Jojino1
04.08.16,14:36
Dobrý deň, chcel by som si prenajať priestory v bytovom dome kde bývam.
Momentálne tam sídli jedna s.r.o, ktorej zmluva končí koncom roka.
Keď som sa pýtal bytového správcu na priestory, tak ma všakovako nepriamo odhováral, respektíve mi radil aby som si našiel priestory v inom bytovom dome a podobne. Teda aspon som mal taký pocit.
V zmluve je napr. klauzula citujem "V pripade, ak najomca v obdobi 30 ai 60 dni pred skondenim ucinnosti tejto zmluly prejavi pisomne volu uzavriet' zmlulu o najme priestorov, ktora je predmetom tejto zrnluly, ma najomca pri akceptacii najvyssej ponuky pravo na prednostne uzavetie najomnej zmluvy. "

Pravda je taka že v zmluve je aj klauzula o tom ze ak nebudu uhradene platby o viac ako 30 dni tak ich mozeme vykopnut.

Ale nemali zaplateny rok a nic sa nestalo, za vlastnikov bytov podpisal zmluvu človek (domovnik) ktory je dokonca zamestnancom danej firmy.

Poradte ako na takychto hnusakov, ked si aj spravca aj domovnik kriju zadky a akonahle sa cosi pytam spravcu ten doslova zaluje domovnikovi a ten mi dava primitivne otazky, ze na co mi budu priestory 40m2.

Ked sa pytam spravcu ze ci sa chysta nejaka schodza, lebo by som mal o to zaujem, a chcel by som aby o tom rozhodli vlastnici tak mi napisal ze sa ziadna zatial nechysta.

Vdaka za rady.
Chobot
04.08.16,12:49
Sám veľa nezmôžeš. Treba na schôdzi poukázať na tento fakt a potom vlastníci svojimi hlasmi môžu rozhodnúť o predĺžení alebo nepredĺžení nájmu. Aj ty môžeš požiadať o prenájom priestorov. Dobré je predtým obehať susedov a získať aspoň polovicu hlasov.
sito
04.08.16,12:58
No toto, toto by som doporučil, čítať ľuďom v dome. Hlavne teraz § 8 až § 8 b. Ak oslovia, aj ostatné si treba, ba aj iné zákony súvisiace s bývaním. Potom rady z porady!

http://www.zakonypreludi.sk/zz/1993-182
buchač
04.08.16,13:53
Čo TEBE bráni zvolať schôdzu ???
Čo TEBE bráni navrhnúť nového zástupcu vlastníkov bytov ?


P.S.:
Výraz domovník v dnešnej dobe (na Slovensku) nemá opodstatnenie...poniektorí nevedia, ani čo znamená...ergo by tento nemali používať.
misoft
04.08.16,16:53
Už sito ti dal podklad - zákon. Uvedom si jedno, nie správca je pánom, ale majitelia bytov a nebytových priestorov sú pánmi! Správca MUSÍ konať v ich prospech. A zástupca vlastníkov - najmä ak je dokonca zamestnancom nájomníka priestoru - tak ten nebude v konaní zastupovať všetkých, ale svojho zamestnávateľa. Stačí vo vchode zvolať schôdzu a zástupca vlastníkov bude zosadený. A správca? Stačí mu len citovať zákon a len mu pohroziť, že si môžete preveriť, ako hospodári s vašim majetkom, A pripomeňte mu, že VY ho za to platíte! Lebo bol správca, aké už ním nemusí byť.