zuzanad
26.06.06,11:21
Dobrý deň,
chcem sa spýtať na uplatňovanie cestovných a stravných náhrad SZČO pracujúcej od 1.1.2006 v zahraničí, konkrétne v Rakúsku. Prosím poradiť ako sa tieto výdavky uplatňujú, keď v Zákone o dani z príjmov §19 písm. e je napísané, že takéto výdavky si možno uplatniť ak je činnosť vykonávaná v inom mieste ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva. Môj manžel je SZČO, nemá na Slovensku žiadnu prevádzku a pracuje na týždenné smeny v Rakúsku. Ako mám chápať tomuto paragrafu? Môže si on uplatňovať cestovné aj stravné náhrady?
Zlata
26.06.06,11:26
Dobrý deň,
chcem sa spýtať na uplatňovanie cestovných a stravných náhrad SZČO pracujúcej od 1.1.2006 v zahraničí, konkrétne v Rakúsku. Prosím poradiť ako sa tieto výdavky uplatňujú, keď v Zákone o dani z príjmov §19 písm. e je napísané, že takéto výdavky si možno uplatniť ak je činnosť vykonávaná v inom mieste ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva. Môj manžel je SZČO, nemá na Slovensku žiadnu prevádzku a pracuje na týždenné smeny v Rakúsku. Ako mám chápať tomuto paragrafu? Môže si on uplatňovať cestovné aj stravné náhrady?

Už to tu bolo veľakrát preberané.
Na ŽL má určený predmet podnikania a miesto podnikania. Ak nemá určenú, resp. vytvorenú´prevádzku, je miestom podnikania bydlisko.
Keďže je manžel SZČO, tak poskytuje inej osobe službu. (Výraz pracuje je vhodný vtedy, ak je v pracovnom pomere.) Skôr než začne službu poskytovať, mal by mať objednávku, resp. zmluvu o obsahu a rozsahu danej služby, cenu, ktorú musí niekomu vyfaktúrovať. Náklady na cestu do Rakúska, stravné, noclažné by mali tvoriť jednu z kalkulovaných položiek ceny služby.
Z nejasného zadania otázky by som skôr usúdila, že manžel je síce SZČO, ale jeho výkon práce napĺňa štatút zamestnanca inej firmy, čo je v rozpore so zákonom.
zuzanad
27.06.06,07:39
Dobrý deň,
môj manžel je SZČO a pracuje pre rakúsku firmu, nie je však jej zamestnanec. Odvody do sociálnej a zdravotnej poisťovne si platí na Slovensku. Vykonanú prácu fakturuje zahraničnej firme. Má s ňou pracovnú zmluvu. Dochádza do práce vlastným autom a stravné si tiež hradí zo svojich prostriedkov. Ako je to teda v takomto prípade? Už som z toho domotaná.
Chobot
27.06.06,07:59
Dobrý deň,
môj manžel je SZČO a pracuje pre rakúsku firmu, nie je však jej zamestnanec. Odvody do sociálnej a zdravotnej poisťovne si platí na Slovensku. Vykonanú prácu fakturuje zahraničnej firme. Má s ňou pracovnú zmluvu. Dochádza do práce vlastným autom a stravné si tiež hradí zo svojich prostriedkov. Ako je to teda v takomto prípade? Už som z toho domotaná.

