Tony1
12.08.16,22:55
Ja by som potrebovala poradiť: mám zmluvu na dobu neurčitú, momentálne som na rodičovskej, ktorá mi však od konca augusta končí. Momentálne je na mojom mieste pani, ktorá má zmluvu na dobu určitú na zastupovanie počas RD. Zemestnávateľ sa ale rozhodol, že si ponechá na mojom mieste túto pani, čo zastupuje. Mne jednoducho ponúkol náhradnú prácu, ale iba na skrátený úväzok. Čítala som si ZP, a ak som dobre pochopila, zamestnávateľ je povinný mi vrátiť moje pôvodné miesto, ak toto nebolo zrušené. Môj nesúhlas s ponúknutou náhradou by sa nemal brať akože som odmietla adekvátnu prácu /ešte k tomu za iných podmienok/?
misoft
13.08.16,07:57
Je povinný po návrate z RD ťa zaradiť na pôvodnú pracovnú pozíciu a v pôvodnom znení PZ. Ak by však toto urobil, čo píšeš - porušil by zákonník práce. V tom prípade by sa to riešilo cez IP a právne.
veronikasad
13.08.16,08:12
Pozri § 157 odst. 2 ZP

§ 157
...
(2) Ak sa zamestnankyňa alebo zamestnanec vráti do práce po skončení rodičovskej dovolenky podľa § 166 ods. 2, zamestnávateľ je povinný zaradiť ich na pôvodnú prácu a pracovisko. Ak zaradenie na pôvodnú prácu a pracovisko nie je možné, zamestnávateľ je povinný zaradiť ich na inú prácu zodpovedajúcu pracovnej zmluve. Zamestnankyňa a zamestnanec majú právo po skončení rodičovskej dovolenky podľa § 166 ods. 2 na zachovanie všetkých práv, ktoré mali alebo ktoré im vznikali v čase nástupu na túto rodičovskú dovolenku v pôvodnom rozsahu; tieto práva sa uplatnia vrátane zmien, ktoré vyplývajú z právnych predpisov, kolektívnej zmluvy alebo z obvyklých postupov u zamestnávateľa.

Dlžka pracovného času je podstatnou náležitosťou pracovnej zmluvy a zmena pracovnej zmluvy je platná len po obojstrannom podpise Dodatku k pracovnej zmluve. Ak so zmenou súhlasiť nebudeš, zamestnávatel ti môže dať (až po nástupe do zamestnania - nie počas RD) výpoveď v zmysle § 63 odst. 1 písm. b) s nárokom na odstupné.
Tony1
13.08.16,21:20
Ďakujem pekne za radu, pozerala som sa presne na tento paragraf v ZP, len som si nebola istá, či to dobre chápem.
Tony1
13.08.16,21:22
Ďakujem veľmi pekne za pomoc.
Tony1
13.08.16,21:24
Len už mi dnes volala kolegyňa, že si na mňa šéfka zavolala nášho právnika a riešila ma s ním, tak som zvedavá, čo na mňa "ušili".
Tony1
13.08.16,21:45
A môže mi dať zamestnávateľ výpoveď podľa §63 odst.1 písm. b), keď moje miesto existuje a nič sa na ňom nemenilo? Berie sa to ako rozhodnutie zamestnávateľa ohľadom organizačných zmien?
veronikasad
14.08.16,05:38
Áno, môže,pretoze na jedno miesto sú dve zamestnankyne a zamestnávateľ sa rozhodol pre súčasnú a tým pádom ty si nadbytočná. Nepodpisuj dohodu o skončení prác.pomeru bez uvedenia dovodu
veronikasad
14.08.16,05:49
Máš ešte nevyčerpanu dovolenku? Ak áno a ukončiť prác.pomer dohodou, nekončí posledným dňom rod.dovolenky. Požiadaj o čerpanie jedného dňa dovolenky a zbytok nech ti preplatí. Ak si nemala príjem počas rod.dovolenky, výrazne ti to navýši výmer.zaklad pre výpočet davky v nezamestnanosti. ak by si išla na úrad prace
Tony1
15.08.16,10:55
Mam uz podpisane cerpanie dovolenky, takze 4.9. cerpam posledny den. Len ma napadlo, ze nemam pri vypovedi narok aj na vypovednu dobu a aj na odstupne? Ona ma tam nebude chciet aj s tou druhou zamestnankynou.
Tweety
15.08.16,10:59
Tony1 Mám uz podpisane cerpanie dovolenky, takze 4.9. cerpam posledny den. Len ma napadlo, ze nemam pri vypovedi narok aj na vypovednu dobu a aj na odstupne? Ona ma tam nebude chciet aj s tou druhou zamestnankynou.

