sybila3
26.06.06,11:00
Ahojte, chcela by som sa opýtať či sa dá zaregistrovať do sociálnej poisťovne aj e-mailom, kvôli II.pilieru. Chcela som sa registrovať ešte rýchlo do II.piliera, a ani som netušila, že keď som od decembra nezamestnaná, tak sa mi zrušila registrácia v sociálnej poisťovni. Potrebovala by som sa zaregistrovať ako dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba, lebo asi nestihnem tú registráciu II.piliera. Poradíte mi niekto. Ďakujem
sgm
26.06.06,09:02
Zatiaľ sa to nedá, skúšala som registrovať zamestnanca, nakoniec som musela priniesť prihlášku osobne. Takže veľa trpezlivosti v tých nekonečných zástupoch...:-)
Bea
Fany
26.06.06,09:05
Mne v NZ povedali na SP, že si môžem vyplniť prihlášku a poslať ju aj poštou. Tak asi takto ano. Potom ale pošli aj kopiu, mali by ti ju potvrdiť a poslať späť. Napokon takto prihlasujeme aj zamestnancov a funguje to, tak prečoby nie pri dobrovoľne poisteného.
evina
26.06.06,09:06
Mne v NZ povedali na SP, že si môžem vyplniť prihlášku a poslať ju aj poštou. Tak asi takto ano.

Dokonca posielanie poštou doporučila aj p. Puobišová v televízii minulý týždeň.
sybila3
26.06.06,09:08
Lenže koľko trvá kým ma zaregistrujú, keby som to dnes poslala poštou?
A poradíte mi kde zoberiem tlačivo, či môže byť z internetu alebo musi byť originál? zatiaľ dík
sgm
26.06.06,09:10
Originál nemusí byť, stačí aj z internetu a rozhodujúci je dátum podania na pošte - pečiatka. Pre istotu to pošli doporučene, máš doklad, kedy si to poslala.
Bea
sybila3
26.06.06,09:38
Prosím Vás môžete mi napísať, kde nájdem to tlačivo, lebo som sa hrabala na stránkach sociálnej poisťovne ale tam sú len vzory. Ďakujem
Paula
26.06.06,09:42
sybila3
26.06.06,09:46
Asi áno, mala by to byť prihláška FO aspoň myslím, aby som zas nevyplnila zlé tlačivo a nezaregistrujú ma. Prosím Ťa ale neviem to otvoriť, čo s tým?
ďakujem
evina
26.06.06,09:47
http://www.socpoist.sk/index/index.php?ids=1567
Tam nájdeš aj refistračný list a vyplníš-asi v polke strany
sybila3
26.06.06,10:02
To som našla už aj predtým ale ked nato kliknem tak sa mi zobrazí len návod a neviem, čo s tým????????????????,
A ešte sa opýtam, či sa dá poslať poštou aj výpis z daňového priznania r.2005?

Ďakujem
Tweety
26.06.06,10:06
To som našla už aj predtým ale ked nato kliknem tak sa mi zobrazí len návod a neviem, čo s tým????????????????,
A ešte sa opýtam, či sa dá poslať poštou aj výpis z daňového priznania r.2005?

Ďakujem
Áno, dá sa poslať výpis aj poštou.:cool:
katkaj
26.06.06,10:06
To som našla už aj predtým ale ked nato kliknem tak sa mi zobrazí len návod a neviem, čo s tým????????????????,
A ešte sa opýtam, či sa dá poslať poštou aj výpis z daňového priznania r.2005?

