teplomer
09.08.16,18:07
Zdravim Vas

Chcel by som podat namietku do ZP nakolko sa mi nezda vyska nedoplatku, ktoru mi vyrubili na zaklade RZ za rok 2015.

V riadku "1c - vymeriavací základ SZCO (§ 13 ods. 2 zákona)3)" mi figuruje cislo, ku ktoremu sa neviem dostat pouzitim dostupnych vzorcov pre vypocet RZ. Ak si RZ cez vzorec prepocitam sam, vychadza mi nedoplatok 280euro. Dovera ma prekvapila skoro 3x vyssou sumou, co sa mi samozrejme nezda, kedze poslednych 5 rokov som mal bud preplatok, nulu alebo jemny nedoplatok (max 50e). V roku 2015 som sice zarobil viac nez po minule roky ale vysku nedoplatku by som si chcel overit.

Bol by niekto z Vas ochotny mi poradit vzorec, na zaklade ktoreho sa RZ pocita ?
Katy a R
09.08.16,16:36
neviem, ako si počítal - že 280 eur ? ... ale tak to nevychádza, ani keby si neplatil povinne SP. A predpokladám, že si platil povinne aj SP - v takom prípade by mal byť ten výpočet zo ZP správny . Ale bez údajov len predpokladať môžme;)
Presne to nájdeš v § 13 odst 2 zákona 580/2004
samozrejme, námietku môžeš podať - aj elektronicky.

doplním - veď vzorec máš v § 13 - pozrel si sa vôbec ? prikladám - dosaď si svoje údaje
Vymeriavací základ samostatne zárobkovo činnej osoby je vo výške podielu základu dane z príjmov fyzických osôb zo zárobkovej činnosti podľa § 10b ods. 1 písm. b) dosiahnutého v rozhodujúcom období, ktorý nie je znížený o zaplatené poistné na povinné verejné zdravotné poistenie, poistné na povinné nemocenské poistenie, poistné na povinné dôchodkové poistenie a povinné príspevky na starobné dôchodkové sporenie, ktoré sa platia spolu s poistným na povinné dôchodkové poistenie, poistné do rezervného fondu solidarity povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby, a koeficientu 1, 486.
duficek
24.08.16,12:13
Ahoj, rovnako riešim podanie námietky, 2 SZČO prišli úplne nezmyselné nedoplatky. Jeden čakal preplatok a má nedoplatok 80€, druhý dokonca 1900€ nedoplatok.

Ako ste dopadli s námietkou?
Katy a R
24.08.16,12:56
myslím, že žiadnu námietku nepodal, lebo ak platil povinne odvody do SP - tak ten výpočet by mal byť správny (čo bolo, bolo ... terazky je iný koeficient ;))
aj ty si najskôr prepočítaj ! (že či sú nezmyselné?)!
duficek
24.08.16,15:11
No rátal som to, preto si dovolím tvrdiť to čo tvrdím.

Resp. v roku 2015 som bol PN určité obdobie. Za toto obdobie som platil odvody v plnej výške, lebo som mal nastavený v banke trvalý príkaz - hovorím si, urobí sa rz a preplatok mi vrátia.

No omyl, sumu ktorú som uhradil počas PN naviac, mi pripočítali k skutočnému nedoplatku.

Môj skutočný nedoplatok podľa môjho vypočtu je 20€, počas PN som zaplatil navyše 60€.

No zdravotná poisťovňa mi poslala nedoplatok 80€ (20+60).
Katy a R
24.08.16,16:32
ale kde berieš - že počas PN si zaplatil navyše? Jedna vec sú zálohové platby (ktoré si počas PNky nemusel platiť) a druhá vec skutočné poistné, ktoré záleží od dosiahnutého VZ.
napíš cez el. pobočku - nech ti dajú presný výpočet aj s vysvetlením - alebo daj sem údaje.?
duficek
24.08.16,20:13
pocas PN som odvody platit nemusel, ale platil som ich v plnej vyske - cize logicky som dany mesiac zaplatil viac ako som mal.

podla VZ mi vypocitali vysku poistneho 720€
ja som za rok 2015 zaplatil odvody 700€
(720 - 700 = 20€ nedoplatok podla mojich vypoctov)

ZP mi ale uznala zaplatene odvody iba vo vyske 640 (700-60€ za PN) a vyrubila nedoplatok 720 - 640 = 80€

v roku 2015 som bol PN a odvody som mal ponizit dokopy o 60€, co som neurobil ale platil som ich v plnej vyske.

predpokladal som, ze o tychto 60€ navyse mi ponizia pripadny nedoplatok z RZ, no oni prave naopak mi nedoplatok navysili o tych 60€.

nerozumiem tomu ich vypoctu, je spravny?

