, právnici sa na tom nabalia tak či tak, nech je "prípad" hocijaká blbosť od začiatku odsúdená na neúspech....
Verwest
03.08.16,11:37
bol v čiernom púzdre, ktoré sa pravdepodobne zakotúlalo niekam pod sedačky...jednalo sa o auto coupé(športové, dovjdverové), čiže tým pádom horší prístup pod sedačky...jednoducho som si to nevšimol :(
Verwest
03.08.16,11:40
komunikáciu mám, ale tá nie je zrovna taká, že by som sa o ňu mohol oprieť, kedže sa nepriznal že ten objektív našiel, ale tvrdí že ho mal už pred tým ako kúpil auto....ALE 16.7. som predal auto a inzerát s objektívom na baoši má od 23.7.....to mi je ale náhoda :) a jediný "doklad" od objektívu čo mám je fotka so sériovým číslom(čo nie je určite na zahodenie)
Verwest
03.08.16,11:44
buď budem riešiť tú výzvu alebo ma napadlo stretnúť sa sním, ideálne keby bola prítomná aj polícia. Mám kúpnopredajnú zmluvu od auta (z dňa 16.7.), fotku objektíva so sériovým číslom, vytlačený inzerát objektíva z bazoška, ktorý inzeruje ten parchant (inzerát zverejnený 23.7.)...
dmc
03.08.16,11:49
Zobrat kamarata....dvoch.....zavolat na inzerat s tym ze osobne ho vyskusa a ak je dobry tak ho berie....ty zostan niekde v zalohe.. kamarat zoberie objektiv do ruky a donesie ti ho von ..... ak mas foto s vyrobnym cislom a svagor dosveci ze je to jeho objektiv...kludne nech aj policiu zavola. Na Hovado treba ist "Hovadsky"
jslancik
03.08.16,11:55
prepáč, nič z toho nie je dôkaz... súdy nevynášajú rozsudky na základe "náhod" ani nejakých fotiek. Ja môžem mať xyz fotiek so sériovým číslom hocičoho. napr. keď si cez e-shop objednám objektív, do 14 dní ho vrátim, a medzitým ho odfotím. dokonca aj doklad - faktúru môžem mať od toho.
mareko
03.08.16,12:39
Ten objektív si chlapci asi veľmi nevážili, keď bol zapadnutý dakde za sedačkami :(
jslancik
03.08.16,13:48
chlape, ale on nič nemá... sa to môže otočiť proti nemu...
dmc
03.08.16,15:37
ani terajsi "drzitel" objektivu "NIC" nema.
dmc
03.08.16,15:38
poradia mu akurat to aby sa obratil na obciansko pravne konanie - cize sud.
Verwest
03.08.16,16:40
ten buzerant má inzerát na bazoši...neviem či sa o to dá nejako právne oprieť, ale mňa to len utvrdilo, že mi to zobral...
Verwest
03.08.16,16:43
ak by som si dohodol sním nezávislé stretnutie ako iná osoba(z cudzieho tel. čísla), je možné, že by som si k stretnutiu zavolal políciu?
branislavp
03.08.16,16:50
keď sa kupujúci takto rafinovane zachoval, vymysli ešte niečo rafinovanejšie, aby si mu mohol dokázať jeho "vychytralosť".
Verwest
03.08.16,16:52
samozrejme, ale najskôr to chcem riešiť po dobrom (asi)
Verwest
03.08.16,16:57
objektív bol kupovaný už z druhej ruky...takže ani faktúru ani nič podobné k tomu nieje....ako doklad k objektívu by sa dala použiť kúpno-predajná zmluva?
branislavp
03.08.16,17:01
len aby si nezmeškal, pokiaľ sa budeš chystať vec dať dohodou na poriadok, macher to môže speňažiť a s novým majiteľom to už nebude dosiahnuteľné.
jslancik
03.08.16,17:29
Snáď nechceš vyrobiť dodatočne zmluvu? Chlapce, je to cim ďalej lepsie...
Okrem toho... Tie dátumy na Bazosi... Nič nehovoria o tom, kedy bol daný inzerát prvý krát publikovaný. Ak by to aj niečo málo znamenať.
jslancik
03.08.16,17:40
Dmc, no a čo, že nič kupujúci nič nemá? Myslíš, že súdnou cestou to nejak pôjde? To by bol iný precedens... Slovo proti slovu. Nechápem, prečo mu dávate márne nádeje. O to viac právnici. Všetko sa to musí opierať o dôkazy, nie o tvrdenia.
Verwest
03.08.16,18:02
Nechápem prečo by som mal dodatočne vyrobiť zmluvu, keď ju mám...len som položil otázku, či má zmluva nejakú váhu...kedže fotka so sériovým číslom že vraj nemá...

Rozumiem, že to teoreticky môže byť premazaný inzerát a mohol byť publikovaný už napr. aj pred rokom...len ma hlavne nestavaj do pozície, ako keby som bol ja zlodej...:)

áno právne sa o nejaký bazoš nemôžem oprieť, ale aspoň som zistil, že to je ten objektív...dátumy úplnou náhodou sedia, jedná sa o nie moc štandardný objektív (fisheye), nepovedal vyslovene že "nie nič som v aute nenašiel"...ale vykrúcal sa že sa mu peniaze ešte zídu a bla bla úplne nezmysly...

A koniec koncov preto som tu na fórum písal, aby som našiel spôsob a aké veci môžem použiť proti nemu...Ok dopracovali sme sa k tomu, že dátumy nemôžem použiť...tak idem ďalej, nebudem kvôli tomu plakať :)
Verwest
03.08.16,18:04
aké napr. dôkazy?
jslancik
03.08.16,18:09
KPZ si môže hocikto vyrobiť hocikolko. Nový majiteľ teraz môže tvrdiť, že si mu to dal ako bonus k autu, alebo XY iných tvrdení... Trojuholník a lekárničku od neho nechceš vymáhať?
Mimochodom, pred chvíľou si napísal, že nemáš faktúru ani nič podobné. KPZ je "niečo podobné" - je to doklad o nadobudnutí. Mimochodom, na tej KPZ je sériové číslo toho objektívu?
Verwest
03.08.16,18:16
popravde teraz už mám chuť vymáhať aj ten trojuholník aj lekárničku...keby ten objektív mal dostať k autu tak by sa to pravdepodobne nachádzalo v KPZ...áno je tam napísané aj sériové číslo, bez toho by nemalo význam robiť nejakú zmluvu...popravde chápem ako to všetko myslíš...nemám prakticky nič, čo by vyslovene nasvedčovalo, že to bolo moje(resp. bratove ale to je fuk)...keby to nebol sráč tak by som mu bez problému dal 50-100€ za nálezné...samozrejme teraz už nemám moc štedrú náladu keďže sa takto vykrúca.
buchač
03.08.16,18:55
Ten § ma vcelku aj pobavil....

Pri vymožiteľnosti práva na Slovensku je to normálna fikcia, čisté sci-fi...normálne Akty X...
viktorviktor
04.08.16,10:56
ale nebude hlavne čakať, zisťovať, brať ohľad a potom si hlavu búchať