janulienka janička
03.08.16,10:00
Celkový priestor je 270 cm široký. Z toho 90 cm je pred zvončekmi, 100 cm dvere a 80 cm presklený priestor s madlom pre vstup. Podľa návrhu projektanta má byť rampa na úrovní zvonenia 100 cm široká. Nájomníci ho požadujú priamo oproti dverám, aby bol plynulý prechod do dverí. Projektant tvrdí, že to v zmysle stavebného zákona nemôže tak byť. Jeho spracovaním vzniká ale tiež problém pre vozíčkara, ako sa má vytočiť do dverí, keď plošina pred dverami je 90 cm a vlastne kvôli nemu sa táto zmena robí, pretože doterajšie železné nájazdy sú príliš úzke a príliš strmé. Nevyhovujú ani cyklistom ani dôchodcom s kolieskovými nákupnými taškami a keď už rampa nech rieši problém všetkých. Môže teda byť rampa v rovine s dverami? Ak áno, potešil by § stavebného zákona.
misoft
03.08.16,08:14
Pozerajúc na foto:
Nájazdová rampa mohla byť umiestnená vpravo.
Dôvod: Vstupné dvere (v strede) sa otvárajú dovnútra a vľavo. Takže vo vonkajšom priestore netvoria žiadnu prekážku. Osoba, ktorá by využívala rampu však má vpravo dostatok miesta na to, aby mohla manévrovať.
A čo sa týka iného - treba si uvedomiť, že vchodové dvere sú zároveň únikovým koridorom! A ten MUSÍ byť vždy voľný, nesmú tam byť prekážky (a rampa tou prekážkou JE!) Takto umiestnená rampa (môj názor) odporuje predpisom o požiarnej ochrane.
chandler
03.08.16,08:23
urcite nemoze byt oproti dveram, preco sa pytas na internete ked ti to povedal projektant?
viktorviktor
03.08.16,11:02
priestor pred dverami rozšíriť dopredu, k chodníku, rampa môže byť vľavo alebo vpravo
buchač
03.08.16,11:16
Mierne nechápem problém.

Už sa tu objavilo pár tém ohľadom vstupov do vchodu pre vozíky a aj kočíky.
Nie raz boli problémy tie, že majitelia bytov viac nesúhlasili ako ten opak.
Tu je "problém" s umiestnením.....ba dokonca zadávateľka požaduje § so zákona...a už nespomínam, že táto úloha bola zadaná projektantovi.

Nuž, projektant je v tomto prípade na (výnimočne) tri veci = na hovno, na nič a na to aby sa pár čiar na pauzáku vzal nekresťanské peniaze.

Prax býva predsa taká, že majitelia sa zídu, schvália plán a už sa zadá len objednávka ... buď správcovi, nech sa stará alebo nejakej firme.

Prax je tiež taká, že takáto rampa sa nedáva do stredu, ale tak, aby čo najmenej prekážala.

P.S.:
Svojho času som rampu riešil ako ZVB...postup bol taký, ako je vyššie popísané. Dokonca som ani len schôdzu nezvolával....a projektanta už vôbec nie.
mareko
03.08.16,12:01
Rampa nemôže byť oproti dverám (projektant vie, čo je v zákone a v STN - kách)a logicky, v zime pri námraze by každý pri východe z domu padol rovno na zadnicu ;). No o. i. je tu aj iný problém a to sú vchodové dvere, ktoré sa otvárajú dovnútra. Ak by ste robili zateplenie či inú rekonštrukciu, tak podľa súčasne platných požiarnych predpisov sa vchodové dvere musia otvárať von. Preto je potrebné výhľadovo brať do úvahy aj túto možnú zmenu.
sito
03.08.16,16:40
Tak ako je znázornené určite nie! Jednému môže vyhovovať, ale ten nie je debil.
Chobot
04.08.16,05:44
"tak podľa súčasne platných požiarnych predpisov sa vchodové dvere musia otvárať von"
To platí len všeobecné. Ale v prípade bytoviek je prípustné mať vonkajšie vchodové dvere s otváraním dnu - viď vyhlášku č. 94/2004 § 71 ods. 2:

(2)
Dvere na únikovej ceste okrem dverí na začiatku únikovej cesty sa musia otvárať v smere úniku pootáčaním dverových krídel v postranných závesoch alebo v čapoch; to neplatí na dvere, ktoré vedú zo stavby určenej na bývanie na voľné priestranstvo a na dvere vedúce zo stavby na voľné priestranstvo, cez ktoré sa vykonáva evakuácia najviac 100 osôb. Dvere na ďalšej únikovej ceste môžu byť kývavé alebo vodorovne posuvné.

A podľa ktorého konkrétneho predpisu nemôže byť rampa oproti dverám? Vieš to aj doložiť, lebo ja som to v príslušnom predpise nevidel.
Chobot
04.08.16,05:59
Podobné veci rieši Vyhláška MŽP SR č. 532/2002 ktorou sa ustanovujú podrobnosti o všeobecných technických požiadavkách na výstavbu a o všeobecných technických požiadavkách na stavby užívané osobami s obmedzenou schopnosťou pohybu a orientácie

Pozeral som tú vyhlášku a nikde som nenašiel, že by upravovala také niečo, že kde umiestniť tú rampu. Sú tam uvedené požiadavky na prístupovú rampu, ako sklon, šírka a pod. ale nie je uvedené, že by to nemohlo byť presne pred dverami.

Ale logicky vyplýva, že by ju bolo vhodnejšie umiestniť na pravú stranu a prípadne novú urobiť s menším sklonom - neviem koľko má táto.

AK sa ti chce, preštuduj si tú vyhlášku, možno v nej nájdeš niečo pre teba zaujímavé.

A každý, kto tu píše, že podľa normy by to malo byť tak a tak, nech uvedie aj normu, na ktorú odkazuje. Lebo mne tiež každý tvrdil, že dvere z kotolne sa musia otvárať smerom von, ale nikde som nenašiel ani nikto mi nedoložil predpisom, že je to skutočne tak.
mareko
04.08.16,14:32
Chobot, tak s tými dverami, to je naša vlastná skúsenosť. Už vyrobené nové vchodové dvere (otváranie dovnútra)sme museli zlikvidovať a dať vyrobiť nové, s otváraním von. Hasiči argumentovali novým predpisom a boli neoblomní. Bolo to v r. 2007. Museli sme vymeniť troje vchodových dverí :(.
Consultix
04.08.16,16:38
Podla mojho skromneho nazoru je uplne jedno, kde tato rampa bude, nakolko ak vozickar nema celkovo do 50kg a v tom slusne bicepsy, tak pri takom sklone rampy sa bude musiet dost snazit (ak nema vozik s pohonom).
Nebolo by jednoduchsie spravit stavebnu upravu v podobe zrusenia schodu a vytvorenia sikmej plchy s protismykovym povrchom? babka s vozikom na kolesach, dedko na barlach, vozickar - vsetci by sa vpohode vystverali a nebol by problem...