ak by som nebol PN, tak mi za rok 2015 uznaju skutocne zaplatenych 700€ a nedoplatok by ratali 720 - 700 = 20€

ja som ale zaplatil viac a oni mi vyratali vyssi nedoplatok, to mi hlava nechce zobrat :(
veronikasad
24.08.16,20:55
Vyžiadaj si saldokonto platieb, ak zdr.poistovna eviduje preplatok na poistnom za obdobie PN, písomne požiadať o započítanie preplatku s nedoplatkom z RZZP. Moja skúsenosť so ZP Dôvera, sami to bez žiadosti neurobia. Stačí e-mailová komunikacia
Katy a R
24.08.16,20:56
keďže si nedal žiadne údaje ... tak skúsim len takto (tiež som sa s tými RZZP dosť v minulosti natrápila, aj námietka ... aj tu som o tom písala pre info) :
najskôr si ujasni - že počas PN nemusíš platiť PREDDAVKY (opakujem sa), to ešte neznamená, že nemusíš platiť poistné, ktoré je v RZZP vypočítané podľa VZ. ... a potom ešte, že čo sú preddavky zaplatené bez právneho dôvodu... k výpočtu - odstavec 2 §13 je vyššie citovaný.
Zriaď si prístup do EP - bude to trošku jednoduchšie - vieš si skontrolovať.
duficek
25.08.16,07:39
nedal som ziadne udaje? ved som uviedol konkretne cisla, len som ich zaokruhlil....ake udaje je este potrebne uviest?

poistne mi bolo podla VZ vyratane na 720€
ja som za rok 2015 zaplatil odvody 700€

ale v RZ mi ako zaplatene poistne zaratali iba 640€ - od skutocne zaplatenych 700€ si odratali sumu co som pocas PN platil "navyse", tych 60€

asi budem musiet ist osobne do poistovne....


veronikasad - skusim, dakujem
veronikasad
25.08.16,07:49
Ku kontrole správnosti výpočtu musíš uviesť sumu základu dane za rok 2015 a sumu zaplatených preddavkov do ZP a odvodov do SP.
fortunka
25.08.16,07:53
ona myslela udaje pre vypocet poistneho a to su vyska prijmu, uplatnene odovdy do sp a zp... lebo poistne sa nerata preddavkove platby x 12 ale z prijmu.
evuš
25.08.16,08:12
Ak si si istý, že Tvoj výpočet je správny, podaj odvolanie voči nedoplatku RZZP, poisťovne si to mám pocit už roky účtujú ako sa im chce....najmä voči tým, čo si to nevedia odkontrolovať...
Katy a R
25.08.16,14:51
najlepšie je pozrieť do EP - poistné (saldokonto) - tam vidí čierne na bielom, že kde je pes zakopaný. :) (z tých údajov - čo dal a z ktorých on počítal sa ozaj RZZP nespraví)
tiež mi voľakedy dávno nešlo dohlavy - že prečo sa jednoducho nespočítajú všetky platby a že sa nespraví jednoduché vyrovnanie ;)
A ešte keď som videla, ako všeobecná prideľuje poistné po maličkých čiastkach hocijako (napriek tomu, že už niekoľko rokov sa uvádza aj ŠS ) - komplikovaná hrôza!
duficek
30.08.16,12:09
No, stále to riešim s poisťovňou.

Ešte nemám v jednej veci jasno. Ak je SZČO celý mesiac PN - za daný mesiac neplatí odvody do SP ani ZP.

Potom si v ročnom zúčtovaní ZP toto poistné nárokuje zaplatiť? Lebo to by nedávalo zmysel....
ivka70
30.08.16,12:12
Uz to tu bolo povedane, ale este raz: poistne platis z rocnych prijmov, zalohove platby sluzia len na to ,aby si to mal po ciastkach a ked si PN, nemusis ich zaplatit. To ale neznamena ,ze ked ti vyjde rocne ZP vyssie, ze to nedoplatis.
Katy a R
30.08.16,12:12
neviem ako už to napísať?? - nie je pravda, že neplatí poistné. nemusí platiť iba preddavky (a to je rozdiel) - pozri do EP, či tam nemáš poistné zaplatené bez právneho dôvodu ?
duficek
12.09.16,22:40
asi sa stale nerozumieme. ja nemam nic proti sume poistneho, ktore mi vyslo z RZ za rok 2015. ja som iba nechapal, preco ked som v skutocnosti zaplatil odvody 700€, mi do RZ zaratali iba 640€ a tych 60€ sa presunulo do roku 2016 (kde to eviduju ako preplatok).

uz som volal s poistovnou a je to tak ako pise hore veronikasad - treba pisomne poziadat o zapocitanie "umelo" vytvoreneho preplatku v roku 2016 s nedoplatkom z RZ

automaticky to urobit nevedia a nemozu, kocurkovo....
veronikasad
13.09.16,03:47
Lebo medveď...
Opýtajte sa p. poslanca Mihala a spol, ktorí metodiku RZZP spracovali. Ešte sa budeme veľmi čudovať, keď začne robiť ročné zúčtovanie poistného aj sociálna poistovns