ESTER
05.11.04,15:43
Ako postupovať v prípade, že som v januári zaplatila odvody do SP z nižšieho VZ? Ako to opraviť vo výkaze? A ako túto chybu odstrániť vo výplatnej páske?
Ďakujem.
FAA
05.11.04,15:01
Zdravím Vás.
Opravíte to tak, že podáte komplet nový výkaz, na ktorom budú hodnoty z opravenej mzdy a zaškrtnete na ňom políčko "opravný". Doplatíte len rozdiel. Ak máte ostatné úhrady ok, soc.poist. nebude penalizovať. Pravdepodobne máte nesprány aj výkaz do zdr.poisťovne. tam môžete postupovať tak isto.
Čo s mzdou v programe, to Vám povedať neviem, závisí to od programu, na akom pracujete. Ja by som to na svojom programe vyriešil tak, že by som urobil mzdu nanovo.
Nike
05.11.04,17:12


Ester, ak si mala chybu vo VZ tak treba dopočítať poi. a v mesiaci keď to urobíš aj odviesť a vykázať vo výkaze. Našla som ti o tom článok. Preštuduja a uvidíš.

Riadny a opravný mesačný výkaz poistného
MZDOVÉ ÚČTOVNÍCTVO, Poistné vzťahy, číslo: 16/2004, vyšlo: 18. 10. 2004

Správna aplikácia zákona č. 461/2003 Z.z. o sociálnom poistení v znení neskorších noviel nie je jednoduchá. Často preto dochádza pri mesačných výkazoch k chybám. V takom prípade je povinnosťou zamestnávateľa nesprávne vyčíslenú sumu poistného opraviť. Kedy stačí zapracovať opravu do riadneho mesačného výkazu poistného a kedy podať opravný výkaz?


Mesačný výkaz poistného

Predložením výkazu poistného zamestnávateľ vykazuje skutočne zrazené poistné zamestnancom a poistné platené zamestnávateľom za príslušný kalendárny mesiac.

Výkaz zamestnávateľ predkladá:

- na predpísaných tlačivách

- prostredníctvom systému elektronického zasielania údajov – EZU.

Riadny mesačný výkaz poistného

V riadnom výkaze poistného za príslušný kalendárny mesiac vykazuje zamestnávateľ poistné, ktorého suma môže byť zvýšená alebo znížená na základe zamestnávateľom uskutočnených zmien v zúčtovaní mzdy zamestnancovi v rozhodujúcom období za predchádzajúce obdobia, resp. na základe nesprávne zrazeného poistného za predchádzajúce obdobie. Doplatky mzdy a preplatky mzdy za predchádzajúce kalendárne mesiace zamestnancovi ovplyvnia jeho vymeriavací základ podľa § 138 ods.1 zákona o sociálnom poistení iba v mesiaci, v ktorom sa uskutočnili.

Opravný mesačný výkaz

Opravný mesačný výkaz poistného zamestnávateľ predkladá pobočke Sociálnej poisťovne iba v prípadoch omylu pri vypisovaní výkazu.

Na základe usmernenia Sociálnej poisťovne sú zamestnávatelia povinní Riadnym mesačným výkazom opravovať nasledovné chyby:

Nesprávne určenie vymeriavacieho základu (VZ) a sumy poistného napr. ak:

- VZ sa nemení, ale zamestnávateľ zrazil poistné v nesprávnej sume alebo v nesprávnej sadzbe

- VZ základ zamestnanca nebol určený podľa § 138 ods.1

- zamestnávateľ doplatil zamestnancovi mzdu za predchádzajúce obdobie

- zamestnávateľ doplatil zamestnancovi na základe rozhodnutia súdu náhradu mzdy plynúcu z neplatného skončenia pracovného pomeru

- zamestnanec si dodatočne uplatnil zníženie sadzby poistného na StP (starobné poistenie)

- zamestnanec dodatočne oznámil zánik možnosti zníženia sadzby poistného na StP

- zamestnancovi je spätne priznaný starobný dôchodok

- zamestnanec dodatočne oznámil pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70% alebo menej ako 70%.

