exter
10.08.16,18:29
Dobrý deň, bývam v trojbytovom rodinnom dome, byty sú nad sebou. Dom má spoločné časti, chodby, dvor, pôjd. Predtým bol dom vedený ako bytový, po výmaze z registra SVB a jeho zrušení sa prekvalifikoval na Stavebnom úrade na rodinný a v tom zmysle bol zmenený aj LV.

Otázka č. 1: 2 rodiny chceli uzavreť zmluvu o správe domu so správcovskou organizáciou ktorá predložila zmluvu podľa zákona č. 182/1993. Toto som odmietol z dôvodu, že takáto zmluva by bola od začiatku neplatná a teda nevymožiteľná, a ako vlastník jedného bytu nemám povinnosť pristúpiť k takejto zmluve. Svoj podiel na spoločných častiach si hodlám spravovať sám. Nemôže sa zmeniť jedna forma správy (SVB) na druhú, pretože sme boli vymyzaní z registra na Okr.úrade z dôvodu že sme rodinným domom. Aj na Okr. úrade sa byjadrili, že správa domu správcovskou organizáciou podľa zákona č. 182/93 by bola nezákonná.Uvažujem správne? Mám vyjadrenie ZSVB aj Združenia správcov že je potrebné uzavreť zmluvu medzi vlastníkmi podľa Občianskeho zákonníka. K žiadnej dohode nedošlo, žiadna zmluva sa neurobila. Tým pádom je v dome chaos, susedia nerešpektujú nič (revízie, upratovanie spol. častí, a pod. ) Domnievam sa, že povinnosť dodržiavať požiarne predpisy, tvoriť fond opráv, mať revízie, deratizáciu, upratovať spoločné priestory, údržbu chodníka a pod. sme povinní mať takisto ako v bytovom dome. Ako prinútiť susedov k uzavretiu zmluvy podľa Obč. zákonníka alebo inej písomnej dohody? Je to povinnosť podľa zákona alebo to môžu odignorovať? Môžem sa obrátiť na súd aby nariadil uzavretie takejto zmluvy alebo aj obrátiť sa na súd v nejakom konkrétnom prípade (napr. upratovanie, údržba spoločného dvora, povinnosť urobiť revíziu plynu elektriky a pod.)?

Otázka č.2: Jeden z vlastníkov bytu sa ohradil voči tomu, že som dal kľúče od bytu a domu kamarátovi (ktorého pozná) aby vzal mojich psov vyvenčiť a polial kvety. Vraj na to nemám právo aby tu chodili cudzí ľudia. Podľa mňa na to právo mám. Môžem napr. ochorieť a môžem dať kľúče opatrovateľovi a pod. Je to tak?
buchač
10.08.16,16:40
1. Môžeš
2. Je
Mária27
12.08.16,07:38
Údržba aj investície v rodinnom dome sa riadia ustanoveniami občianskeho zákonníka o spoluvlastníctve aj bez uzatvárania zmluvy.