Ajkami
25.06.06,20:59
Som začínajúca účtovníčka a preto som sa zaregistrovala na porade, aby som vedela konzultovať problémy s profesionálmi. Mám takúto otázku. Mali sme zamestnankyňu, ktorá pracovala od 21.3.-15.6, tj. opracovala 59 dní a skončila pracovný pomer. Má nárok na preplatenie dovolenky? Čítala som Zákonník práce, ale nie je mi to jasné. Ak áno ako ju vypočítam. A ešte k tej istej zamestnankyni, doniesla tlačivo na potvrdenie odpracovnanej doby u zamestnávateľa pre Sociálnu poisťovňu, na poslednej strane kde sa zaznamenávajú vymeriavacie základy. Má sa tam uviesť suma hrubej mzdy, ktorú zamestnankyňa v príslušnom mesiaci dostala? Ďakujem.
jankasm
26.06.06,06:48
Podľa mojich výpočtov odpracovala 63 dní, pretože aj sviatky sa počítajú za odpracované dni. Po odpracovaní 60 dní vzniká nárok na ročnú dovolenku, v tomto prípade za mesiace 4-12/2006 = 15 dní dovolenky pri nároku 20 dní (ak má náhodou nárok 25 dní, treba to celé prepočítať). Dovolenka sa počíta za každý celý odpracovaný mesiac, takže v marci jej nárok nevznikol.
Keďže pracovný pomer skončil už v júni, tak jej nárok na dovolenku je 1/12 za každý odpracovaný mesiac. Vypočítali sme nárok 15 dní a mesiace odpracovala 2. Výpočet: 15/12*2 = 2,5 dňa. Správny výpočet je v nasledujúcom príspevku. Ak si túto dovolenku nevyčerpala, musí jej ju zamestnávateľ pri ukončení pracovného pomeru preplatiť.
Zita4
26.06.06,07:37
Som začínajúca účtovníčka a preto som sa zaregistrovala na porade, aby som vedela konzultovať problémy s profesionálmi. Mám takúto otázku. Mali sme zamestnankyňu, ktorá pracovala od 21.3.-15.6, tj. opracovala 59 dní a skončila pracovný pomer. Má nárok na preplatenie dovolenky? Čítala som Zákonník práce, ale nie je mi to jasné. Ak áno ako ju vypočítam. A ešte k tej istej zamestnankyni, doniesla tlačivo na potvrdenie odpracovnanej doby u zamestnávateľa pre Sociálnu poisťovňu, na poslednej strane kde sa zaznamenávajú vymeriavacie základy. Má sa tam uviesť suma hrubej mzdy, ktorú zamestnankyňa v príslušnom mesiaci dostala? Ďakujem.
Odpracovala 63 dní, ako píše jankasm. Pomernú časť dovolenky vyrátaš za 2 celé odpracované mesiace (apríl a máj) z celoročnej výmery dovolenky. Takže ak je celoročná dovolenka 25 dní, pomerná časť bude 2/12, t.j. 25:12*2= 4 dni dovolenky za rok 2006. Ak si nevyčerpá túto dovolenku, zamestnávateľ je povinný ju preplatiť po skončení pracovného pomeru.
inge57
26.06.06,07:56
A ak nastúpi pracovník napr.: 02.06., tak pre výpočet nároku na dovolenku sa už nepočíta jún, lebo mu chýba jeden deň? Chápem to správne? Ďakujem.
Tweety
26.06.06,07:59
A ak nastúpi pracovník napr.: 02.06., tak pre výpočet nároku na dovolenku sa už nepočíta jún, lebo mu chýba jeden deň? Chápem to správne? Ďakujem.
No,správne, ten jeden deň chýba.:cool:
Ajkami
26.06.06,18:13
Ďakujem za odpoveď. Ale chcem sa ešte opýtať, kde sa píše, že zamestnanec má nárok na dovolenku za odpracovaný mesiac. V Zákonníku práce som to nenašla. Pretože systém v ktorom mám robiť MRP uvádza nárok na dovolenku 6 dní. Podľa vášho výpočtu mi to vychádza 20/12*2=3,33, tj. 3 dni. Je to správne?
endrju
27.06.06,04:43
...chcem sa ešte opýtať, kde sa píše, že zamestnanec má nárok na dovolenku za odpracovaný mesiac. V Zákonníku práce som to nenašla...
Hm, ja som našiel niečo o tejto téme v § 102 Zákonníka práce. ;)

Veľa poučných informácií o nároku na dovolenku som našiel aj v takejto téme: http://www.porada.sk/showthread.php?t=25845 :)
zubadielko
30.06.06,06:16
dobrý deň, mám otázku. Máme zamestnankyňu, ktorá je u nás zamestnaná od fabruára roku 2005. K 30.8.2006 jej končí pracovný pomer. Aký má nárok na dovolenku za rok 2006. Má nárok za celý kalendárny rok t. j. 25 dní, alebo na pomernú časť. Ako sa pomerná časť dovolenky vypočíta. Vopred ďakujem za odpoveď...
Tweety
30.06.06,06:22
dobrý deň, mám otázku. Máme zamestnankyňu, ktorá je u nás zamestnaná od fabruára roku 2005. K 30.8.2006 jej končí pracovný pomer. Aký má nárok na dovolenku za rok 2006. Má nárok za celý kalendárny rok t. j. 25 dní, alebo na pomernú časť. Ako sa pomerná časť dovolenky vypočíta. Vopred ďakujem za odpoveď... Nemáš tam preklep v dátume? pretože 8. mesiac má 31 dní. Má nárok na pomernú časť dovolenky za kalend. rok.
Ak končí 31.8. jej nárok bude 25/12*8. 16,5 dňa.
Ak predsa toho 30.8. tak potom 25/12*7, tj.j. 14,5 dňa, počítajú sa iba celé odpracované mesiace.