pavel9
23.06.06,19:44
Pekný deň.

Mám otázku na poraďákov. Ako je to s poskytovaním nápojov pri týchto extrémnych teplotách zamestnávateľom. Stačí, ak je na pracovisku vodovod s pitnou vodou? Alebo majú byť minerálne vody?
karol.za
23.06.06,20:52
ahoj pavel 9
od 1.6.2006 platí nariadenie vlády ja ho volám teplo,zima
a tam je všetko okolo toho aj čo sa týka pitného režimu
buď v zime alebo v teple
v prílohe je dané nariadenie vlády
s pozdravom karol
:):):):):)
evika
28.06.06,07:56
Prosím Vás, napísali by ste mi Váš názor na pitný režim.Tak som povinná
kupovať minerálky, alebo stačí keď mám pitnú vodu.
Ďakujem
ZuzanaP
28.06.06,08:09
Názor nášho bezpečnostného technika je - kupovať minerálne vody.

Máme zamestnancov na stavbách.
bv_alexandra
28.06.06,08:35
Názor nášho bezpečnostného technika je - kupovať minerálne vody.

Máme zamestnancov na stavbách.
Taktiež pracujeme na stavbach a moj názor sa stotožnuje zo ZuzanouP. Pitný režim sme pred rokom riešili miner. vodou a teraz tiež len s tým rozdielom že sme na každú stavbu zabezpečili stroj na vodu a čistú pramenitu stolovu vodu na vozia. :)
Už len v rámci toho že tí ludia sa tam naozaj nadru ako kone sme vôbec ani nepremýšlali či minerálka alebo stači pitna voda z vodovodu.
Ved tí ludia si to predsa zaslužia, ved pracujú pre nás a vyrabajú nam korunky.
:)
ZuzanaP
28.06.06,08:47
No veď, my zamestnávame starších ľudí, nechcem nikoho uraziť vekom. Nebolo by dobré, keby niektorý odpadol, pracujú vonku a v konečnom dôsledku, keby bol "vychytraný" ešte by aj získal, ak by mu zamestnávateľ neposkytoval pitný režim.
jankasm
28.06.06,08:48
A čo zamestnanci v kanceláriách? Ak kupujeme minerálky, v akom množstve? Je to niekde určené?
bv_alexandra
28.06.06,09:00
A čo zamestnanci v kanceláriách? Ak kupujeme minerálky, v akom množstve? Je to niekde určené?
V tej smernici čo je vyššie priložená je to napísané v primeranom množstve. tzn podľa môjho názoru ked už by si to chcela takto rátať by som to riešila tak že človek má vypiť denne min 2l tekutín tak by som poskytla tie dva litre. :)
evka.ba
28.06.06,12:00
Človek by nemal vypiť denne viac ako 0,5l minerálnych vôd nakoľko to môže mať neblahý vpliv na zdravie ( hlavne v týchto teplách by sme mali piť čistú vodu). Môj osobný názor je, že najvhodnejšie by bolo poskytnúť zamestnancovi pitnú vodu zabezpečenú firmou ktorá sa tým zaoberá spolu s prístrojom na chladenie resp. zohriatie. Primerané množstvo si každý načapuje a je to v poriadku a bez starostí. :o) To len tak okrajovo :o)
valika3
29.06.06,10:44
ja tomu Nariadeniu vôbec nerozumiem, prosím Vás, nie je k tomu niekde výklad?
Peterka
29.06.06,11:17
Tam kde je zabezpečená pitná voda, tak je zabezpečený aj pitný režim a nie je dôvod na kupovanie minirálenj vody.Minerálka je len riešenie tam, kde nie je zabezpečená pitná voda(stavby.......).Ohľadne množstva kupovanej minerálky by som sa vôbec netrápil, niekomu už kontrolovali množstvo nakúpenej minerálky s teplotami ozdušia,mne kontrolovali len "smerničku" ?
Pozor na minerálku, lebo pitie len minerálky môže zvýšiť krvný tlak,počul som o jednom pokuse - chorbe z povolania z toho že zamestnanec pil len minirálnu vodu na stavbách (nebolo možné zabezpečiť pitnúp vodu) z čoho získal vysoký krvný tlak (na súde že vraj neuspel).
Zabezpečiť pitnú vodu na pracovisku je povinný zamestnávateľ podľa ZP.
pavel9
29.06.06,11:31
Pekný deň.
Teplota sa na nás valí a ako tak vidím že nie je jasno v tomto asi u zamestnávateľov.
Popozeral som sa po predpissoch, zákonoch.Treba si uvedomiť, že Zákonník práce je asi len akýsi základ. Existujú však aj iné predpisy. Od 01.07.2006 je v platnosti zákon 124/2006. Keďže mi to nedalo, popozeral som si aj iné zákony. A našiel som zákon 330/1996. -BOZP. No ak sa nemýlim tak tam je aj to, že zamestnávateľ pri zvýšených teplotách, aj klimatických je povinný poskytnúť ochranný nápoj. Chápem to ako nie vodu z vodovodu. Ide o to, že treba doplniť aj minerálne látky a aj soli, ktoré sa vylúčia potením.
Ako si to dá do nákladov je vecou iných predpisov.

A ešte vyšlo nejaké nariadenie vlády s účinnosťou už od 01.06.2006. Čiže je dosť veľký priestor na to aby sme dali zamestnancom to, čo im náleží.

mimotemy

A ešte poznámka. Pri porušení predpisov ak sa to prešetruje, sa nikto nepýta "prečo ste to porušili" , ale direktívne Vám povie "čo ste porušili".
pavel9
29.06.06,14:54
Tam kde je zabezpečená pitná voda, tak je zabezpečený aj pitný režim a nie je dôvod na kupovanie minirálenj vody.Minerálka je len riešenie tam, kde nie je zabezpečená pitná voda(stavby.......).Ohľadne množstva kupovanej minerálky by som sa vôbec netrápil, niekomu už kontrolovali množstvo nakúpenej minerálky s teplotami ozdušia,mne kontrolovali len "smerničku" ?
Pozor na minerálku, lebo pitie len minerálky môže zvýšiť krvný tlak,počul som o jednom pokuse - chorbe z povolania z toho že zamestnanec pil len minirálnu vodu na stavbách (nebolo možné zabezpečiť pitnúp vodu) z čoho získal vysoký krvný tlak (na súde že vraj neuspel).
Zabezpečiť pitnú vodu na pracovisku je povinný zamestnávateľ podľa ZP.


Myslím si, že všetko treba striedať, aj minerálne vody, čaje. Nie je zdravé sa zamerať len na jednu značku. A k tomu zvýšenému krvnému tlaku. Vysoký krvný tlak nieje indikovaný ako choroba z povolania.
Taktiež jednou z možností ochrany pred nepriaznivými účinkami extrémnych teplôt je aj skrátenie pracovného času, prípadne skorší začiatok a tým aj koniec.
duficek
30.06.06,08:17
ne bezne pitie staci obycajna voda z vodovodu, resp. stolova voda vo flasiach (nema tolko mineralov)
ale v tychto teplach, ludia co robia na stavbe vypotia litre potu za den a stracaju nim aj mnozstvo mineralov, ktore treba doplnit ! a na to uz obycajna voda ani stolova nestaci.