zdenickasiv
04.08.16,17:54
Chcem sa opýtať na zamotanú vec. Pre rakúsku firmu robím sprostredkovanie predaja tovaru (miesto dodania tovaru môže byť rôzne). Ja tovar nenakupujem, len pre firmu zabezpečujem "odberateľov", ktorí si tovar sami nakupujú (môžu nimi byť fyzické aj právnické osoby). Rakúska firma každý mesiac zasiela doklad - Provízny dopropis, v ktorom vyčísli výšku mojej provízie a uhradia mi ju. Teraz ale nastal problém, lebo sme sa ako sro stali platcami DPH, provízia je vystavená bez DPH, na konci provízneho dobropisu je uvedené: Steuerfrei=reverce Charge. Poraďte mi prosím ako to mám zaúčtovať v PU a ako je to v tomto prípade s DPH (kto ju priznáva). Ak ja, kam ju dám do DP a KV? Vďaka za radu.
Soňa K
05.08.16,08:59
Poskytujete rakúskej spoločnosti službu, ktorú by ste im mali fakturovať, to, že oni vystavujú provízny dbp, je zrejme ich firemný postup. Na účely slovenského účtovníctva a DPH treba vystaviť faktúru, predpokladám, že nemajú na území SR prevádzku, preto treba fakturovať podľa par. 15 ods. 1 Zák. o DPH s prenosom daňovej povinnosti = REVERSE CHARGE. Do KV ani DP neuvádzaš, ale podávaš Súhrnný výkaz. Podľa mňa ste mali byť v období, keď ste neboli platitelia DPH, mali byť registrovaní podľa par. 7, ktorý je vymyslený práve na poskytovanie služieb neplatiteľmi DPH do krajín EÚ a mali ste podávať Súhrnný výkaz už vtedy.
zdenickasiv
05.08.16,09:35
Soňa, vďaka za info. Ja síce faktúru vystaviť môžem, ale oni fungujú podľa dobropisov, takže aj keby som im ju poslala, tak ju "zahodia do koša". Majú v Europe niekoľko tisíc takýchto sprostredkovateľov a nebudú meniť systém len kvôli mne. Potrebujem nájsť spôsob, ako to celé urobiť s dobropisom. Potrebujem dostať ich dobropis do príjmov (zaúčtovať na 6..) a urobiť to správne kvôli DPH. Napadlo ma si nejakým interným dokladom vytvoriť pohľadávku na samostatnom analytickom účte (prílohou ich dobropis) a ak je to potrebné, tak to uviesť do Súhrnného výkazu. Myslíš, že by to takto šlo?
Soňa K
05.08.16,09:46
Vystav faktúru len pre účely svojho účtovníctva, dbp si prilož ako podklad, veď na ňom je vypočítaná provízia, nejako sa k jej sume musia dopracovať. Čo oni robia s dokladmi, by ma nezaujímalo. Za nepodávanie SV sú pokuty.
zdenickasiv
05.08.16,09:52
To sa aj mne zdá ako najjednoduchšie riešenie. Len neviem, či je v poriadku si vystaviť faktúru len pre účely svojho účtovníctva. Nie je to nejako v rozpore so zákonom o DPH a zákonom o účtovníctve?
Soňa K
05.08.16,10:03
A Ty to budeš niekomu rozprávať, že si to tak spravila ? Alebo to na tú faktúru napíšeš ? Byť Tebou, viac by som sa obávala tých nepodaných SV.