Poradte mi
08.08.16,18:03
Mám tu v susedstve starenku (79) . I keď je to bývalá učiteľka jej veľké zdravotné problémy jej nedovoľujú plnohodnotnú sebarealizáciu a je odkázaná na pomoc druhých. Tohoto začala využívať vo veľkom jej "rodina", ktorá už z hľadiska právneho nároku už ani rodina nie je. ktorá babku vysáva kde sa len dá . Uvediem. len jeden príklad : liek, ktorý je dostupný len na lekársky predpis a slúži na pomoc pri inkontinencii jej "príbuzný" láskavo donesie za 54,- €, pričom som sa informoval v lekárni a tam mi povedali, že sa platí iba poplatok za recept. A babka má týchto ktohovie či dobrých liekov takýmto spôsobom donesených rozložené po celom "kredenci" . Teraz prišiel a zobral jej vkladné knižky so životnými úsporami do vlastnej "úschovy". A teraz, keď od neho pýtá peniaze na výdaje, ktoré z dôchodku už nestačí pokryť, tak jej vždy prinesie obyčajne iba polovicu požadovanej sumy. A o ostatnom sa tu nebudem ani rozpisovať.
MOJA OTÁZKA DO PORADY : Je možný nejaký spôsob ochrany
vkladov tejto babky (uloženie knižiek u notára a p. ), aby ju tento "rodinný ochránca" nepripravil o všetko ? Už sme sa totiž dopočuli
i to, že babke pripravuje "prekvapenie" vo forme pobytu v "super" zariadení pre seniorov bez jej súhlasu. Pretože babka je majiteľka šikovného rodinného domu, ktorý asi po jej odchode plánuje speňažiť.
Prosím ak niekto môžte poradte - už sa na to všetko nedá pozerať.
Ak by mi bol niekto ochotný poradiť i v ostatnom - na Váš kontakt sa s Vami ochotne spojím, pretože si neviem poradiť ako babke pomôcť.
misoft
08.08.16,16:18
Ak máte podozrenie, že je týraná istými osobami - podajte TO.
kukučka
08.08.16,16:27
Inú rodinu nemá?
jslancik
08.08.16,17:02
na margo vkladných knižiek - ak sa nemýlim, sú písané "na meno" - predpokladám,že ich má písané na seba. Rodine sú na dve veci. možno sú písané "na udalosť" - ak zomrie. V tom prípade sa z nich má zaplatiť pohreb.

zariadenie pre seniorov - to si myslíš, že by rodinu vyšlo nejak výhodne? jej dôchodok na to určite postačovať nebude, čiže dopláca rodina, prípadne z úspor. ako píšeš, je odkázaná na pomoc iných, čiže zariadenie pre seniorov by nebola úplná blbosť... Kto sa o ňu teraz stará, keď to ako píšeš, potrebuje? tá zlá, zlá rodina?

Ak si myslíš, že také zariadenie je lacné... bežne sa platí okolo 800+€ mesačne. a ak má babka dôchodok napr. 400€, niekto musí doplácať 400+€ mesačne. ak má nehnuteľnosť za 50k (staré domy bez rekonštrukcie nie sú drahšie, jedine ak by boli v BA - a tam je drahšie aj "zariadenie", často majú iba hodnotu pozemku, nech si myslíš, čo chceš), tak babka za svoj dom môže dostať 10 rokov v "zariadení". ak bude žiť dlhšie, tak príbuzní prerobia... Je tam viacero premenných, možno má dom hodnotu 20k a dôchodok má 300€, 200€, ja neviem.

že si robia zálusk na dom? špekulácie... ona im ho môže kľudne darovať, je to jej dom (predpokladám). čo myslíš "speňažením po jej odchode"? nakladať s domom môžu iba v tom prípade, ak im ho daruje, alebo ho zdedia. Takisto s vkladnými knižkami.

že jej donesú iba polovicu peňazí, čo od nich pýta? je to šikovný spôsob zabrániť, aby babča priveľa míňala na hlúposti, ktoré nepotrebuje. čo ja viem, možno párkrát neodolala super výhodnej ponuke hrncov či hrejúcej deke, tak to riešia takto. ty do toho vidíš? sťažuje sa ti, že hladuje (a je to očividné?). Ak by aj podľa nej "hladovala", tak ľudia a diagnózy sú rôzne. možno má cukrovku, alebo čo, a nemôže jesť, čo by sa jej zachcelo. So starými ľuďmi ťažko...

ten "liek" na predpis. ono predpis treba získať. ak babča odmieta ísť k doktorovi so svojimi intímnymi problémami, získať sa to dá aj bez predpisu, ale platí sa plná suma. samozrejme, že v lekárni ti povedia, že sa platí iba doplatok za recept. lebo získať to bez receptu - na to si sa buď nepýtala, alebo sa to oficiálne nedá.

