alex09
15.08.16,08:49

Celý týždeň, kedy rodič zomrel a mal pohreb, čerpal zamestnanec plánovanú dovolenku. Platené voľno na pohreb a jeho obstaranie mu teda zamestnávateľ neuznal. V prvý pracovný deň po pohreb mal už zamestnanec plánovanú pracovnú zmenu. Po pohrebe je tiež "kopec vybavovačiek" spojených s obstaraním pohrebu - preto ma zaujíma, či je možné tento ďalší deň čerpať aj po dni pohrebu. Názory sú rôzne a nikde som nenašla bližšie určenie čerpania tohto dňa...

avalik
15.08.16,07:09
Zakonnik prace uvadza ucast a obstaranie pohrebu ni vybavovacky po pohrebe ... zamestnavatel ale moze dat platene volno aj na ine ucely - pozri ZP
dmc
15.08.16,08:30
a co prerusenie dovolenky .......cerpanie naroku na ucast a obstaranie pohrebu a pokracovanie dovolenky..... - podobne ako pri PN pocas dovolenky. Ale na to by asi trebalo trosku dobrej vole od zamestnavatela.
katka50
15.08.16,08:40
V Zákonníku práce §114 je presne špecifikované, kedy sa čerpanie dovolenky prerušuje.
dmc
15.08.16,08:43
dobra vola..... je vzdy nieco nad literu zakona. ..ale ano mas pravdu...
alex09
15.08.16,08:49
Pohreb je napríklad treba v pohrebnej službe zaplatiť (bola daná záloha a v pondelok obstarali vyúčtovanie pohrebu). Asi by sa dalo polemizovať o tom "obstarávaní" pohrebu.
ivka70
15.08.16,09:03
§ 141
Dôležité osobné prekážky v práci
...
d) úmrtie rodinného príslušníka
...
2. pracovné voľno s náhradou mzdy na jeden deň na účasť na pohrebe rodiča a súrodenca zamestnanca, rodiča a súrodenca jeho manžela, ako aj manžela súrodenca zamestnanca a na ďalší deň, ak zamestnanec obstaráva pohreb týchto osôb,
....

Zakon nespecifikuje, ci den na obstaravanie pohrebu musi byt pred pohrebom.
Definuje len jeden den - den pohrebu.

Takze ak zamestnanec prinesie potvrdenie ,ze pohreb obstaraval ,ma narok na 1 den plateneho volna aj ked to bol den po pohrebe.