Opravný mesačný výkaz sa použije ak zamestnávateľ: vykáže omylom údaje z iného rozhodujúceho obdobia, prehodí číslice, vynechá údaje, uvedie nesprávne rodné číslo zamestnanca.

Zdroj: Verlag Dashöfer, (iap,ijs)

O problematike sa dočítate viac v čísle 22/2004 dvojtýždenníka Spravodajca pre mzdové účtovníčky a personalistov (http://www.dashofer.sk/prirucka.asp?p=SMUP&ref=en)


ESTER
06.11.04,15:18
ĎAKUJEM ZA ODPOVEDE.
sylva
29.11.04,13:20
Keďže v Sociál.poisťovni som nenašla osobu, ktorá by mi poradila, prosím ešte aj ja o pomoc. V mesačnom výkaze potrebujem opraviť vymeriavací základ (ďalej VZ) za zamestnávateľa len v nemoc.poistení.Konkrétne - vo výkaze za 10/2004 som uviedla VZ 3.000,- ( 1,4% je 42,-Sk), správny má byť 7.000,- (1,4% bude 98,-).Túto opravu urobím v nasledujúcom riadnom výkaze. Ale neviem ako.VZ dám už len roziel? T.z. VZ 4.000,-, 1,4% 56,-Sk.A čo potom s ostatnými riadkami, resp. VZ a výškou poistného, ktoré boli v pôvodnom výkaze správne uvedené za zamestnávateľa aj zamestnanca - má viac pracovných pomerov ? Napísať ich znova, alebo len tie nesprávne? Priznám sa, že som to nepochopila. A nechápu to ani pracovníčky poisťovne.Jediné čo Vám povedia je to, že opravné výkazy sa už nerobia a dajú Vám ďalšie telef.číslo na kolegyňu, ktorá to opätovne nevie. Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.Snáď som to nenapísala príliš zložito. Želám pekný deň bez "kiksov".
vladan
29.11.04,13:35
sylvi, ja by som to nekomplikovala a doručila na SP opravný výkaz, teda tlačivo výkaz kompletné a správne vyplnené (výška odvodov aká mala byť) a tlačivo príloha, kde by som uviedla správne údaje toho zamestnanca, u ktorého došlo k chybe. Zároveň by som tetuškám napísala pokec, že rozdiel je taký a taký a že ho uhradím, čo ja viem, s odvodmi za nasledujúci mesiac alebo si tam stanovíš termín, ale hlavne im to doplatíš :-)
Pekný deň
sylva
29.11.04,14:37
Ja som si to už skomplikovala a riadne.Nesprávne som si vysvetlila odvody zamestnávateľa za zamestnanca, ktorý má viac prac.pomerov.Odvody som skumulovala z týchto prac.pomerov do maximálneho VZ, teda obdobne ako je to u zamestnanca v zmysle §138 ods.17 (Čo si myslím, že nie je až tak nelogické. Prečo by mal mať zamestnávateľ iný VZ ako zamestnanec ? Prečo by mal druhý zamestnávateľ odvádzať "vyššie" poistné nad bez ohľadu na výšku súčtu VZ do maxima? Z vyššieho poistného druhého zamestnávateľa neplynú žiadne výhody - vyššie nemocenské dávky alebo dôchodok. Ak zamestnanec zaplatí vyššie poistné ako z maximálneho VZ, jedná sa o poistné bez právneho dôvodu a nároku. Prečo to obdobne neplatí aj pre zamestnávateľa? Ale som odbočila od môjho problému a hľadám logiku, kde sa hľadať nedá. Treba ovládať zákon.)
Takže-to čo si mi poradila sa zdalo aj mne najrozumnejšie, a preto som sobotu strávila vypisovaním opravných výkazov za viac mesiacov, príloh a vysvetľujúcich listov.Dlžné poistné uhradím so mzdami za 11/2004.Ešte že je generálny pardon. ALE - pozri si príspevok Nike - má pravdu.Pozri aj Spravodajcu pre mzdové účtovníčky a personalistov č.22 alebo si vyhľadaj na internete Usmernenie sociálnej poisťovne pre zamestnávateľa. Chcem sa vyhnúť tomu, aby som znova nemusela prerábať prerobené. Ak mi však neostane nič iné, urobím ako si mi poradila.
VEĽMI ĎAKUJEM ZA ODPOVEĎ.
sylva
02.12.04,13:44
Milá Vladan, ešte raz vďaka za odpoveď. PRIŠLO NA TVOJE SLOVÁ. V Sociálke som konečne natrafila na ochotnú a najmä znalú pani. Poradila mi tiež urobiť opravné výkazy, pretože podľa súčasných pokynov by sa v tom nevyznal vôbec nikto.Priložila som vysvetľujúci list a OSOBNE tetuškám odovzdala.
Prajem Ti pekný zvyšok dňa. Sylva
Jozef Mihál
02.12.04,15:46
Ad sylva - podľa môjho názoru ak nejaký zamestnanec má to šťastie, že má viacero zamestnávateľov, a má u nich v súčte VZ vyšší, ako maximum, tak z toho niečo má. A to príslušné nároky voči S.P. - nemocenské, dôchodok a pod. by sa mali počítať zo základov, z ktorých platia títo zamestnávatelia.
sylva
03.12.04,12:34
Ďakujem za odpoveď a verím, že aj tejto téme " viacerí zamestnávatelia" sa budeme baviť na školení. Už sa teším.
Muška
29.09.09,10:24
Vie mi niekto pricapiť mesačný výkaz a prílohu do SP, ktoré sa používali 2/2004?