VIdím tu určitý rozpor - tvrdíš, že má pracovnú zmluvu s firmou, ale zároveň uvádzaš, že pracuje pre nich ako SZČO na faktúry. Tieto veci sa vylučujú, buď jedno alebo druhé. Tak ako pracuje - na základe akej zluvy. Napíš jej názov, trebárs aj v nemčine.
zuzanad
27.06.06,09:25
Nie je to klasická pracovná zmluva. Je to zmluva, v ktorej je uvedené, že manžel bude pre spomínanú rakúsku firmu vykonávať podlahárske práce na území Rakúska. Presný názov tej zmluvy momentálne neviem. Stačí takéto vysvetlenie? Ak nie, pozriem sa na to a dám vedieť. Ďakujem
Zlata
27.06.06,09:51
Nie je to klasická pracovná zmluva. Je to zmluva, v ktorej je uvedené, že manžel bude pre spomínanú rakúsku firmu vykonávať podlahárske práce na území Rakúska. Presný názov tej zmluvy momentálne neviem. Stačí takéto vysvetlenie? Ak nie, pozriem sa na to a dám vedieť. Ďakujem
Z uvedeného, aj z toho, čo je medzi riadkami, manžel pracuje v rakúskej firme ako podlahár. Čo je klasický pracovný pomer z pohľadu živnostenského úradu a Zákoníka práce. Manžel je síce SZČO ale výkon jeho práca splňa štatút zamestnanca. Rakúska firma mu dodá materiál, spracuje rozpočet, všetky režijné náklady znáša rakúska firma.
Riešenie by som videla v tom, že rakúska firma si objedná u manžela podlahárske práce na objekte AZ v rozsahu XY m2 za celkovú sumy XX,podľa manželovej ponuky, v ktorej má započítané svoje cestovne náklady, zahr. stravne, ubytovanie. Manžel potvrdí objednavku a túto sumu po ukončení vyfaktúruje. A takto pokračovať pri každom objekte.
Chobot
27.06.06,09:54
Nie je to klasická pracovná zmluva. Je to zmluva, v ktorej je uvedené, že manžel bude pre spomínanú rakúsku firmu vykonávať podlahárske práce na území Rakúska. Presný názov tej zmluvy momentálne neviem. Stačí takéto vysvetlenie? Ak nie, pozriem sa na to a dám vedieť. Ďakujem

Tak potom je to nejaká obdoba dodávateľskej zmluvy. Keďže SZČO má sídlo na SK a práce vykonáva v zahraničí, tak by sa tomohlo považovať za služobnú cestu. Otázne je ešte, ako dlho tie práce v AT vykonáva. Ak je to prevažná časť roka, tak neviem, či to nie je v konflikte s definíciou o stálej prevádzke.

Ak je to len napr. mesiac alebo dva, tak nevidím problém, aby si písal služobnú cestu a do nákladov si uplatnil všetky náhrady, ktoré súvisia so zahraničnou pracovnou cestou.
zuzanad
27.06.06,10:08
Toto je práve ten problém. On vykonáva podlahárske práce v Rakúsku od 1.1.2006, a je predpoklad, že ich tam bude vykonávať celý rok 2006. Je platený pevnou sadzbou na 1 deň, t.z., že na faktúre presne rozpíše kde pracoval a koľko dní, spočíta dni a takto vystaví fa (napr. 1 EUR/deň, 25 dní, celková suma je 25 EUR, ktorú mu firma zaplatí). On nerobí faktúry na základe objednávok a nezapočítava si do faktúry cestovné a stravné. To by mu firma nezaplatila, veď je SZČO a nie zamestnanec. Ešte k tým nákladom. Nemenovaný daňový poradca mi povedal, že keď manžel nemá prevádzku na Slovensku, nedá sa presne určiť, ktoré je miesto iné ako miesto, v ktorom túto činnosť vykonáva. A čo má teda robiť živnostník v takom prípade, keď bude celý rok pracovať v zahraničí? Nemá žiadny nárok na stravné a cestovné náhrady?
Vianocka
10.07.06,19:19
Tato otazka ma nesmierne zaujala, ale vidim ze sa k nej uz nikto nevyjadruje.
Mam podobny problem.
Slovensky podnikatel FO - vyhral v Rakusku konkurz, na zaklade ktoreho vyucuje cudzincov zijucich v Rakusku nemecky jazyk. Za tymto ucelom denne dochadza do Viedne, ma v Rakusku zriadeny aj bankovy ucet, na ktory mu objednavatel sluzby posiela uhrady za sluzby. Tento podnikatel zaroven v Rakusku aj studuje dalej nemecky jazyk, na zaklade coho, ma ako student, zlavu na vnutrozemskom cestovnom v Rakusku.
Bola som toho nazoru, ze tento podnikatel si moze uctovat cestovne nahrady a diety podla zakona o cestovnych nahradach, ved vykonava cinnost mimo miesta svojho sidla, ktorym je podla zivnostenskeho listu adresa v slovenskom meste.
Ak ano, je mozne cestovne listky (zlavnene z titulu studenta), ktore pouzije v Rakusku v suvislosti s vykonom zarobkovej cinnosti, pouzit aj do jeho uctovnictva? Ved v konecnom dosledku by vzhladom k uvedenej zlave dostal do nakladov menej.
Dakujem za nazory, dufam, ze niekto ma skusenosti s pracou v zahranici.
Myslim, ze by reakcia pomohla aj zuzanad - vid predchadzajuci prispevok a dalsim, ktori sa snazia prerazit v zahranici.
Zlata
11.07.06,10:09
Toto je práve ten problém. On vykonáva podlahárske práce v Rakúsku od 1.1.2006, a je predpoklad, že ich tam bude vykonávať celý rok 2006. Je platený pevnou sadzbou na 1 deň, t.z., že na faktúre presne rozpíše kde pracoval a koľko dní, spočíta dni a takto vystaví fa (napr. 1 EUR/deň, 25 dní, celková suma je 25 EUR, ktorú mu firma zaplatí). On nerobí faktúry na základe objednávok a nezapočítava si do faktúry cestovné a stravné. To by mu firma nezaplatila, veď je SZČO a nie zamestnanec. Ešte k tým nákladom. Nemenovaný daňový poradca mi povedal, že keď manžel nemá prevádzku na Slovensku, nedá sa presne určiť, ktoré je miesto iné ako miesto, v ktorom túto činnosť vykonáva. A čo má teda robiť živnostník v takom prípade, keď bude celý rok pracovať v zahraničí? Nemá žiadny nárok na stravné a cestovné náhrady?