Ešte nejaký postreh, na ktorý ti môžem pomôcť pozrieť sa z iného pohľadu?

Problém by bol, keby tebou opisovaná rodina bola iba nejaká vzdialenejšia a boli by aj od nich priamejší príbuzní. Ktorých by chceli takto "pripraviť" o možné dedičstvo. Lenže - chceš im zakázať starať sa o babku? A chceš zakázať babke nakladať so svojím majetkom? ak chceš pomôcť, tak skús inšpirovať bližšiu rodinu (ak taká existuje), aby sa začali zaujímať o babku, starať sa o ňu. lebo že existujú ľudia, ktorí sa starajú a je možnosť, že babka sa im za to odvďačí. Lenže pokiaľ je babka svojprávna, môže nakladať so svojím majetkom podľa svojej vôle.

tvoje obavy môžu byť čiastočne oprávnené. Poznám osobne prípad, keď babka darovala byt nejakej rodine, a oni sa na ňu vykašlali - dali ju do "zariadenia", ale "plať si sama, babi". To je riziko. ale že bola babka pri zmysloch, zmluva bola "dobre" spravená, a obdarovaní sa na ňu nevykašlali, čo sa týka vzťahov, tak ťažko môže niekto vyžadovať, aby jej niekto prispieval na "zariadenie" (resp. vrátil darovaný byt). aj keď snahy boli...
Poradte mi
09.08.16,07:22
nie nemá, ale stará sa dobre o ňu sused invalidný dôchodca. "Rodina" ju chodí iba vysávať pod rúškom rôznych službičiek, za ktoré im bohato zaplatí a teraz je v mlyne, pretože jej jeden z nich začal krátiť žiadané čiastky tak ako som opísal.
Tweety
09.08.16,08:05
Ty si ten sused, čo sa o ňu stará? Ak je pani svojprávna, sama rozhoduje o tom, čo komu a ako dá, či?
mira
09.08.16,22:09
Tento pribeh je smutný... napísal ho život.... Táto bývala pani učiteĺka musi byt šťastná, že ma vedĺa seba tak súcitiaceho suseda ako ste vy. Verím, že jej nezištne pomáhate bez nároku na odmenu. Je mi úprimne ĺúto, ale ĺudia v takomto veku trpia aj demenciou.... Alzheimerom... prípadne inou psychickou poruchou. Je to bohuzial zákonite a dané prírodou. V mnohých prípadoch žijú už vo svojom svete... aj ked navonok sa tvaria ako ĺudia na úrovni, ktorí v živote veĺa dokázali a riadia celý svet.☺
Pokial táto babka nie je zbavena svojpravnosti, tak predpokladám, ze môže požiadať kohokoĺvek o pomoc, teda aj vás... o vybratie liekov z lekárne a pokial rád pomáhate ĺudom, tak jej vybavte lieky bez doplatkov. Určite by jej to pomohlo a vás by hrial pocit, že zas ste niekomu pomohli v núdzi.
Vkladne knižky pokial babka nedala dobrovolne, tak je to krádež a potom môže podat trestne oznamenie... Pravdou je, že starí ĺudia sú príliš dôverčiví a veĺakrát naletia práve "dobrým ĺuďom",ktorí to s nimi zamýšlajú najlepšie.
Ale pokial je babka majitelkou šikovneho rodinneho domu, tak si z dôchodku v našom štáte veĺa nenašetrila. Urcite po zaplateni poplatkov v dome.. má čo robit, aby vyplatila lieky..a ostalo jej nieco aj na stravu. Určite, keby jej rodina nepomáhala, tak to nezvladne a aj ked má okolo seba len dobrých susedov, ktorí si za svoju prácu nedaju platit.... neviem, či jej to postačuje ☺.
Stari ludia su viac precitlivelí a zranitelní a verte, že tejto babke najviac pomôžete, ked si ju s porozumenim vypočujete, vžijete sa do jej sveta.. a pochopite o čom tento život je...
Nemajte obavy o susedku, že by odišla do zariadenia pre seniorov. Urcite by to bola pre ňu len výhra... Mala by pod jednou strechou všetko...perfektnú opateru... doktora aj seberovnych partnerov, len neverím,že by jej dôchodok postačoval na mesačné platby.
Pokiaĺ vám záleži na šťasti susedky, zamyslíte sa.... čím viete prispieť vy, aby babka sa cítila šťastna aj na sklonku svojho života.... a nemusela mať nočné mory, ako jej každý škodí..... ☺