Gong
04.08.16,20:56
Prosím o radu, dnes mi konateľka poslala doklady ktoré sa týkajú postúpenia pohľadávky, doteraz som takéto niečo neriešila, preto sa chcem s vami skusenejšími poradiť. Odkúpená pohľadávka sa týka firiem B a C a je vo výške 837EUR a my firma A sme ju odkúpili. My firma A vedieme pohľadávku voči firme B vo výške 3986Eur a záväzok voči firme C vo výške 950EUr. My ako postupník sme odkúpili pohľadávky od postupcu firmy B, kde je dlžníkom firma C (tak je to uvedené v zmluve o postúpení pohľ.). Uvedenú sumu nebudeme uhrádzať, ale konateľka chce započítať pohľadávky, keďže táto spoločnosť firma B má voči nám záväzok. Ako sa to potom bude účtovať? A môže sa to takto spraviť. Takisto máme my voči firme C záväzok a chceme započítať pohľadávku.
Konateľka mi k tomu ešte poslala dobropisy vystavené firmou C firme B. Tomu nerozumiem, je to takto dobre? Aj v zmluve mám uvedené pohľadávky, ktoré sú očíslované ako dobropisy. Nerobila som to preto sa chcem uistiť, či je to dobre.
Prosím poradíte mi a toto všetko ovplyvní i DPH-čku? Dakujem pekne za rady.

Učtovanie u postupníka je takto správne?
obstaranie pohľadávky ID 315/325
a ďalej neviem, keďže sa pohľadávky vzájomne započítajú, takže úhrada pohľ.nepôjde cez účet, ale započítaním neviem, som v koncoch :-(
martinez
05.08.16,10:08
ahoj,
1/ postupenie pohladavky nie je predmetom DPH v zmysle §10,2,b zakona o DPH, cize DPH vobec neriesis.
2/ Nepises, za aku sumu ste odkupili pohladavku, uvadzas iba jej vysku. Vy ako postupnik A, ktory odkupil pohladavku od postupcu B uctujete nasledovne:
2a/ 315/325 odkupenie pohladavky, ktoru ma B voci C
2b/ 325/311 zapocitanie Vasej pohladavky voci B so zavazkom z postupenia z bodu 2a.
2c/ 321/315 zapocitanie Vasej nakupenej pohladavky voci C, so zavazkom, ktory mate voci firme C.
M.
Gong
05.08.16,11:51
Dakujem krásne za rady, pohľadávku sme odkúpili za sumu 837 Eur a takú mala aj výšku, aspoň tak to je uvedené v zmluve ??? Môže to tak byť?
martinez
05.08.16,12:05
ano jasne, o to je to jednoduchsie, lebo dostanete celu sumu postupenej pohladavky na 315. Ak by ste tu pohladavku kupili za nizsiu sumu, pricom celu jej vysku potrebujete pouzit na zapocet, museli by ste zauctovat 315/325,646.
Gong
05.08.16,19:58
Dakujem pekne veľmi ste mi pomohli obaja :-)