Ďakujem

Výpis z daňového priznania sa dá poslať aj poštou. A pripájam registračný list
Janca
26.06.06,10:12
Alebo do podateľne SP.
sybila3
26.06.06,10:12
Ďakujem, práve som ho aj ja našla ale neviem či ho mám nejako ponastavovať, v tom návode je to strašne zložito napísané. Neviem či ho mám vytlačiť a vypísať rukou alebo na počítači a potom vytlačiť? A nemá byť červený, lebo mne sa zobrazil čierno- biely, aby mi to zobrali. ďakujem
Janca
26.06.06,10:14
Sybila3 zoberú, ja takto priamo vypísané odovzdávam na SP mesačné hlásenia už vyše roka.
sgm
26.06.06,10:14
Zoberú aj čierno-biele, keďže napr.v Žiline dávali len fotokópie čistých registračných listov. Pokojne si to vytlač čisté a vypíš.
Bea
sybila3
26.06.06,10:17
Takže môžem to normálne vypísať rukou?
Veľmi pekne Vám ďakujem.
sgm
26.06.06,10:23
Prihlášku/odhlášku vždy vypisujem ručne, dvojmo a nosím osobne na SP.
Bea
sybila3
26.06.06,10:29
No ja som nejaká blbá z toho, neviem čo tam mám vypisovať, SZČO nie som ani zamestnávateľa nemám, kedže som nezamestnaná. poraďte
sgm
26.06.06,10:42
Takže poďme po poriadku: v hornom riadku si vyznač okienko prihláška a okienko DPO, v identifikácii (2.) meno, priezvisko - ako je predtlačené a potom ešte kolónku 11 a 12.
Bea
sybila3
26.06.06,10:47
Nevadí, že na tom tlačive je krížik zamestnanec už predtlačený. Tam by som mala zaškrknúť DPO., 2 a 3 mám vyplnenú. v 10 dátum vzniku dám dnešný?
Ale neviem čo dám dôvod prerušenia, keď som nezamestnaná v tom návode nie je taká možnosť a dátum zániku bude dátum výpovede alebo aký?
Vymeriavací základ dám 6900,-?
sgm
26.06.06,10:52
Ty sa chceš prihlásiť, to znamená, že nie si zamestnanec, ale podávaš prihlášku ako dobrovoľne poistená osoba, preto nie zamestnanec, ale DPO. Dôvod prerušenia si nevšímaj, celú kolónku 10 vynechaj, len v 11. vyplníš dátum vzniku DP a vymeriavací základ by mal byť 6 900,--, tiež v spodnej časti tlačiva máš vyplniť iba dátum vyplnenia , vyplnil a podpis... Ak potrebuješ čisté tlačivko, pošli mi faxové č., pošlem ho obratom.
Bea
sybila3
26.06.06,11:00
Áno, ale originál na tom tlačive Registračný list FO ja čiernym krížikom zaškrtnutá kolonka PRIHLÁŠKA a kolonka ZAMESTNANEC. Ja som tam zaškrtla DPO ale je tam aj zamestnanec, to ma mýli.
Vymeriavací som dala 6900,- a dátum vzniku dám dnešný?
Paula
26.06.06,11:02
mimotemy nie je problém vybieliť to, čo tam zaškrtnuté nemá byť :)
sgm
26.06.06,11:03
Tak si z toho RLFO vymaž registráciu zamestnanca, aby Ti to nevrátili ako nesprávne vyplnené, v tomto prípade sa jedná len o dobrovoľne poistenú osobu, inak by si mala potom vyplniť aj názov a adresu zamestnávateľa. A dátum môzžeš dať dnešný.
Bea
sybila3
26.06.06,11:08
Lenže nemám dať akého zamestnávateľa, keď som nezamestnaná.
Keď by bolo to tlačivo zle vyplnené, vrátili by mi ho naspäť a neregistrovali by ma? Vlastne sa musím prihlásiť kvôli II.pilieru. Ja som vôbec nevedela, že keď som nezamestnaná, tak ma odhlásia z poisťovne. Ja som myslela, že som registrovaná a odvody platí štát.
ďakujem
sybila3
26.06.06,11:32
Mám to vyplnené, idem to zaniesť na poštu a veľmi pekne ďakujem všetkým čo mi poradili ako nato, ste super!!!!!!!!!!!!!
sybila3
26.06.06,11:52
A bankové spojenie tam nemusí byť uvedené?
Ešte ohľadom dátumu, keď dám dátum vzniku 26.6.2006 tak dúfam, že ma nezaregistrujú až od 1.7.2006, lebo kvôli II. pilieru to naháňam do 30.6.2006.
Alebo tam mám dať 1.6.2006?
A podarilo sa mi vytlačiť aj to farebné tlačivo.
ešte som zabudla v tom tlačive sa mi nedajú vymazať krížiky zaškrknuté je tam IČO, môže ich tam nechať? ď
sgm
26.06.06,12:21
Radšej daj dnešný dátum a tie krížiky zabieľ, nenechávaj ich, inak to nemáš správne vyplnené.
Bea
sybila3
26.06.06,13:42
Dobre, ďakujem za pomoc.
Ešte ma napadlo v odstavci 11 vyplním všetky tri riadky, NP, DP, PvN?
sybila3
26.06.06,14:31
Súrne potrebujem vedieť, či majú byť v 11 vyplnené všetk 3 riadky????????
Paula
26.06.06,14:38
Súrne potrebujem vedieť, či majú byť v 11 vyplnené všetk 3 riadky????????
Prihlasuješ na myslím na DP....tak ten riadok vyplníš (máš to aj v prísp. č.23)
sybila3
26.06.06,14:53
Lebo som pozerala vzor Prihláška dobrov.poisť.os. a tam boli vyplnené všetky 3. Takže kvôli II. pilieru stačí byť dôchodkovo poistená. To nemocenské nemusím mať? Keby som išla na PN?
ď
jankasm
27.06.06,06:31
Lebo som pozerala vzor Prihláška dobrov.poisť.os. a tam boli vyplnené všetky 3. Takže kvôli II. pilieru stačí byť dôchodkovo poistená. To nemocenské nemusím mať? Keby som išla na PN?
ď