Áno, PP pri výpovedi končí uplynutím VD. Nárok na odstupné pri § 63 odst. 1, tzv.organiz. príčiny, vzniká.
Tony1
15.08.16,11:08
Tak to asi bude chciet skoncit dohodou. Len ked ma kedmaproblem s tym odstupnym. Nechce platit. Nuka mi nahradnu pracu, aby ma poriesila a mala pokoj. No ja to nechcem, kolegynaodchadza prr zle podmienky, nechcem to zazivat aj ja:-(.
Tweety
15.08.16,11:11
Aj pri dohode z toho istého dôvodu je nárok na odstupné.
Tony1
15.08.16,11:14
Dakem pekne.
Tony1
15.08.16,11:15
Dakujem pekne.
Tony1
18.08.16,18:27
Dnes som bola v práci a šéfka trvá na tom, že ona moje miesto už obsadila inou zamestnankyňou a preto pre mňa už nie je voľné. Som zamestnaná ako účtovníčka, a ona mi hneď ponúkla prácu ako fakturantka na expedícii, ale ja takúto prácu nechcem prijať. Kolegyne tam robia aj nočné, čo ja som ako účtovníčka nerobila. Tvrdí mi, že to ma prediskutované aj s naším právnikom, že mi môže takúto prácu ponúknuť ako adekvátnu náhradu. Ja však jej tvrdím, že podľa zákona, ak existuje moje miesto, tak ma musí vrátiť na pôvodné miesto, ak ho už obsadila, jej problém, nech mi dá výpoveď. Je to tak? No ona stále s tou náhradnou prácou. Môže byť fakturantka adekvátnou náhradou za moju prácu, keď tam sú aj iné podmienky?
veronikasad
18.08.16,18:55
Aké pracovné zaradenie máš v pracovnej zmluve?
Tony1
18.08.16,19:36
Mám mzdová účtovníčka a účtovníčka došlých faktúr.
veronikasad
18.08.16,20:21
Fakturantka nie je adekvátna náhrada pracovného zaradenia účtovníčky. Nepodpisuj dohodu o skončení prác.pomeru bez uvedenia dovodu. Písomné ziadaj o pridelenie práce zodpovedajúcej prác.zmluve. Predpokladám, že ukončenie rod.dovolenky si zamestnávateľovi oznámila písomne mesiac vopred
Tony1
21.08.16,18:51
ďakujem veronikasad za pomoc. Písomne som oznámila, tieto veci si sledujem. Len ona ide tvrdo po tom,aby mi nemusela platiť odstupné, ale ak mám skončiť, tak aby som si dala výpoveď sama, alebo aby bola dohoda o skončení na môj podnet. Ale s tým zasa nepochodí u mňa. Inak sa mi vyhráža, že na mňa zavolá právnika, lebo ten jej tvrdí, že je to adekvátna náhrada pre mňa a ona iné miesto pre mňa nemá. Musím si ešte napísať tú výzvu na pridelenie adekvátnej práce. Lebo tam človek inak nepochodí, len všetko písomne. Inak len vyhrážky z ich strany. Od nás nikto neodchádza s odstupným, preto mi ani nechce dať výstup. :-(
Tony1
22.08.16,08:20
Ešte by ma zaujímalo, prečo nie je fakturantka vhodnou náhradou za účtovníčku?
ivka70
22.08.16,10:55
Napriklad u nas je to o uroven nizsia pozicia. Fakturantky len chystaju podklady uctovnickam, uctuju tie a tie su aj za uctovnictvo (aj za kontrolu fakturantiek) zodpovedne.