Soňula
12.08.16,09:50
Až teraz som si všimla, že som zabudla zaúčtovať dobropis ešte z 3/2016. Mám teraz dilemu, mám podať dodatočné DPH aj KV za 3/2016, alebo je tu možnosť § 51, uplatniť si dobropis do konca roka 2016, teda by som ten dobropis zahrnula do 7/2016? Je to dobropis , na sumu 400 Eur + DPH.
Kde je ten rozdiel, že kedy treba dodatočné DPH poslať, kedy stačí zaradiť do ďalších období, ale aby to bolo do konca roka , ten §51.
Sarlotka
12.08.16,07:58
teba sa týka § 53

§ 53
Oprava odpočítanej dane
(1)
Ak po skončení zdaňovacieho obdobia, v ktorom platiteľ uplatnil odpočítanie dane, nastane skutočnosť podľa § 25 ods. 1, ktorá má za následok zníženie základu dane, je platiteľ, ktorý odpočítal daň, povinný opraviť odpočítanú daň. Oprava odpočítanej dane sa vykoná v tom zdaňovacom období, v ktorom platiteľ dostal doklad o oprave základu dane. Ak platiteľ doklad o oprave základu dane nedostane do 30 dní odo dňa, keď nastala skutočnosť podľa § 25 ods. 1, ktorá má za následok zníženie základu dane, opraví odpočítanú daň v zdaňovacom období, v ktorom uplynulo 30 dní odo dňa, keď nastala skutočnosť podľa § 25 ods. 1; ak sa oprava odpočítanej dane vzťahuje na nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného členského štátu alebo dodanie tovaru alebo služby, keď je povinný platiť daň príjemca plnenia, platiteľ súčasne opraví aj základ dane a daň podľa § 25.
Soňula
12.08.16,08:18
Takže ak sa jedná o zabudnutý nezaúčtovaný dobropis, uplatní sa § 53. Ale ak by som zabudla zaúčtovať normálnu prijatú faktúru, vtedy platí ten §51 ?
Sarlotka
12.08.16,08:51
sonulka este pre istotu píses o prijatom dobropise však?

a § 51 ods 2 je právo na odpocitanie dph
Soňula
12.08.16,09:13
Áno píšem o prijatom dobropise. Ten §51 ma asi pletie, neviem si ho vysvetliť, kedy platí ta možnosť odpočítať DPH aj do 31.12. a kedy podať dodatočné DPH?
Sarlotka
12.08.16,10:00
základné dva rozdiely sú:
1. daňová povinnosť
2. právo na odpočítanie

pri prijatom dobropis vzniká povinnosť, predtým odpočítanú daň opraviť (čiže sa ti zvyšuje daňová povinnosť)

§ 51 pojednáva o uplatnenie práva na ODPOČÍTANIE dph...
Soňula
12.08.16,10:23
Ďakujem. Ja som si to ináč vysvetlila, v každom prípade mám čo študovať, ešte raz ďakujem za čas.