Už som sa vyjadrila vyššie. Tento príspevok potvrdzuje, že je to čisto zamestnanecký pomer. Ale treba urobiť všetko tak, aby to vyzeralo ako obchodný vzťah. Vyššie som polemizovala o režijných a materiálových nákladoch na výkon práce manžela (SZČO). Nepotvrdila si to ani nevyvrátila, takže ďalej nieviem, ale to nie je podstatné, dá sa obísť aj to.
Ale keďže činnosť manžel vykonáva, je na ňom, aby si to zlegalizoval, t.j. aby si vyrobil zmluvu resp. objednávku na vykonanie podlahových prác a následne po mesiacoch vystavoval faktúry.
To, že mu odberateľ platí 1 eur, musí vychádzať tiež z jeho kalkulácie, čiže tzv. z jeho ponuky.
priklad:
výnosy náklady
odpracuje 25 dní x 1 euro ...... 25 eur cestovné, ....... 4
noclah...............2
diety ................2
náradie..............2
ost...................1
spolu...............11 eur

výnosy 25
náklady -11
zisk 14 eur - z toho vyplýva, že SLUŽBU vykonal, poskytol s ekonomickým ziskom, čo je základ podnikateľskej činnosti SZČO.
Je jasné, že odberateľ nemôže preplácať cestovné náhrady svojim dodávateľom, teda manželovi, lebo nie je jeho zamestnancom, ale on to má vkalkulované do ceny. Nárok na cestovné náhrady má, pretože vychádza z údajov v ŽL, teda ak nemá prevádzku, jeho miestom ponikania je obyčajne trvalé bydlisko uvedené na ŽL.
Dala by som do pozornosti ďaľší fakt, preveriť že keď sa zdržiava v zahraničí viac ako 183 dní, či sa na neho nebude vzťahovať povinnosť podať si daňové priznanie aj v tej krajine (aj keď nulové).
Zlata
11.07.06,10:20
Tato otazka ma nesmierne zaujala, ale vidim ze sa k nej uz nikto nevyjadruje.
Mam podobny problem.
Slovensky podnikatel FO - vyhral v Rakusku konkurz, na zaklade ktoreho vyucuje cudzincov zijucich v Rakusku nemecky jazyk. Za tymto ucelom denne dochadza do Viedne, ma v Rakusku zriadeny aj bankovy ucet, na ktory mu objednavatel sluzby posiela uhrady za sluzby. Tento podnikatel zaroven v Rakusku aj studuje dalej nemecky jazyk, na zaklade coho, ma ako student, zlavu na vnutrozemskom cestovnom v Rakusku.
Bola som toho nazoru, ze tento podnikatel si moze uctovat cestovne nahrady a diety podla zakona o cestovnych nahradach, ved vykonava cinnost mimo miesta svojho sidla, ktorym je podla zivnostenskeho listu adresa v slovenskom meste.
Ak ano, je mozne cestovne listky (zlavnene z titulu studenta), ktore pouzije v Rakusku v suvislosti s vykonom zarobkovej cinnosti, pouzit aj do jeho uctovnictva? Ved v konecnom dosledku by vzhladom k uvedenej zlave dostal do nakladov menej.
Dakujem za nazory, dufam, ze niekto ma skusenosti s pracou v zahranici.
Myslim, ze by reakcia pomohla aj zuzanad - vid predchadzajuci prispevok a dalsim, ktori sa snazia prerazit v zahranici.

