tomas147
10.08.16,13:06
zdravím, chcem čoskoto začať podnikať a robím si poriadok v tom čo som vlastne poviný odvádzať no niesom si istý či mám správne informácie,
daň z príjmu 19%
zdravotná poisťovňa 14%
sociálna poisťovňa ta sa delí:
nemocenské poistenie 4.4%
starobné poistenie 18%
invalidné poistenie 6%

spolu to robí asi 60% z príjmu veď to je totalne na hlavu, nedá sa napr socialna poistovna nejako obisť? nemyslím teraz niečo nelegálne, napr keď som nezamestnaný tak si niesom povinný platit socialnu poisťovňu neplatí niečo podobné aj pri szčo? ak nemám záujem o žiadny dôchodok atď?
neviete niekto aké su odvody napr. v rakúsku? riešili ste niekto podnikanie tak že ste išli podnikať do inej krajiny pretože SR podnikateľov len ruinuje? čo to je za kraviny že driem od rána do večera nato aby som väčšinu svojho príjmu odviedol do štátu ktorý tieto peniaze rozdeli medzi Baštrnáka a spol.? vopred ďakujem za reakcie
evuš
10.08.16,11:11
ZP = 14 %
SP =
- nemocenské poistenie 4,4 % z vymeriavacieho základu,
- starobné dôchodkové poistenie 18 % z vymeriavacieho základu,
- invalidné dôchodkové poistenie 6 % z vymeriavacieho základu (neplatí ho starobný dôchodca a predčasný starobný dôchodca),
- poistenie v nezamestnanosti 2 % z vymeriavacieho základu (dobrovoľné - nemusí sa platiť),
- do rezervného fondu solidarity 4,75 % z vymeriavacieho základu

Daň = 19%

Prvý rok podnikania nemusíš platiť do SP, potom musíš platiť do SP podľa príjmu za predchádzajúci rok...
UctoPRO
29.09.16,17:08
Na Slovensku je vláda chudobných, tak aj tak sa chovájú k podnikateľom. Ale zase oni majú dosah iba na absolutných nováčikov, preto aj živnostenský list alias jarmo na krk je tak lacné. A hlavne, využívajú že proste 90% Slovákov živnostníkov podcení riziko ručenia , stačí aby neplatil odberateľ alebo odberateľovi neplatili alebo aby len človek ochorel, a úvery / závázky začnú robiť problémy. Proste nemyslí sa z pohľadu obrany, ale hlupej jednoduchosti. Tieto odvody, ktoré ste uviedli sa nedajú obísť pri podnikaní dlhodobejšie. A ako pozornosť od štátu na Nový rok, nakoľko vie "efektívne hospodráiť ", každoročne ponúka nechcený darček - zvýšenie odvodov pre živnostníkov. Inak ale napr . na odvodoch do zdravotnej poistovne sa dá platiť 0,01 eur /slovom 1 cent// každý mesiac, a byť zdravotne poistený. Je potrebné ale si naštudovať príslušné zákony alebo sa poradiť presne o osobnej situáciu ako si to nastaviť. Isto sa to ale nedá na živnosť, takže zisk/uspora je cca 60x12=720 eur voči živnosti. Doteraz si pamätam ten výraz právničky Všeobecnej, keď sme jej prečitali text, podľa ktorého sa registrujeme. No proste úradnícky svet není o hľadaní možností, ale kasírovaní, kasírovaní a kasírovaní. A potom nastupuje teta Anka. Inak Forai si kupil parádny byt v River Parku.