mincko
10.08.16,15:30
Zdravim,

chcel by som si na zahrade postavit miestnost, kde by som mohol odkladat naradie (lopatu, hrable, ryl, popripade elektricku kosacku a pod.) a zaroven by v letnych mesiacoch sluzil ako mala dielna. Rozmery by mali byt cca 3x4m, dvere, jedno okno vedla dveri. Pozeral som prefabrikovane domceky na nete (ponuka ich aj Hornbach OBI a pod) a cena sa mi zda dost vysoka. Rad by som zostrojil konstrukciu z hranolov, obil to OSB doskami - na vonkajsie pouzitie. Strechu tiez z OSB dosiek a na to krytinu (asfalt, alebo plech).

Vedeli by ste poradit ci je potrebne to zvonku zateplit, nahodit omietku ? Taktiez, ci je potrebne zateplit strechu ?

Na Porade je vela uzitocnych rad, vsetky sa ale tykaju zahradneho domceka - obyvatelneho. Toto by malo sluzit iba ako odkladaci / chraniaci priestor.

Vopred dakujem za nazory a rady
buchač
10.08.16,13:34
Zatepliť ?
...a na kieho frasa ?
...aby lopaty a rýle nenachladli ...? ;)
mincko
10.08.16,14:15
☺ mame zahradu v doline, vela tam prsi, skor z dovodu predlzenia zivotnosti. Nerad by som, aby sa mi to za 5-10 rokov rozpadlo
vicktor
10.08.16,14:33
Presne taky domcek mam - hranolova konstrukcia, obite OSB doskami zvnutra/zvonka/zhora, medzi nimi polystyren (nie pre zateplenie ale izolaciu a pri celkovych nakladoch zlomok ceny z celku), na streche plech. Ked je v lete nad 30 stupnov, vnutri je aspon 50 - tak asi to predsa len bude zateplenie...?
Zvonka este sietka a omietka.
Ked sme pozerali vtedy este v Baumaxe, tak nielen cena bola vysoka, ale boli to haraburdy - po par rokoch musia byt nachylene ako sikma veza v Pise. Ziadne pevne vazby, len 2 cm dosky.
buchač
10.08.16,15:13
Tak nechoď do zateplenia.
Pouvažuj skôr o nejakej ochrane pred vlhkosťou...možností je viacero, nájdeš na nete určite.

Keď vravíš o častom daždi, tak tým zateplením skôr urobíš viac škody ako osohu. Nebude vetranie a uvidíš tie následky...a to Ti teda garantujem, že by boli.

Moja kôlňa má medzi doskami mierne medzery...pri vetre je tam pekné prúdenie vzduchu, tak sa tam ani vlhkosť nemá šancu udržať.
marleau
10.08.16,17:22
Niečo takéto? Keď záhradný, tak obiť drevom.
mincko
10.08.16,17:51
Ake hrube OSB si pouzival ? daval si aj nieco pod stresne OSB ? ak to nieje tajomstvo a pamatas si, mozes napisat cca naklady kolko to stalo ?
mincko
10.08.16,17:53
wow paradny ! tiez by som to chcel postavit na betonovu dosku, som laik preto mozno hlupa otazka - cim najlepsie odizolovat medzi samotnym domcekom a doskou ?
marleau
10.08.16,18:24
Ipou, to stačí. Steny aj krov sú tiež zaizolované a vnútro je tiež obité drevom. No čo, drevo je najlepší a najkrajší materiál na svete.
mincko
10.08.16,18:27
A treba celu plochu co je vnutri domceka, alebo len pod konstrukciou ? Vdaka
marleau
10.08.16,19:19
ja izolujem vždy celé, príde tam ešte poter a dlažba
vicktor
11.08.16,07:47
Dosky tenke, naklady nepamatam.
mincko
11.08.16,07:52
je potrebne davat medzi izolaciu aj parozabranu a pod ? ked sa tam nebude kurit. Ci to zabranuje vseobecne tomu, aby izolacia nenavlhla ? Vidim ze si daval asfaltove pasy na strechu, moze sa to uchytavat rovno o dreveny podklad alebo by malo ist nieco medzi to ?
vicktor
11.08.16,07:53
Pekne, ale toto nie je zahradny domcek na naradie, lez chatka na byvanie. :)
Ja mam obvodove zaklady na nich IPU, na nej hranolovu konstrukciu. V strede je vibrovany makadam a na nom betonova dlazba 50x50x5 cm.
Bez parozabrany.
Vsetko to vymyslel a zrealizoval stavebny Ing., ja som bol iba pomocny stavebny robotnik.
mincko
11.08.16,11:50
Daval si medzi OSB a polystyren aj este nieco ine (parozabrana a pod) ? Zateploval si aj strechu s polystyrenom ? Ak som spravne porozunel, IPA isla iba pod hranolovu konstrukciu ?
buchač
11.08.16,11:57
vicktor (Dnes 10:53) Pekne, ale toto nie je zahradny domcek na naradie, lez chatka na byvanie.
==============================
Aj ja si myslím...
Dokonca som názoru, že ešte aj na chatku má príliš veľa skla...a ktož vie, čo sa skrýva z druhej strany chatky.

Zasa na chatku je to také malé...na prezlečenie sa a na schovanie pred dažďom. Iný význam nevidím...nechcel by som ani zadarmo, respektíve po určitých úpravach by som z toho urobil detský domček.
vicktor
11.08.16,12:39
mincko, medzi OSB a polysytren som nedaval nic. Ano, aj medzi OSB stropom a stresnou krytinou je polystyren, ale tam veru parozabrana je - keby dazd presakoval popri skrutkach, i ked ta folia plni ulohu vodozabrany.
IPA je iba na obvodovych zakladoch, aby hranoly na lezato sa nedotykali betonu.
mincko
11.08.16,12:44
super, vdaka moc za radu !
marleau
12.08.16,05:53
toto bolo na náradie