Tu nevidím žiaden problém. Slovenká FO poskytuje služby v zahraničí, na základe objednávky, zmluvy,vyhraného konkurzu, riadne vyfaktúruje. Vykonáva zahraničnú slubožobnú cestu, s ňou spojené náklady si účtuje vo svojom účtovníctve.
Neviem, či je zakázané viesť si bankový účet v zahraničí, sanáď je to možné, pretože pohyb na účte sa účtuje v slov. korúnách v kurzovom
prepočte. Samozrejme, každú zmenu bankového účtu, zrušenie, založenie treba písomne nahlásiť svojmu správcovi dane (neviem presne či do 10 alebo 15 dní) inak je to pokutované.
Vianocka
11.07.06,13:52
Vdaka, nazor ma potesil. Myslim vsak, ze na nahlasenie noveho uctu sme pozabudli.
Ale teraz mi napadlo, ci v suvislosti s tym, ze si slovensky podnikatel zriadil bankovy ucet v zahranici, ci sa nanho nevztahuju nejake dalsie danove povinnosti v zahranici? Nejedna sa tu tiez o stalu prevadzkaren? V tejto problematike mam absolutne NEJASNO, tak ak by niekto vedel, diky vopred.
Zlata
12.07.06,04:22
Vdaka, nazor ma potesil. Myslim vsak, ze na nahlasenie noveho uctu sme pozabudli.
Ale teraz mi napadlo, ci v suvislosti s tym, ze si slovensky podnikatel zriadil bankovy ucet v zahranici, ci sa nanho nevztahuju nejake dalsie danove povinnosti v zahranici? Nejedna sa tu tiez o stalu prevadzkaren? V tejto problematike mam absolutne NEJASNO, tak ak by niekto vedel, diky vopred.

Dodatočne by som oznámila zriadenie bankového účtu so spätnou platnostou, prípadne po osobnom dohovore so správcom dane aj so spätným dátumom.
Nevidím žiadane daňové povinnosti v zahraničí v súvislosti s účtom, pretože každá položka účtu sa zaúčtuje v peňažnom denníku, teda aj úroky a prípadne aj daň z úrokov, ktorá sa započíta do preddavku na daňovú povinnosť.
Doporučila by som preveriť, ak by pobyt v zahraničí trval viac ako 183 dní,
či nevyplýva daňovníkovi povinnosť podať daňové priznanie aj v zahraničí. (písala som v predchádzajúcom príspevku).
katjab
10.03.09,18:09
Aké je strávne SZČO pri práci v zahraničí?
ekonella
10.03.09,18:15
Je to rôzne podľa štátu kde je na pracovnej ceste. Rovnaké ako má nárok zamestnanec podľa zákona o cestovných náhradách, plus vreckové.
zuzanask
24.03.10,12:42
Ak živnostnik pouzije pri pracovnej ceste do zahranicia auto svojej sestry, ktoré sa nepouziva na podnikanie, moze si uplatnit naklady na cestovne? Musi byt take auto zaregistrovane na DU?
Chobot
24.03.10,13:21
Ak živnostnik pouzije pri pracovnej ceste do zahranicia auto svojej sestry, ktoré sa nepouziva na podnikanie, moze si uplatnit naklady na cestovne? Musi byt take auto zaregistrovane na DU?

Nejasne položená otázka. Čo je to "cestovné"??

Môže si akurát uplatniť náhradu PHM, ale paušálnu náhradu za použitie vlastného MV si nemôže uplatniť.

A čo myslíš pod registráciou na DU? Myslíš tým zaplatenú daň z MV?

