erzet
15.08.16,09:28
Mám syna a dcéru. Obaja majú partnerov. Ja mám 65. rokov. Partneri mojich detí cca niečo nad 30. rokov. U oboch to vypadá vážne. Synovej priateľke som navrhol aby mi tykala. Odmietla to z ohľadom na môj vek, že so to nemôže dovoliť. Obaja ma oslovujú pán Zvonár. Prosím o Váš názor. S partnermi Vašich detí si tykáte a ako vás oslovujú?
Chobot
15.08.16,08:20
Kompromisom je vykanie, ale s oslovením krstného mena. Napr, Jozef, mohli by ste dnes postrážiť deti?
Letko
15.08.16,08:22
My svokrovcom a tesťovcom vykáme, ale oslovujeme ich mama a oco.
zk24
15.08.16,08:23
ja som volala svojich nadejných "svokrovcov" ... pán, pani XXXX... priezviskom. Ale keby mi navrhli tykanie, asi by som to neodmietla. Ale skôr z toho dôvodu, že by som to brala už ako povinnosť. Zo slušnosti by som neodmietla, i ked by mi stalo bolo príjemnejšie oslovovanie priezviskom.
buchač
15.08.16,08:43
Nám zať tyká. Moju 1/2 oslovuje mama. Mňa oco, prípadne Džordžo.
Dcéra svokrovcom tyká tiež...
misoft
15.08.16,08:53
Mám syna a dcéru. Obaja majú partnerov. Ja mám 65. rokov. Partneri mojich detí cca niečo nad 30. rokov. U oboch to vypadá vážne. Synovej priateľke som navrhol aby mi tykala. Odmietla to z ohľadom na môj vek, že so to nemôže dovoliť. Obaja ma oslovujú pán Zvonár. Prosím o Váš názor. S partnermi Vašich detí si tykáte a ako vás oslovujú?

Nuž - klobúk dole pred mladými. Ešte poznajú úctu (nie ako keď ťa zastaví 25-ročný policajt a zrúkne "Navaľ doklady" a pritom máš 60+).
Čo sa týka druhej časti - moja skoronevesta mi vyká... :D. Mimochodom - aj ja mladým, najmä ak ich nepoznám - zásadne vykám, ale len do chvíle, pokiaľ mladý neprekročí určitú hranicu. Potom zmením repertoár....
erzet
15.08.16,13:45
Zatiaľ ďakujem. Je to poučné.
Terezia13
15.08.16,19:08
netreba to siliť, ak sa vzťahy vyvinú dobre, môže sa navrhnúť tykanie aj po určitom čase
alaya1
16.08.16,06:57
Tykame si v rodine vsetci a aj sa oslovujeme menom.
vicktor
18.08.16,09:56
Mozno po svadbe by sa dalo uvazovat o tykani, ale pred svadbou nie.
Nam nevesta vyka. Manzelka jej navrhla tykanie, ale nesuhlasila. Ja som nenavrhol, nezda sa mi to vhodne.
My ju volame menom, ona nas mama a tato.
912
18.08.16,11:00
Odkedy sa nám narodil malý, tak zo svokrovcov sa stala babka a dedko a vykám im. Dovtedy som svokre vykala, ale nijako som ju neoslovovala. Bolo to napríklad: "podali by ste mi prosím Vás pohár?". Mne tieto rodinné "tykačko vykačky" inak prídu vcelku zábavné, pretože s veľkou časťou svokrinej rodiny (vrátane jej súrodencov) si tykám ale s ňou nie. Mne by to prišlo oveľa viac prirodzené, pretože sa v podstate po svadbe stávam súčasťou aj manželovej rodiny a je mi zvláštne blízkemu človeku vykať, ale samozrejme to tolerujem. Možno je to tým, že už som nezažila dobu, kedy sa rodičom vykalo. Ja som ju požiadala, aby mi tykala, pretože mi to bolo divné. Len tak pre ilustráciu - s koľkými cudzími ľuďmi si v živote začneme tykať, napríklad aj s omnoho staršími kolegami, ale v tej rodine to stále zostáva v rovine vykania.
arizona
18.08.16,12:14
Ja som vela rokov svojho zivota prezila v zahranici,vo viacerych krajinach. Takmer vylucne sa tykalo,aj ovela starsim ludom,povazovalo sa to za bezne.Nielen v rodinach,ale aj v beznom zivote.
Preto mi to pripada trochu divne, ked my tu doma na Slovensku si stale potrpime na vykanie.
Myslim si, ze ovela dolezitejsie je ako sa k sebe navzajom spravame,nie ako sa oslovujeme.

