Gpool
04.08.16,17:16
Slivkove plody opadadavaju a su zvraskavene. V popise chorob som ziadnu podobnu nenasla. Cim je to sposobene? Mozem taketo slivky zavarat? Chutovo nie su uplne zle, ale nie su tak sladke ako obycajne. Odrodu slivky neviem, je hodne stara. Po ine roky velmi nerodila, teraz ma sliviek vela. Co s tym? Dakujem za rady.
Tweety
04.08.16,15:36
Gpool
04.08.16,15:57
....Na plodoch sa choroba označuje ako chrastavitosť a prejavuje sa vo všeobecnosti tmavými, hnedo-čiernymi škvrnami s korkovitou dužinou. drobná škvrnitosť plodov, ktorá býva často sprevádzaná glejotokom. ...

tuto chorobu som vylucila z toho dovodu, ze popis nesedi. Plody nie su skvrnite,ani nemaju glejotok, duzina je vnutri masita, avsak menej sladka, ale to suvisi s odrodou, vzdy je menej sladka, len na povrchu slivky su take akoby vyjazdene cesticky, take ryhy dovnutra, ale supka nie je poskodena...
Tweety
04.08.16,16:00
Potom nie sú napadnuté, môžeš ich zavárať.
buchač
04.08.16,16:27
Slivkove plody opadadavaju a su zvraskavene....

Myslím si, že mali málo vlahy...
Pri nedostatku vody zvyknú plody zo stromov (je jedno, či slivka alebo jablko, atď) opadávať.
Gpool
04.08.16,16:42
http://www.skudci.com/sarka-svestky
tak mam pocit ze je to sarka, aj ked nie v takom rozsahu, vyzera to podobne ako na obrazku ale ovela menej je tych jaziev. To sa asi takto nemozu zavarat?
Tweety
04.08.16,16:45
Ty vieš, aké sú skutočne, ak také ako na obrázku, potom sú ozaj nevhodné do fliaš. Sú nekrotické.
viktorviktor
04.08.16,17:16
časti listov so zmenou farby do bleda, vráskavé, jamkové plody, plody so zmenou chuti, predčasný padanie plodov - šárka, nechať čím dlhšie aby sa choroba šírila po susedoch .-),
jesť sa dajú, no nie sú chutné, aj páliť,
šárka sa nedá liečiť, vyťať spáliť , choroba sa bude držať kým v okolí neodstránia majitelia všetky napadnuté stromy,
vysadiť druhy odolné voči šárke, zabraňovať lezeniu mravcov na stromy, v dobe sucha zalievať, zabezpečiť výživu stromov