romy16
08.08.16,08:07
Dobrý deň, počíta sa náhrada príjmu pri PN do čistej mzdy zamestnanca na účely výpočtu exekučnej zrážky?
Jana Motyčková
08.08.16,06:38
Počíta.
romy16
08.08.16,11:46
Dala som otázku exekútorovi a on mi odpísal toto:
Dobrý deň,

Podľa § 69 ods. 1 Exekučného poriadku: Zrážky sa vykonávajú z čistej mzdy povinného, ktorá sa vypočíta tak, že od mzdy sa odpočíta preddavok na daň alebo daň z príjmov fyzických osôb a poistné na zdravotné poistenie, poistné na sociálne poistenie, príspevok na starobné dôchodkové sporenie a poistné na sociálne zabezpečenie

Podľa § 69 ods. 2 Exekučného poriadku: Do čistej mzdy sa započítavajú aj čisté odmeny za vedľajšiu činnosť, náborový príspevok a hodnota naturálií. Nezapočítavajú sa však do nej prídavky na deti a sumy poskytované na náhradu nákladov spojených s pracovným výkonom, a to najmä pri pracovných cestách.

Podľa § 118 ods. 2 Zákonníka práce: Mzda je peňažné plnenie alebo plnenie peňažnej hodnoty (naturálna mzda) poskytované zamestnávateľom zamestnancovi za prácu. Za mzdu sa nepovažuje najmä náhrada mzdy, odstupné, odchodné, cestovné náhrady vrátane nenárokových cestovných náhrad, príspevky zo sociálneho fondu, príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie, príspevky na životné poistenie zamestnanca, výnosy z kapitálových podielov (akcií) alebo obligácií, daňový bonus, náhrada príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca, doplatky k nemocenským dávkam, náhrada za pracovnú pohotovosť, peňažná náhrada podľa § 83a ods. 4 a iné plnenie poskytované zamestnancovi v súvislosti so zamestnaním podľa tohto zákona, osobitných predpisov, kolektívnej zmluvy alebo pracovnej zmluvy, ktoré nemá charakter mzdy. Za mzdu sa tiež nepovažuje ďalšie plnenie poskytované zamestnávateľom zamestnancovi zo zisku po zdanení.

Pokiaľ ide o vyživované osoby, tieto Vám musí zdokladovať a preukázať povinný (pokiaľ sú to však dospelé deti, ktoré sa samé živia, nie sú už vyživovanými osobami).

S pozdravom

EXEKÚTORSKÝ ÚRAD

....takže som ešte "múdrejšia" ako som bola....
Jana Motyčková
08.08.16,12:10
Exekútorský úrad si ešte nevšimol § 89 ods. 1 "(1) Ustanovenia o exekúcii zrážkami zo mzdy sa použijú aj na exekúciu zrážkami z pracovnej
odmeny členov družstiev a z príjmov, ktoré povinnému nahrádzajú odmenu za prácu, najmä z
odmeny vyplývajúcej z dohody o vykonaní práce, z náhrady príjmu pri dočasnej pracovnej
neschopnosti zamestnanca, dávok sociálneho poistenia a z dôchodkov starobného dôchodkového
sporenia."

A ešte si nevšimol § 132 Zákonníka práce "Ustanovenia § 129 až 131 sa vzťahujú rovnako na všetky zložky príjmu zamestnanca
poskytované zamestnávateľom, ak ide o ich splatnosť, výplatu a vykonávanie zrážok."
romy16
08.08.16,13:39
Ďakujem veľmi pekne za vysvetlenie.