Kvôli II. pilieru stačí byť dôchodkovo poistená.
Samozrejme, že ak si neplatíš nemocenské poistenie, nemajú ti z čoho vyplácať PN. Takže je to na tebe, môžeš sa kľudne prihlásiť aj na dobrovoľné nemocenské poistenie.
sybila3
29.06.06,07:42
Ahojte, no registračný list som odoslala v pondelok doporučene, ale napísala som im tam lístoček, že prosím o zaevidovanie do 30.6. aby ma náhodou nehodili až 1.7., že to potrebujem kvôli II. pilieru-ešte že som tam napísala aj tel.číslo.. Hneď na druhý deň mi volala pani, že tam chýba podpis, ale veď ja som to podpisovala, že len aby som vedela, že nebudem registrovaná, tak som sa s nou dohodla, že na druhý den to prídem podpísať do Trnavy. Tak som včera hneď ráno išla, chýbal podpis tam kde má byť pečiatka. Ked som sa jej pýtala, že kedy budem zaregistrovaná povedala, že v najbližších dňoch, že mám jej zavolať. Tak dnes tam budem volať, dúfam, že pochodím a hneď zavolám tomu pánovi na II. pilier. Moje nervy, ja som vôbec nevedela, že ked som nezamestnaná, že nie som registrovaná.
A môže mi ešte niekto vysvetliť, lebo mne povedali, že potom môžem tú registráciu zrušiť, ked som to potrebovala k II. pilieru. Čo mi to ovplyvní?
Teraz ma napadlo, že by som sa mala prihlásiť na poistenie nemocenské, alebo ako je to, keby som išla na PN, nechystám sa ale človek nikdy nevie. Chystám sa na MD môžte mi vysvetliť čo si mám platiť, 15 rokov som nemala problém, bola som zamestnaná, nikdy ma nenapadlo, že takto dopadnem.
Prosím vysvetlite mi to podrobne.
Ďakujem
jankasm
29.06.06,08:22
Keď ti prebehne registrácia II. piliera tak sa môžeš z dôchodkového poistenia odhlásiť, nemusíš si ho platiť, nejakých 2000 mesačne by bolo pre teba asi dosť. Kľudne sa po mesiaci odhlás, zaregistrovaná už si a keď napr. nastúpiš na MD, dôchodkové bude za teba platiť štát a do DSS ti budú pekne pribúdať korunky.