Inak, ja svokrovcom tiez vykam,tykanie nenavrhli.Ale prijala by som to,bol by ten vztah menej formalny,priatelskejsi.
evuš
18.08.16,12:20
Ja svokre vykám, manžel vyká mojej mame...zdá sa mi to rozumné a úctivé
Manžel však pracuje mimo SR a vraví, že všade si všetci tykajú...je to asi na každom z nás - ako sa mu páči...
..inak, ťažšie sa vysloví Vy somár, ako Ty somár :D:D:D
babka - ježibabka
18.08.16,17:46
Ja som svokrovcom vykala, môj manžel tak isto. Nevesta mi tiež vyká, aj syn jej mame.
K tej Evkinej poslednej vete. Otec hovorieval, že niekedy sa v niektorých rodinách manželom onikalo. Spomínal, že nejaká žena keď sa na muža nahnevala nemala problém povedať oni staré hovado. To len na odľahčenie :D:D:D
vicktor
19.08.16,08:58
Manzelia si onikali snad asi posmesne.
Co si ja pamatam, v nasom regione sa nikdy priamo neonikalo (ako v starych ceskych filmoch pre pamatnikov = vplyv nemciny), iba mladsia generacia medzi sebou ak rozpravali o niekom nepritomnom zo starsej generacie.
zlatka.b
19.08.16,09:29
Ja som svokrovcom vždy vykala, svokor mi navrhol tykanie, ale svokra nie a bolo mi divné, že jednému tak a inému onak, tak ostalo vykanie. Po svokrinej smrti mi svokor opakovane pripomína tykanie, ale po 25 rokoch mi to akosi "nejde z huby" .
Keď som pred 30 rokmi nastúpila do prvého zamestnania, mala som kolegyne vo veku mojej mamy medzi 40-50, vtedy pre mňa takmer dôchodkyne. Od prvého dňa navrhli tykanie a za každú chybu som mala zaplatiť panáka, tak som sa to veľmi rýchlo naučila. :-)
terezamaria
19.08.16,10:42
Hneď po svadobnom obrade sme obidvom nevestám navrhli tykanie, nie je žiadny problém takejto komunikácie, určite je to milšie, ako vykanie. Vždy som bola za tykanie.
babka - ježibabka
19.08.16,14:01
Manzelia si onikali snad asi posmesne.
Co si ja pamatam, v nasom regione sa nikdy priamo neonikalo (ako v starych ceskych filmoch pre pamatnikov = vplyv nemciny), iba mladsia generacia medzi sebou ak rozpravali o niekom nepritomnom zo starsej generacie.
To nebolo posmešne, to je fakt. Veď to bolo pred viac ako 80 rokmi. Ako deti, keď sme chodili babke a dedkovi na prázdniny bolo nám divné, keď ujčiná čo bola z Bratislavy o 9 rokov staršia od ujca a tykala a ich vlastné deti im vykali. Aj moja mama ako najstaršia čo bola vo veku ujčiny.
pavol54
19.08.16,15:28
Manzelia si onikali snad asi posmesne.
Co si ja pamatam, v nasom regione sa nikdy priamo neonikalo (ako v starych ceskych filmoch pre pamatnikov = vplyv nemciny), iba mladsia generacia medzi sebou ak rozpravali o niekom nepritomnom zo starsej generacie.
moji praprasatarí rodičia si po svadbe onikali (taká bola zvyklosť) aj keď si určite v školských laviciach neonikali, už prastará mama svojmu mužovi onikala a on jej vykal(aj to bola už taká zvyklosť) podľa spomienok mojej mamy s odstupom času bola mimoriadne komická výmena názorov Napr ONA "Oni nezavreli vráta, ON na to však ste videli že idem s kočom tak ich chodte zavrieť ONA však ich mali zavrieť keď vypriahli kone a pod"
pavol54
19.08.16,15:32
Manzelia si onikali snad asi posmesne.
Co si ja pamatam, v nasom regione sa nikdy priamo neonikalo (ako v starych ceskych filmoch pre pamatnikov = vplyv nemciny), iba mladsia generacia medzi sebou ak rozpravali o niekom nepritomnom zo starsej generacie.
To nebolo posmešne, to je fakt. Veď to bolo pred viac ako 80 rokmi. Ako deti, keď sme chodili babke a dedkovi na prázdniny bolo nám divné, keď ujčiná čo bola z Bratislavy o 9 rokov staršia od ujca a tykala a ich vlastné deti im vykali. Aj moja mama ako najstaršia čo bola vo veku ujčiny.
My sme svojim rodičom vykali celý život (ťažšie sa odvrávalo)
Ing. Ľubomír Janoška
20.08.16,10:56
Mojej starej mame vykala aj jej najmladšia sestra, lebo bol medzi nimi veľký vekový rozdiel :D
babka - ježibabka
20.08.16,14:44
Mojej starej mame vykala aj jej najmladšia sestra, lebo bol medzi nimi veľký vekový rozdiel :D
Svokrovci kázali aj mladšej švagrinej aby mi vykala. Veď som jej bola na krščení ako frajerka jej brata. On bol vtedy na vojne. :D:D:D
sovienka
21.08.16,10:42
Ja nadejnej svokre vykam, a odmietla by som aj ponuku na tykanie - citim privelku uctu. Tiez beriem ohlad na to, ze ona za mlada svojej mame vykala a babke onikala - tak ako moja babka. Takze je tu ucta k cloveku aj ucta k tradicii. V konecnom dosledku je to vsak o dohode. Moja sestra svokrovcom tyka - zrejme je to jednoduchsie vzhladom na to, ze spolu zdielaju dom.
terezamaria
21.08.16,13:17
Ja nadejnej svokre vykam, a odmietla by som aj ponuku na tykanie - citim privelku uctu. Tiez beriem ohlad na to, ze ona za mlada svojej mame vykala a babke onikala - tak ako moja babka. Takze je tu ucta k cloveku aj ucta k tradicii. V konecnom dosledku je to vsak o dohode. Moja sestra svokrovcom tyka - zrejme je to jednoduchsie vzhladom na to, ze spolu zdielaju dom.
Nemyslím si, že úcta sa prejavuje človeku tým, že mu vykám. Pokiaľ moje správanie je v poriadku, je úplne jedno, či niekomu tykám alebo vykám. V rodine sú si bližší, keď si tykajú a pre tradície by som túto možnosť určite nemenila. Je to pocta, pokiaľ starší človek navrhne tykanie.
alaya1
21.08.16,18:37
Ja nadejnej svokre vykam, a odmietla by som aj ponuku na tykanie - citim privelku uctu. Tiez beriem ohlad na to, ze ona za mlada svojej mame vykala a babke onikala - tak ako moja babka. Takze je tu ucta k cloveku aj ucta k tradicii. V konecnom dosledku je to vsak o dohode. Moja sestra svokrovcom tyka - zrejme je to jednoduchsie vzhladom na to, ze spolu zdielaju dom.
Nemyslím si, že úcta sa prejavuje človeku tým, že mu vykám. Pokiaľ moje správanie je v poriadku, je úplne jedno, či niekomu tykám alebo vykám. V rodine sú si bližší, keď si tykajú a pre tradície by som túto možnosť určite nemenila. Je to pocta, pokiaľ starší človek navrhne tykanie.

