kacenka6689
05.08.16,14:28
Ahojky, zhaname na zapadnom Slovensku čierne uhlie, jeden predajca (a že ich je málo) ma upozornil, že čierne uhlie mi roztaví kotol. Nechce sa mi tomu veriť. Máme Protherm Bobor, doteraz sme kurili hnede uhlie a drevo. Máte skúsenosti s týmto palivom, poprípade aj v kombinácii s kotlom? Ďakujem
buchač
05.08.16,13:47
Internet vraví, že tieto kotly sú aj na čierne uhlie.

Pri určitých informáciách nie je práve vhodné interesovať sa na nete.
Za lepšiu variantu a určite aj presnejšie informácie by som kontaktoval priamo výrobcu, v tomto prípade viď link
http://www.protherm.sk/pre-nasich-zakaznikov/kontakt/kontaktny-formular/index.sk_sk.html

Predajca s uhlím síce môže niečo vedieť, no na jeho info by som sa nejak veru nespoliehal.
sosak
05.08.16,14:29
Čierne uhlie má vyššiu výhrevnosť, ako hnedé, menej výhrevné uhlie. Zvykne sa miešať čierne uhlie s hnedým, kvôli úsporám čierneho uhlia, ktoré je drahšie a kvalitnejšie. Určite nehrozí roztavenie niektorej časti kotla, či roštu, alebo článkov, sú predsa z liatiny.
sito
05.08.16,14:46
Ale, ver tomu! Všetkého moc škodí. Doteraz, ak si priložila štyri polienka a jeden kúsok hnedého? Čierneho stačí jeden kúsok a jedno polienko. Prsty ešte máš, teda aspoň na jednej ruke, že? Kombinácie???
kacenka6689
05.08.16,16:07
aj ja som pozerala na nete, a našla som, že tieto kotly su aj na cierne uhlie....
kacenka6689
05.08.16,16:08
to vsetko vieme, je vyhrevnejsie (prctoo chceme :-) a inac si ma ukludnil ;-)
kacenka6689
05.08.16,16:08
o čom je ten záver? nemá to zmysel....
buchač
05.08.16,16:12
ALE má...:D :D :D
Len musíš Sita vedieť čítať...;)
Vysvetľovať nemienim.... :rolleyes: :cool:
kacenka6689
05.08.16,16:14
vidim, ze mas nejaky problem a internet ti pomaha ho vzladat, potom asi netrpia clenovia tvojej rodiny. Soma rada, ze som ti mohla aspon takymto sposobom pomoct ;-)
misoft
05.08.16,17:39
Tak potom povedz predajcovi, nech sa stará o obchod a nie o tvoj kotol. Že jeho "rozumy" nepotrebuješ, i tak vie prd....