Dašena O.
11.08.16,08:16
Môže súkromná osoba, ktorá si pestuje zeleninu pre svoju potrebu a má prebytok, predať tento prebytok podnikateľovi? bez nejakého povolenia
martinez
11.08.16,11:38
ano samozrejme moze, ide o ostatny prijem podla §8,1,a (prijem z prilezitostnej cinnosti) a pre sukromnu osobu je to oslobodene od dane do 500 eur za kal.rok (§9,1,g)... ak takyto prijem presiahne 500 eur, zdani sa len suma nad 500 eur...
Dašena O.
12.08.16,03:14
Ohľadne dane z príjmu mi to je jasné, ale ide mi o to či potrebuje povolenie z OU na predaj, keď ide len o jednorázový predaj a ešte k tomu podnikateľovi
martinez
12.08.16,07:47
podnikatel to moze vyplatit sukromnej osobe na zaklade vydavkoveho pokladnicneho dokladu, popripade ho moze podlozit nejakou jednoduchou zmluvou... na to, aby niekto prilezitostne predal mrkvu a petrzlen, nepotrebuje povolenie..... ak by sa jednalo o predaj 1ks Kalashnikova AK47, tak to by som si radsej overil :-)
karakul
12.08.16,08:30
... aj keď je ti to ohľadne dane z príjmov jasné, doporučujem prečítať si nasledovné:

http://ludskourecou.sk/2016/07/prilezitostne-prijmy-obcanov-na-zaklade-zmluvy-vraj-nie-su-od-dane-oslobodene-podla-financnej-spravy-naozaj/

... lebo ono nie vždy sa názory zhodujú s názormi FRSR a najmä keď martinez ti doporučil uzavretie zmluvy - v tom prípade je to ešte ošemetnejšie.
martinez
12.08.16,08:47
ano, ja som tento nazor videl v spravach rtvs a bol som z toho tiez mimo.... takze radsej ziadne zmluvy, ale iba pokladnicny vydavkovy doklad alebo priamy prevod z banky na ucet (ako to robia v zbernych surovinach...)