Papucz
07.08.16,20:02
Dobrý večer, potrebovala by som poradiť. Sro platiteľ DPH kúpila automobil v 1/2015 na úver v hodnote 25000 s DPH. Pri nákupe si uplatnila odpočet DPH vo výške 5000 EUR. V daný rok si prerušila odpisovanie. V 7/2016 auto predala - postúpila úver novému majiteľovi. K tomuto dátumu je ZC auta 20000 eur, nakoľko sa neodpisovalo vôbec a zostatok úveru činí 15 000 EUR. Čo sa týka pohľadu dane z príjmov, tam viem ako mám postupovať. Potrebovala by som poradiť ohľadom DPH. Stačí keď sa vystaví faktúru vo výške zostatku úveru čiže 15 000 eur z toho DPH 3000 EUR? Tým pádom sa mi započíta zostatok úveru, a vráti sa pomerná čast DPH ktorá bola uplatnená? Alebo mám z pohľadu DPH vychádzať zo ZC majetku čiže 20 000 eur. Ďakujem za odpoveď.
KloferHladny
08.08.16,06:24
Zrejme narážaš na § 54 DPH "úprava dane odpočítanej pri .. majetku"
V tomto prípade ale neide o zmenu účelu použitia majetku.V § 54 sa píše:
(3) Zmenou účelu použitia investičného majetku sa rozumie, ak platiteľ
a) investičný majetok, pri ktorom odpočítal daň, používa na dodávky tovarov a služieb bez možnosti odpočítania dane alebo na dodávky tovarov a služieb s možnosťou pomerného odpočítania dane,
a § 54a
(4) Ak v priebehu obdobia na úpravu odpočítanej dane platiteľ dodá investičný majetok uvedený v § 54 ods. 2 písm. b) a c) s uplatnením dane, posudzuje sa tento majetok až do uplynutia obdobia na úpravu odpočítanej dane, akoby bol používaný len na podnikanie. Ak v priebehu obdobia na úpravu odpočítanej dane platiteľ dodá investičný majetok uvedený v § 54 ods. 2 písm. b) a c) s oslobodením od dane, posudzuje sa tento majetok až do uplynutia obdobia na úpravu odpočítanej dane, akoby bol používaný len na iný účel ako na podnikanie.

Ty ho predávaš s DPH, nemáš zmenu použitia. Stačí teda vystaviť faktúru a odviesť DPH 3000 EUR.
Papucz
24.08.16,17:19
Ďakujem