Treba trošku pohľadať v starších témach, bolo to nespočetne veľa krát popisované. Napr. pozri v tejto téme, od príspevku 1067:

http://www.porada.sk/t5532-p28-cestovne-nahrady.html
Goly
04.09.11,15:54
Ahojte.
Budem naozaj vďačný tomu, kto pomôže začínajúcemu SZČO: pracujem v zahraničí. Cestovné a vreckové / pri odpracovanom čase / sa odpočítava pri ročnom zúčtovaní dane ? Čiže ak dostanem napr.12 Eur, odpracujem riadne pracovné dni v týždni, náklady- nuž nemám nijaké, na konci roka to bude ako? Srdečná vďaka za pomoc.
SSAndrea
30.01.12,05:21
dobrý deň,

prečítala som (snáď) všetky príspevky o zahraničnej pracovnej ceste živnostníkov. Ale aj tak by som poprosila ešte o radu. Mám robiť DP živnostníkovi s trvalým pobytom v SR, ktorý má uzatvorenú zmluvu so slovenskou firmou, pre ktorú vykonáva remeselné práce vo Francúzsku. Tam sa zdržuje cca 10 mesiacov v roku v priemere tak 3 týždne. V lete je dva mesiace doma. Chce aby som mu urobila cestovné príkazy a uplatnila stravne.
Z usmernenia DRSR vyberám:
Ak daňovník fyzická osoba podnikateľ vykonáva svoju činnosť v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, výdavky podľa § 19 ods. 2 písm. e) zákona môže uplatniť len za predpokladu, ak správcovi dane preukáže, že ide o vykonávanie činnosti v inom mieste, ako je miesto, v ktorom svoju činnosť pravidelne vykonáva. (úto vetu som vybrala z iného príspevku, len už ho neviem spätne nájsť, tak prepáčte, že necitujem :D)

A tu mám problém. Ja si myslím, že keďže vykonáva činnosť len vo FR, tak nárok na stravné nemá a nedá sa to chápať ako SC. Ale ak by napr. vystavil čo i len jednu faktúru na území v SR (v čase keď bol doma) už by som to takto mohla posudzovať? Ako môžem inak "preukázať, že ide o vykonávanie činnosti v inom mieste, ako je miesto, v ktorom svoju činnosť pravidelne vykonáva"?
Prosím o skorú odpoveď. Dnes má prísť klient s dokladmi a neviem, čo mu mám povedať. Ďakujem
SSAndrea
30.01.12,19:28
posúvam :(((
SSAndrea
07.02.12,07:41
dobrý deň,

prečítala som (snáď) všetky príspevky o zahraničnej pracovnej ceste živnostníkov. Ale aj tak by som poprosila ešte o radu. Mám robiť DP živnostníkovi s trvalým pobytom v SR, ktorý má uzatvorenú zmluvu so slovenskou firmou, pre ktorú vykonáva remeselné práce vo Francúzsku. Tam sa zdržuje cca 10 mesiacov v roku v priemere tak 3 týždne. V lete je dva mesiace doma. Chce aby som mu urobila cestovné príkazy a uplatnila stravne.
Z usmernenia DRSR vyberám:
Ak daňovník fyzická osoba podnikateľ vykonáva svoju činnosť v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, výdavky podľa § 19 ods. 2 písm. e) zákona môže uplatniť len za predpokladu, ak správcovi dane preukáže, že ide o vykonávanie činnosti v inom mieste, ako je miesto, v ktorom svoju činnosť pravidelne vykonáva. (úto vetu som vybrala z iného príspevku, len už ho neviem spätne nájsť, tak prepáčte, že necitujem :D)

A tu mám problém. Ja si myslím, že keďže vykonáva činnosť len vo FR, tak nárok na stravné nemá a nedá sa to chápať ako SC. Ale ak by napr. vystavil čo i len jednu faktúru na území v SR (v čase keď bol doma) už by som to takto mohla posudzovať? Ako môžem inak "preukázať, že ide o vykonávanie činnosti v inom mieste, ako je miesto, v ktorom svoju činnosť pravidelne vykonáva"?
Prosím o skorú odpoveď. Dnes má prísť klient s dokladmi a neviem, čo mu mám povedať. Ďakujem
posúvam :mee: