staffloverka
10.08.16,18:07
Prosím o radu. Môžem počiatočné stavy určiť z ÚZ, ktorú som získala z registra ÚZ? Klient kúpil s.r.o. ale pôvodný majiteľ neurobil DP za r.2015 a odmieta odovzdať účtovníctvo. Na DÚ mu dali len čisto daňové priznanie z roku 2014 bez závierky. Tú sme získali z registra len za r. 2014. Musím sa od niečoho odpichnúť a nič iné sa mi už do rúk nedostane. Kto v tomto prípade zodpovedá za neodovzdané DP za rok 2015? Môže nový majiteľ podať toto DP aj keď spoločnosť má už iný názov a kúpená bola v r. 2016?Dosť to súri. Veľmi pekne ďakujem za každú odpoveď.
avalik
10.08.16,19:24
Spolocnost je stale ta ista, aj ked zmenila meno, nezalezi kto je majitel, povinnost podat DP mala spolocnost - v lehote na podanie DP.
Tak isto nasledky z nepodania DP bude znasat spolocnost - zodpoveda konatel spolocnosti.

Bola blbost kupovat spolocnost bez zmluvneho zakotvenia odovzdania uctovnej dokumentacie a bez jej overenia pred kupou - predchadzajuci konatel musi odovzdat uctovnictvo, to patri firme, nie byvalemu "majitelovi".
Dáša_
11.08.16,03:47
Nič iné ti neostane, len sa naozaj odpichnúť od toho, čo máš. Ak tam nie je veľa položiek, tak to snáď aj nejak pôjde. Aj keď teda preukaznosť toho účtovníctva asi nebude úplne najsilnejšia. Možno to bola spiaca spoločnosť
KloferHladny
11.08.16,06:43
S takouto kúpou na seba preberá nový majiteľ aj históriu spoločnosti (a zodpovednosť za prípadné pokuty a penále za chybne vedené účtovníctvo minulých rokov). Ak účtovná dokumentácia nie je kompletne odovzdaná, potom kupoval mačku vo vreci a prípadne môže odstúpiť od zmluvy ...
promont maja
11.08.16,07:32
.. skúsila by som zavolať správkyni dane tejto spoločnosti, či nemá kontakt na bývalého účtovníka .. a ak má, tak by som ho požiadala o doručenie účtovnej závierky v presných číslach/kvôli nahodeniu počiatočných stavov .. aspoň to ... a ak bola inventarizácia = tak kópiu z nej .. aspoň ja by som to skúsila, nakoľko odovzdať svoje účtovníctvo by som na strane bývalého konateľa tiež odmietla ...
staffloverka
11.08.16,08:56
A ked je zmluvne osetrene, ze za uctovnictvo vedene pred kupou podniku zodpoveda byvaly majitel? Aj v tomto pripade za pripadne nedostatky v uctovnictve zodpoveda sucasny majitel?
staffloverka
11.08.16,08:57
Spolocnost do 2013 podnikala a 2014, 2015 spala.
Dáša_
11.08.16,09:20
no veď skús, uvidíš, či to pôjde
KloferHladny
11.08.16,14:25
zmluvou o kúpe obchodného podielu spoločnosť ako právnická osoba ostáva. T.z. vo vzťahu napr. k daňovému úradu budú sankcie vyrubované stále tej istej spoločnosti (teda novým majiteľom)... Či si nový majiteľ dokáže prípadné sankcie uplatniť u pôvodného majiteľa neviem. Ale myslím že nie ...