Moc ďakujem
Muška
29.09.09,14:27
Babyyyyy, ništ??? :eek:
Ta čakám už 4 hodiny...už som aj s Libuškou obed zjedla....aj som bola nakúpiť....a vy čo??? ...nič nerobíte :D
Blankake
29.09.09,14:29
Marína
29.09.09,14:34
Babyyyyy, ništ???
Ta čakám už 4 hodiny...už som aj s Libuškou obed zjedla....aj som bola nakúpiť....a vy čo??? ...nič nerobíte
Muši, daj si dupľu.:D A čo ste pre pánajána 4 hodiny jedli?:confused::--- To ste ma nemohli prizvať?
Že by to bol tento? http://www.porada.sk/downloads.php?do=file&id=46 Starší som nenašla.
Pamäť mi tak ďaleko neslúži a žiaden výkaz po ruke nemám.
Blankake
29.09.09,14:38
Aj tu je jeden starší.
http://www.formstudio.sk/formulare/mesacny-vykaz-poistneho-ncsk_04mesvykp.asp

Alebo aj tu sa dajú stiahnuť staré formuláre:
http://www.erudis.sk/download/tlaciva.php?sort=filedate&cid=

Sa mi marí, že taký sme používali pre našich dohodárov v SVB.
Muška
29.09.09,16:47
Blanka,
ďakujem, už som v obraze, ktorý bol platný.
Neviem prečo sa mi nedal otvoriť formulár z rksoftu /a to mám dokonca zakúpený soft/.
Muška
29.09.09,16:48
Marínka,
tiež ďakujem.
Mali sme rezník, opečené zemiačiky, presso, anacid :D
Muška
29.09.09,16:51
...a ináč ten v tom linku od Blanky http://www.formstudio.sk/formulare/mesacny-vykaz-poistneho-ncsk_04mesvykp.asp
je správny - čiže si všimnite názov a potom v texte je iba SP
Blankake
29.09.09,16:52
Blanka,
ďakujem, už som v obraze, ktorý bol platný.
Neviem prečo sa mi nedal otvoriť formulár z rksoftu /a to mám dokonca zakúpený soft/.
Možno máš ten novší program (od r. 2006) a staršie formuláre sa v ňom asi nedajú otvoriť... neviem:rolleyes:
Marína
29.09.09,17:01
Marínka,
tiež ďakujem.
Mali sme rezník, opečené zemiačiky, presso, anacid :D
mimotemy Mušenka, tak to bola bašta:), ešteže máte blízko dodávateľa Anacidu.;):---
Muška
29.09.09,18:13
Baby,
nesklamali ste :) , ďakujem za spoluprácu. Konečne som ten výkaz "porodila" :D
Dokonca som si stiahla ten soft od Blankake , ale sfine ..tam tlačí na boku FORM STUDIO - tak som to zamazala , okopčila a zajtra to pošlem.
Neuveríte, ale od r. 2004 bolo 5 typov výkazov na SP - ozaj sú nie v poriadku :eek:

P.S.
Blanka, nepochopím ako si sa dostala do výkazu 2004, mňa to pustilo iba do r. 2005, ale potom som si stiahla soft a .....to už som písala vyššie.

P.S.
Dúfam, že to nečíta Libuška, lebo mi pri najbližšom obede plesne. :)

P.S.
...a ináč , brm, Ty chrápeš , čičo :D:D
Blankake
29.09.09,18:26
Baby,
nesklamali ste :) , ďakujem za spoluprácu. Konečne som ten výkaz "porodila" :D
Dokonca som si stiahla ten soft od Blankake , ale sfine ..tam tlačí na boku FORM STUDIO - tak som to zamazala , okopčila a zajtra to pošlem.
Neuveríte, ale od r. 2004 bolo 5 typov výkazov na SP - ozaj sú nie v poriadku :eek:

P.S.
Blanka, nepochopím ako si sa dostala do výkazu 2004, mňa to pustilo iba do r. 2005, ale potom som si stiahla soft a .....to už som písala vyššie.

P.S.
Dúfam, že to nečíta Libuška, lebo mi pri najbližšom obede plesne. :)

P.S.
...a ináč , brm, Ty chrápeš , čičo :D:D
Muška, ja som sa cez Formik do toho výkazu nedostala, ja som si stiahla akurát tak ten výkaz ako JPG. :D:)
Muška
29.09.09,18:34
Blanka,
ja som si stiahla tento program http://www.formstudio.sk/tiskopisy-ke-stazeni-vse.asp čo si mi Ty pricapila.

Len mi je záhada ako si sa dostala do r. 2004 http://www.formstudio.sk/formulare/mesacny-vykaz-poistneho-ncsk_04mesvykp.asp

Ja keď som išla od úvodu, tak ma to vždy v SP pustilo iba po výkaz platný pre r. 2005
Muška
29.09.09,18:35
ako JPG. :D:)
...prečo nehovoríš rečou nášho kmeňa :eek:
Blankake
29.09.09,18:52
...prečo nehovoríš rečou nášho kmeňa :eek:
ako JPG = ako obrázok :D

ja som vôbec nepoužila žiadny formulár ani program, myslela som, že hľadáš len vzor tlačiva z r. 2004 (neskúšala som, či sa dá aj vyplniť priamo na PC ;))
Muška
29.09.09,19:46
ako JPG = ako obrázok :D

ja som vôbec nepoužila žiadny formulár ani program, myslela som, že hľadáš len vzor tlačiva z r. 2004 (neskúšala som, či sa dá aj vyplniť priamo na PC ;))
Blanka,
ja som aj ozaj hľadala len vzor, lebo som si nebola istá či som vyplnila správne tlačivo. /samozrejme, že moje bolo nesprávne ::rolleyes:/
A to správne /ktoré si pricapila vo FormStudiu/ ja vo FormEdiku nemám. Stiahla som si soft FormStudia, lebo som potrebovala aj prílohu a to už som nechcela otravovať :rolleyes: a ja som sa bohužiaľ vedela dostať dozadu len po r. 2005.