Čo sa týka tej MD, ak sa naozaj chystáš, tak sa treba dobrovoľne pripoistiť na nemocenské poistenie, platiť z minima aby si splnila podmienku 270 dní doborovoľného nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch. Pred nástupom na MD zvýšiš na maximum a budú ti vyplácať maximálnu materskú.

Tým pádom máš poriešenú aj PN, aby ti mohla byť vyplácaná, musíš byť dobrovoľne nemocensky poistená. Akurát keď budeš poistená z minima, bude ti vyplácaná z minima, takže to je len na tebe koľko investuješ mesačne do poistenia.
sybila3
29.06.06,08:33
Taká som strašne nasraná, volala som tej pani do soc.poisť. ako mi kázala no a povedala mi, že ešte registrácia neprebehla, že som si mala skôr zmysleť. Tak som jej povedala, že by som si zmyslela, keby som vedela, že registrácia sa mi ruší, keď som nezamestnaná. 16 rokov ked som bola zamestnaná tak som si všetko-zamestnávateľ-platila, bez problémov a teraz si pripadám jak bezdomovec. Tak som volala tomu pánovi na II.pilier, ten povedal, že moju žiadosť odoslal, tak jej skúsim ešte zajtra zavolať a uvidím, potom využijem inú cestičku-čo mám zálohe- kamarátkina známa tam robí-to je posledná možnosť, lebo nerada niekoho otravujem.
tak dík
jankasm
29.06.06,09:15
Taká som strašne nasraná, volala som tej pani do soc.poisť. ako mi kázala no a povedala mi, že ešte registrácia neprebehla, že som si mala skôr zmysleť. Tak som jej povedala, že by som si zmyslela, keby som vedela, že registrácia sa mi ruší, keď som nezamestnaná. 16 rokov ked som bola zamestnaná tak som si všetko-zamestnávateľ-platila, bez problémov a teraz si pripadám jak bezdomovec. Tak som volala tomu pánovi na II.pilier, ten povedal, že moju žiadosť odoslal, tak jej skúsim ešte zajtra zavolať a uvidím, potom využijem inú cestičku-čo mám zálohe- kamarátkina známa tam robí-to je posledná možnosť, lebo nerada niekoho otravujem.
tak dík

Držím palce, snáď ti to všetko dobre dopadne. :)
sybila3
29.06.06,09:45
Prosím Ťa keď budem mať registráciu, napísala som dátum 26.6.2006, tak registrácia sa ráta od dátumu, ktorým ma oni zaregistrujú, aby som si vedela vypočítať, koľko mám za jún zaplatiť. Pomôžeš mi s tým výpočtom, zo 6900.
Mali by mi poslať nejaký list, kde bude uvedené asi aj IČ a variabilné symboly.
Šek si budem musieť ísť vypýtať na pobočku.
Ešte sa chcem opýtať Výpis z Dp sa do zdravotnej poisťovne nemusí podávať ked sa robí ročné zúčtovanie?
ďakujem
sybila3
30.06.06,09:58
Ahojte, som tu opäť. Volala som do tej sociálky dnes, nikto mi to neberie, minimálne 10 krát. Chcem sa opýtať, či niekde sa nenájde na internete zoznam registrovaných v sp. Asi nie, tak dík.
sybila3
04.07.06,08:24
Ahojte, tak konečne mi prišlo z tej sociálnej, že ma zaregistrovali k 26.6.2006, stihla som II. pilier. Ale teraz by som si mala vyrátať odvody asi od 26.6. do 30.6. Neviem ako sa to ráta, skúsim 6900/30dníxpočet dní a z toho percento, ktoré prináleží DP, neviem koľko to je? Pomôže mi niekto s tým?
Chobot
04.07.06,08:33
Ahojte, tak konečne mi prišlo z tej sociálnej, že ma zaregistrovali k 26.6.2006, stihla som II. pilier. Ale teraz by som si mala vyrátať odvody asi od 26.6. do 30.6. Neviem ako sa to ráta, skúsim 6900/30dníxpočet dní a z toho percento, ktoré prináleží DP, neviem koľko to je? Pomôže mi niekto s tým?

