Alfreds
14.08.16,18:20
Zdravím, nevedel by mi niekto pomôct po preplachu podlahoveho kurenia mi v okruhu nejde znizit tlak pod 3,5 baru. Voda sa sama dopusta akoby cez zasobnik do systemu. Skusal som vsetko odvzdusnit aj dotlakovat pretlakovu nadobu ale po odpusteni vody sa tlak znova dvihne na 3,5-4 bary vopred dakujem za kazdu radu.
pavol54
14.08.16,16:29
podlahové kúrenie je uzavretý systém, tlak sa zabezpečuje po zavodnení sústavy cez expanznú nádržku,ktorú po naplnení natlakuješ ale to ti mal spraviť(zadarmo) montér kotla v rámci záruky lebo riskuješ pri nesprávnom tlaku poškodenie kotla ako sa ti tam môže sama voda dopúšťať, aký zásobník tam môže byť okrem expanznej nádrže
peterkos2
14.08.16,17:15
Expanzku tlakuješ pri nulovom tlaku v systéme.
Zásobník myslel asi bojler.Ak áno,môže byť deravý výmenník-had v tomto zásobníku.
Alfreds
14.08.16,17:22
Vdaka za reakciu. Expanzku som tlakoval pri vypustenom kotli na tlak 1,5 baru. Takze ostava asi len ten bojler...
peterkos2
14.08.16,17:29
Skús z bojlera vypustiť vodu,či ti klesne tlak v kotli
Alfreds
14.08.16,17:44
Zajtra vyskusam... Ked tlak v okruhu klesne, potom je to asi jasne.
pavol54
14.08.16,18:51
ty si dával do nového systému starý bojler ? A nemáš blokovacie ventily na bojler? Celý vykurovací systém mám 20 rokov pri predstave že by mal byť deravý bojler ?
pavol54
14.08.16,19:01
To akože nemyslíš vážne že si tlakoval pri prázdnom vykurovacom okruhu ako zabezpečíš že nebude systém zavzdušnený? to musíš jednotlivé okruhy zavodnovať jeden po druhom dovtedy kým nebude vytekať voda nie sóda zavrieš rozdeľovač, potom zavodníš kotol natlakuješ expanzku otvoríš prívod do rozdelovača a súčasne odvzdušňovací ventil kým nepôjde čistá voda (ten je ak nemáš nič iné okrem podlahovky najvyššie , a postupne všetky
peterkos2
14.08.16,19:26
A môžeš mi povedať,čo má natlakovanie expanzky spoločné so zavzdušnením systému?
Alfreds
15.08.16,04:59
Ano system ma 20 rokov aj s bojlerom a kotlom. Okruhy som zavodňoval jeden po druhom a ventily som odvzdušňoval všetky od vrchneho po najspodnejsi. Vypustil som bojler a tlak klesol v celom systeme, potom sa zo zavretymi privodmi vody do bojlera aj systemu dorovnal na 2 bary. Takze bojler bude deravy.
pavol54
15.08.16,05:01
to záleží aký máš naplňovací tlak ak je menší ako v expanzke tak pôjde tekutina do naplňovacej sústavy, v (mojom prípade vodovod) to ako keby si sa spýtal načo je spätný ventil na vstupe vody do automatickej pračky
Alfreds
15.08.16,05:23
Naplňovaci tlak do bojleru či vykurovacej sústavy?
expanzka je natlakovana na 1,5 baru na privode do bojleru je 0,3 kpa v sustave su 2 bary ale ked otvorim privod do bojleru tak sa zvisi tlak v celej sustave na 3 ,5-4 bary
pavol54
15.08.16,05:42
podlahovka, kotol, vyhrievací had bojleru sú spojené nádoby tlak musí byť rovnaký teda 1,5,, fyzika nepustí o aký prívod sa jedná a píš v rovnakých jednotkách kontrolná otázka koľko že barrov 0,3 kPa?
Alfreds
15.08.16,05:59
ale pri pusteni teplej vody z kohutika by asi nemal klesať tlak vo vykurovacom okruhu
Ing. Ľubomír Janoška
15.08.16,06:02
@peterkos2: vzduch pri zahriatí zväčšuje objem oveľa viac než voda, takže zahriatím vzduchu sa zvýši tlak oveľa viac než zahratím vody
Alfreds
15.08.16,06:37
ano ale ten tlak je tam pri chladnom kotle (vypnutom)
Ing. Ľubomír Janoška
15.08.16,09:42
tlak môže narastať kvôli teplote v bojleri, aj keď sa nekúri
pavol54
15.08.16,10:46
tlak vo vykurovacom okruhu klesať nemôže priznaj sa že používaš na umývanie vykurovaciu vodu (buď to máš zle zapojené alebo máš dieru v ohrevnej trubke bojlera)
peterkos2
15.08.16,16:56
Ing. Ľubomír Janoška Chcel som len povedať,že pavol54 sa mýli,keď najprv tlakuje sústavu a potom expanzku-pretože keď napustí sústavu a odmeria tlak v expanzke,tak ten nieje relevantný,čiže nevie aký má dopustiť tlak vzduchu
pavol54
15.08.16,17:16
peťko čítaj s porozumením kde som tvrdil že sa najprv tlakuje sústava je rozdiel medzi zaplnením odvzdušnením a tlakovaním a ako sa tlakuje ak nie cez expanzku a ešte kde by mohol byť tlakovací ventil ak nie v expanzke inak viď môj príspevok 2201 a môj prvý príspevok"tlak sa zabezpečuje po zavodnení cez expanznú nádržku...."
peterkos2
15.08.16,17:40
Palko máš v tom hokej
Ešte raz.Ak máš vypustenú sústavu v prvom rade pred napúšťaním si skontroluješ tlak v expanzke,ktorý má byť cca 1-1,5 bar záleží od sústavy.Týmto je expanzka vybavená.Potom sústavu napustíš tak,aby ti voda pomaly vytláčala vzduch zo sústavy,pritom uniká vzduch z odvzdušňovacích ventilov-myslím tým automatické odvzdušňováky.Dotlakuješ VODOU na tlak,aký má byť v sústave.Keď sa tlak ustáli,odvzdušníš veľkým skrutkovačom obehové čerpadlo.Pustíš obehovku,aby voda cirkulovala,pritom ide z automatov vzduch.Po chvíli obehovku vypneš a počuješ,že zase ide vzduch .Toto opakuješ dovtedy,kým je systém bez vzduchu.
Montujem tepelné čerpadlá a takto to robím,nikdy žiaden problém-akurát,keď je zle odvzdušnené,vyhodí ma na prietok