Ale už je to zabalené a ja oddychujem :D
Marína
30.09.09,06:22
......................

P.S.
...a ináč , brm, Ty chrápeš , čičo :D:D
mimotemy To akože ja?:D Čosi, nechrápala, akoby som mohla, keď si mala také starosti, tíško som trpela s tebou.:--- Ako vidím, aj dotrpela. Už je to uděláno, už je to hotovo.:) Si šikulička šikovná.;)
Muška
30.09.09,10:10
mimotemy To akože ja?:D Čosi, nechrápala, akoby som mohla, keď si mala také starosti, tíško som trpela s tebou.:--- Ako vidím, aj dotrpela. Už je to uděláno, už je to hotovo.:) Si šikulička šikovná.;)
Jéééééj Evička, nem....to nepatrilo Tebe.To by som si nikdy nedovolila :cool:

To patrilo tejto osobe http://www.porada.sk/member.php?u=28314 , ale vidím, že na porade od pondelka nebola . Ona je mzdárka a má taký suprový program.

Ale ďakujem, že si so mnou trpela ;)
Marína
30.09.09,12:38
Jéééééj Evička, nem....to nepatrilo Tebe.To by som si nikdy nedovolila :cool: ......... len či.:D:D:D

To patrilo tejto osobe http://www.porada.sk/member.php?u=28314 , ale vidím, že na porade od pondelka nebola . Ona je mzdárka a má taký suprový program. .... no, napadlo by ma, že brm je osôbka?:confused: Myslela som, že brm sa u teba = hm, hm:D:---

Ale ďakujem, že si so mnou trpela ;) ....... to vieš, ľahké to nebolo, dosť som sa musela premáhať.:D
mimotemy Mušenka, :):):). Dúfam, že za tento mrník ma nik nevytrestá, veď v mrníkoch mám resty.;):D
Muška
30.09.09,12:42
Evka,
ja som zasa známa ako "mrnikár", .....že, Silviky.
Ale toto som oživila takú starúúúúúúúúú tému, že snáď nás "neukameňujú: :D
azla
30.09.09,12:52
Male kamene by nestačili :rolleyes::D a na veľké nemáme silu :D:D:D.

(ináč ja som včera hľadala , či neuvidím niekde výkazy z 2/2004)....ale nič.
Muška
30.09.09,12:55
Male kamene by nestačili :rolleyes::D a na veľké nemáme silu :D:D:D.

(ináč ja som včera hľadala , či neuvidím niekde výkazy z 2/2004)....ale nič.
Naaaa......a ďalšia mrnikárka.

Anka, a nebuď drzá , áno :D
Rovno si plesni :---

Na mňa by predsa stačili "kamienočky" ;)
azla
30.09.09,13:01
mimotemy
Ozaj, ja som sa pomýlila........chcela som napísať že stačí kamenná soľ.:rolleyes:

:):)
brm
01.10.09,08:21
Jéééééj Evička, nem....to nepatrilo Tebe.To by som si nikdy nedovolila :cool:

To patrilo tejto osobe http://www.porada.sk/member.php?u=28314 , ale vidím, že na porade od pondelka nebola . Ona je mzdárka a má taký suprový program.

Ale ďakujem, že si so mnou trpela ;)

araňa a ty nevieš zavolať? alebo doniesť svoj podvozok na Trnáfku?? konečne opáčiť pracujúceho človeka? :D
Muška
01.10.09,08:51
araňa a ty nevieš zavolať? alebo doniesť svoj podvozok na Trnáfku?? konečne opáčiť pracujúceho človeka? :D
aha ....Maco Mlieč sa zobudil?? :eek:, či čo
brm
02.10.09,19:03
mno, nwviem ako maco mlieč, ale karkulka bola týždeň v dudinciach...sama bez dozoru, bez mačiek, bez manžela...:Da ked sa vrátila celá radostná domov čakal ju nový počítač a trápenie s prehadzovaním programov do novej bedne...:(