ilona
05.11.04,15:02
Naša firma mala prenajatý súbor hnuteľných vecí na obdobie 5 rokov s tým,
že po tomto období ho odkúpi za 1,- sk.Na začiatku prenájmu som zaučtovala majetok na 029/474. V roku 1998 som si z tohoto majetku uplatnila odpis a zaučtovala na 551/089.Teraz potrebujem tento majetok vyradiť,môžem zaučtovať 474/029 ? a čo s 089 ?.Majetok ešte stále používame aj keď sme ho kúpili za 1,-sk, musím viesť inventúru tohoto majetku? Prosím poradte !
accad
05.11.04,18:58
Prečo ste odpisovali prenajatý majetok? Nemali ste účtovať pri operatívnom leasingu iba nájomné? Ak to bol finančný prenájom, tak v r.1998 sa o tom neúčtovalo podľa pravidiel aké platia v r.2004. Akosi mi to nesedí, s takýmto prípadom som sa nestretla. Napíšte podľa čoho ste postupovala takýmto spôsobom.
ilona
08.11.04,05:10
Finančný prenájom to nebol,bol to prenájom majetku,ktoré vlastnilo mesto a uzatvorilo so spol. s r.o. zmluvu v zmysle §663-684 Občianského zákonníka,pričom tento nájom bol dohodnutý na dobu 5 rokov s tým,že spol.s r.o. tento majetok po skončení zmluvy odkúpi za 1,-sk.V zmluve bolo dohodnuté,že odpis majetku bude robiť nájomca,no uplatnila som to len v jednom roku.Verím,že poradíte.
mudroš
08.11.04,15:53
Finančný prenájom to nebol,bol to prenájom majetku,ktoré vlastnilo mesto a uzatvorilo so spol. s r.o. zmluvu v zmysle §663-684 Občianského zákonníka,pričom tento nájom bol dohodnutý na dobu 5 rokov s tým,že spol.s r.o. tento majetok po skončení zmluvy odkúpi za 1,-sk.V zmluve bolo dohodnuté,že odpis majetku bude robiť nájomca,no uplatnila som to len v jednom roku.Verím,že poradíte.

Podľa môjho názoru ide o prípad, keď je potrebné postupovať podľa § 19 ods. 7 zákona o dani z príjmov (novela toto ustanovenie presúva do § 17 ods. 26 písm. b) - podľa návrhu).

Podľa tohto ustanovenia, ak sa prenajatá vec predá nájomcovi (v inom prípade, ako je finančný prenájom) za kúpnu cenu nižšiu, ako je daňová zostatková cena, upraví sa základ dane o rozdiel už uplatneného nájomného v daňových výdavkoch a odpisov, ktoré by uplatnil vlastník.