deane7
06.08.16,09:43
Dobrý deň,
Urobil som na záhrade drevenú chatku obloženú OSB doskami. Chcem ju obložiť polystyrénom a skúšal som to lepiacou Pur penou, to mi nejak nechce chytať. Ak to budem robiť lepidlom ako na steny sa to má vraj najskôr niečím impregnovať. Máte s tým niekto skúsenosti? Prosím aby poradil iba ten čo tomu rozumie a nie teoretik ktorý do všetkého radí a pritom to nikdy nerobil.
allgreen
06.08.16,08:16
daj lepidlo a pritiahni tanierikmi so samorezkou
http://dopice.sk/i2a
lepidlo napr duocontact
jslancik
06.08.16,08:23
si pletieš rôzne veci :D je jedno, čím to bude chytené o stenu, ak bude polystyrén zasieťkovaný (sieťka plus lepidlo), malo by sa to čím skôr omietnuť, lebo lepidlo nie je určené ako vrchná vrstva - nie je odolné poveternostným podmienkam.

k tvojmu problému - aj pena musí držať, keď to dobre spravíš. asi to treba pritlačiť, resp. dlhšie nechať pritlačené. neviem, ako to robíš, ale malo by to ísť. ak to chceš poistiť, prípadne to robiť "nasucho" - bez peny či lepidla - použi spomínané "tanieriky". na ten účel, čo to potrebuješ, to bohate postačí. samozrejme, v správnom rastri, nie jeden tanierik na jednu platňu.
deane7
06.08.16,08:41
Ja neviem, tie tanieriky mi budú v 12 mm. OSB doske držať?
jslancik
06.08.16,09:16
Prečo robíš niečo, o čom nemáš šajnu? Hlavne ze radu chceš od odbornikov. Potom sa nedivím, ze si klopu na čelo...
Nie tanieriky, ale samorezky. A ak sa ti to nezdá, tak to kombinuj s tou pur penou.
Mimochodom, ty si si vybral za nosný prvok domčeka osb dosku... A chceš to zateplovat a ktovie, čo ešte...
chandler
06.08.16,11:27
rada je dobra, ale neslo to bez tych nadavok?
allgreen
06.08.16,12:10
To je len skracovač URL celi odkaz bol na niekolko riadkov, nechcel som nadávať
chandler
06.08.16,17:25
:) ja viem, ale nedalo mi :)
deane7
07.08.16,05:09
Prečo myslíš že o tom nemám šajnu? Domčel je predsa z hranolov a je obložený s OSB doskami. Ak si myslíš že som nič nedokázal tak celý dom som si pred rokmi zateplil polystyrénom sám, na kúrení som už veľa ušetril. Ak si niekto chce ponadávať nech si ponadáva. A že chcem radu od odborníkov? No často tu radili rôzne odborníčky ktoré písali do všetkého, tak o také niečo nestojím. Chatku mám obloženú zvonku aj zvnútra OSB doskami a medzi nimi je tá minerálna vlna v rolkách, nepamätám si názov. Ber to tak že nemám skúsenosti s lepením na OSB dosky. Ja viem že do dosky by šla samorezka ako píšeš, nie tanierik.
faro1
07.08.16,05:44
ODPORÚČANÁ SKLADBA

1. Podklad: OSB dosky
2. Lepenie (lepiaca malta): Baumit SupraFix alt. Baumit Disperzné lepidlo
3. Izolant (odporúčaná hrúbka min. 4 cm): Fasádne izolačné dosky EPS-F alt. Baumit StarTherm reflect, Baumit StarTherm, Izolačné dosky XPS, Izolačné dosky z minerálnej vlny
4. Kotvenie: skrutkovacie kotvy s oceľovým tŕňom do dreva, napr. Baumit Kotva STR H
5. Výstužná vrstva (lepiaca malta s vloženou sklotextilnou mriežkou): Baumit StarContact White a Baumit StarTex alt. Baumit ProContact a Baumit StarTex
6. Penetračný náter: Baumit PremiumPrimer alt. Baumit UniPrimer
7. Fasádna omietka: Baumit NanoporTop, Baumit SilikonTop, Baumit CreativTop, Baumit SilikatTop, Baumit GranoporTop, Baumit StyleTop
http://www.baumit.sk/produkty-a-riesenia/zateplenie-osb-dosky.html
pavol54
07.08.16,05:55
ten tanierik je tam preto aby tá samorezka nepreletela krížom cez polystyrén potom by aj tak nič nedržala, však keď máš také skúsenosti so zateplovaním tam sú tiež použité fixačné kotvy(zatlkacie) s veľkou plochou alebo si nefixoval? Jeden tiež nefixoval že do výšky 5 m nemusí potom si víchrica našla svoju správnu dierku.
deane7
07.08.16,05:57
A netreba tam dať adhézny mostík?
faro1
07.08.16,06:03
Ak myslíš adhézny mostík priamo na dosku OSB, tak netreba, pozri si technický list lepiacej malty Baumit Supra Fix : Na lepenie fasádnych izolačných dosiek Baumit openTherm, Baumit open reflect, Baumit EPS-F, Baumit StarTherm, Baumit StarTherm reflect, Baumit XPS ako aj minerálnych fasádnych izolačných
dosiek na kritické podklady ako sú drevovláknité dosky (napr. OSB), hladký betón a bitúmenové izolácie.
http://www.baumit.sk/pimdam/SK/pdb/PDBL_SupraFix.pdf
Na OSB dosky sa odporúča celoplošné lepenie, nie bodové.
marleau
08.08.16,05:12
nie raz riešený problém, keďže sa tým živím - ak chcete lepiť lepidlom, OSB treba napenetrovať tzv. adhéznym mostíkom. Dá sa lepiť aj bez penetrácie PU penou, ale špeciálnou, na tento účel vyvinutou. V oboch prípadoch treba kotviť skrutkami a tanierikmi. Áno, tie tanieriky budú v OSB držať, ale skrutka musí prejsť aspoň 1 cm za OSB, nesmie držať jej hrot, no musí ostatť v OSB závitom. Bodka.
deane7
08.08.16,08:51
Ano, ja som to skúšal lepiacou penou. Ale predavač mi povedal že nemusím pri použití lepiacej peny použiť kotvenie. Vidím že mi povedal somarinu, preto mi to nešlo. Ďakujem.
jslancik
08.08.16,09:21
ako píše pavol54, keďže si zatepľoval, tak vieš, čo to sú "tanieriky". namiesto "tŕňov" ti radíme použiť samorezky. ak ti niečo z toho nie je jasné, tak sa darmo urážaš...
deane7
08.08.16,09:31
Ja sa neurážam. Prečo si to myslíš?
pavol54
08.08.16,14:32
vždy daj kotvy
deane7
13.08.16,06:27
Skúsil som podľa Tvojej rady a je to super. Ide to dobre a rýchlo. Ďakujem.