Peter Fox
05.08.16,20:45
Dobrý deň,
chcel by som poprosiť niekoho skúsenejšieho o odpoveď na moje otázky ohľadom fakturovania služieb do Švajčiarska.

Popis situácie: Slovenský živnostník registrovaný podľa §7a ZoDPH poskytol prekladateľské služby švajčiarskej firme, ktorá je platiteľom DPH (má pridelené IĆ DPH v tvare CHE xxx.xxx.xxx.xxx). Uvedené služby sa teraz budú fakturovať.

Otázky:
1. Vystavuje živnostník faktúru bez DPH?
2. Uvádza sa fakturovaná suma do súhrnného výkazu?
3. Má slovenský živnostník nejaké ďalšie povinnosti v súvislosti s DPH k tejto faktúre? Napríklad nejakú povinnú registráciu vo Švajčiarsku, podávanie priznania k DPH v SR/vo Švajčiarsku, alebo niečo iné?
4. Postačuje na faktúru odvolávka v znení: Reverse charge. Osoba zodpovedná za platbu dane je osoba, ktorej sú služby dodané (samozrejme bude odvolávka po anglicky). Alebo to treba formulovať inak?
5. Musí byť na faktúre výslovne uvedené, že dodávateľ (slovenský živnostník) nie je platiteľom DPH?

Ak by mi niekto pomohol zodpovedať tieto otázky, bol by som mu veľmi vďačný a vopred vám ďakujem za pomoc.
zk24
05.08.16,19:25
Služby dodané do tretieho štátu (štát mimo Európskej únie)

Ak platiteľ alebo osoba registrovaná pre daň podľa § 7a/ zákona o DPH dodá služby, ktoré sú ďalej uvedené v zozname uvedenom nižšie, pre podnikateľov z tretích štátov /usadenie v treťom štáte/, je miesto dodania tretí štát, t.j. tieto služby nepodliehajú dani v tuzemsku. Na rozdiel od predchádzajúcich služieb, ktoré sú dodané do iného členského štátu, pri dodaní služieb do tretieho štátu nie je potrebné podať súhrnný výkaz.
Zdaniteľná osoba – podnikateľ v SR – nemá povinnosť registrácie podľa § 7a, ak dodá služby do tretieho štátu pre zdaniteľnú osobu – podnikateľa – usadeného v treťom štáte.
V daňovom priznaní sa tieto služby neuvádzajú!

Zdroj a zoznam spominanych sluzieb:

https://podpora.financnasprava.sk/051333-Určenie-miesta-dodania-služieb-podľa--15

Svajciarsko nepatri do EU a teda nepodlieha legislative EU, je to pre nas tretia krajija a preto odvolavku na Reverse charge by som neuvadzala. Dodanie nepodlieha dani v tuzemsku a nech si on s tym potom robi doma co potrebuje. Uviedla by som ze podla nasho zakona dodanie danej sluzby do tretich krajin (mimo EU) nepodlieha dani v tuzemsku. A ze miesto dodania je tretia krajina.

Moj nazor
Peter Fox
05.08.16,19:47
Vďaka za názor. Už je mi to oveľa jasnejšie. Pri tej odvolávke si nie som ani ja celkom istý, či sú slová Reverse charge tie pravé. Vychádzal som ale z § 74, ods. 1 písm. k) (že tam musí byť informácia o prenesení daňovej povinnosti).
Pre istotu by som tam pridal ešte tú druhú vetu, z ktorej lepšie vyplýva, že DPH zatiaľ zaplatená nebola. Takáto veta by snáď nemala spôsobovať nejaký daňový problém...
zk24
05.08.16,19:57
Myslis §74 ? No priznam sa ze neviem teda aku odvolavku pouzit. Pouzivam "Reverse Charge" v krajinach EU, lebo viem ze ju prenasam. Pri svajciarsku neviem ci to dodanuju. Ale myslim ze tym nic nepokazis ak to tam das. Mozno je to tak spravne. My dodanujeme sluzby z tretich krajin, tak asi aj oni tie nase.

Mozno niekto doplni a ozrejmi nam este tuto cast
Peter Fox
05.08.16,20:14
Áno, ten som myslel. Príspevok som opravil, keď som prišiel na chybičku... Veru, nejaké spresnenie tej odvolávky by určite padlo vhod, ale aj tak si mi už veľmi pomohla. :-)
Katka22
06.08.16,04:03
Otázky:
1. Vystavuje živnostník faktúru bez DPH?
2. Uvádza sa fakturovaná suma do súhrnného výkazu?
3. Má slovenský živnostník nejaké ďalšie povinnosti v súvislosti s DPH k tejto faktúre? Napríklad nejakú povinnú registráciu vo Švajčiarsku, podávanie priznania k DPH v SR/vo Švajčiarsku, alebo niečo iné?
4. Postačuje na faktúru odvolávka v znení: Reverse charge. Osoba zodpovedná za platbu dane je osoba, ktorej sú služby dodané (samozrejme bude odvolávka po anglicky). Alebo to treba formulovať inak?
5. Musí byť na faktúre výslovne uvedené, že dodávateľ (slovenský živnostník) nie je platiteľom DPH?

Ak by mi niekto pomohol zodpovedať tieto otázky, bol by som mu veľmi vďačný a vopred vám ďakujem za pomoc.

Dobrý deň :
1, áno ( ako tu bolo už písané od zk24)
2,nie
3,na túto otázku neviem odpovedať
4,Treba napísať odvolávku
5,treba tam jasne napísať že ste registrovaný podľa § 7a
K.
Peter Fox
06.08.16,13:37
Vďaka za odpoveď.
Zdá sa teda, že momentálne jedinou úplne nedoriešenou vecou zostáva už len znenie odvolávky. Zatiaľ sme celkom nezistili, či bude stačiť iba text Reverse charge, alebo treba napríklad spomenúť aj §193 až 196 smernice ES a podobne.
(Napríklad vo viacerých službách na automatizované vyhotovenie faktúr sa tieto § nespomínajú, ale to samozrejme nie je žiadnou zárukou správnosti.)