§ 131
Sadzba poistného na starobné poistenie


(1) Sadzba poistného na starobné poistenie je pre

a) zamestnanca, ktorý nie je sporiteľ podľa osobitného predpisu, 1) 4 % z vymeriavacieho základu, .
b) zamestnávateľa za zamestnanca, ktorý nie je sporiteľ podľa osobitného predpisu, 1) 14 % z vymeriavacieho základu,
c) povinne dôchodkovo poistenú samostatne zárobkovo činnú osobu, ktorá nie je sporiteľ podľa osobitného predpisu, 1) 18 % z vymeriavacieho základu,
d) dobrovoľne dôchodkovo poistenú osobu, ktorá nie je sporiteľ podľa osobitného predpisu, 1) 18 % z vymeriavacieho základu,
e) štát za fyzické osoby uvedené v § 128 ods. 5, ktoré nie sú sporitelia podľa osobitného predpisu, 1) 18 % z vymeriavacieho základu,
f) Sociálnu poisťovňu za poberateľov invalidného dôchodku, ktorí nie sú sporitelia podľa osobitného predpisu, 1) 18 % z vymeriavacieho základu.


Myslím, že pre Teba platí bod d), t.j. 18%.



Ale za ten zmätok si môžeš sama, nebviňuj SP. Keby si podpísala zmluvu s DSS skôr (:eek: veď si mala na to 1,5 roka!), zistila by si skôr, že nie si poistená v SP a mala by si ešte kopec času v kľude sa dobrovoľne poistiť.
sybila3
04.07.06,08:36
Neobviňujem SP, je pravda, že to bolo na poslednú chvíľu a bola to moja chyba, ale ja som bola úplne v tom, že prečo by som nemala byť registrovaná v SP, veď som sa neodhlasovala. dík
sybila3
16.10.06,15:31
cHCEM sa len opýtať, keď sa odhlasujem z DP, tak udávam len dátum zániku alebo udám aj dátum vzniku DP? Ak áno, môžem to tam dopísať rukou, keď to mám vypisované na počítači? dík
Antonia1
16.10.06,15:52
cHCEM sa len opýtať, keď sa odhlasujem z DP, tak udávam len dátum zániku alebo udám aj dátum vzniku DP? Ak áno, môžem to tam dopísať rukou, keď to mám vypisované na počítači? dík
Pri odhlasovaní sa udáva len dátum zániku.
sybila3
17.10.06,06:49
Ďakujem. Veď práve som uviedla len dátum zániku a vytlačila, tak som chcela vedieť, či ho tam ručne dopíšem. A ešte ma napadlo vymeriavací základ uvediem 6900 alebo 7600?
evina
17.10.06,06:51
Ďakujem. Veď práve som uviedla len dátum zániku a vytlačila, tak som chcela vedieť, či ho tam ručne dopíšem. A ešte ma napadlo vymeriavací základ uvediem 6900 alebo 7600?
Keď sa odhlasuješ VZ uz nie je zaujímavý a neoíše sa...
sybila3
17.10.06,06:55
Takže ho mám odtiaľ vyhodiť a vytlačiť nové tlačivo?
ďakujem