Ak sa tu hovori o tradiciach, v nasej rodine sa tykalo vzdy, aj par generacii dozadu.A myslim si, ze uctivi sme k sebe dostatocne. Uctu k cloveku mozem mat aj ked mu tykam a grobiana ani vykanie nezastavi.
erzet
25.08.16,07:53
Mozno po svadbe by sa dalo uvazovat o tykani, ale pred svadbou nie.
Nam nevesta vyka. Manzelka jej navrhla tykanie, ale nesuhlasila. Ja som nenavrhol, nezda sa mi to vhodne.
My ju volame menom, ona nas mama a tato.

Ale mama a tato je iba jeden
erzet
25.08.16,08:00
Mám syna a dcéru. Obaja majú partnerov. Ja mám 65. rokov. Partneri mojich detí cca niečo nad 30. rokov. U oboch to vypadá vážne. Synovej priateľke som navrhol aby mi tykala. Odmietla to z ohľadom na môj vek, že so to nemôže dovoliť. Obaja ma oslovujú pán Zvonár. Prosím o Váš názor. S partnermi Vašich detí si tykáte a ako vás oslovujú?

Nuž - klobúk dole pred mladými. Ešte poznajú úctu (nie ako keď ťa zastaví 25-ročný policajt a zrúkne "Navaľ doklady" a pritom máš 60+).
Čo sa týka druhej časti - moja skoronevesta mi vyká... :D. Mimochodom - aj ja mladým, najmä ak ich nepoznám - zásadne vykám, ale len do chvíle, pokiaľ mladý neprekročí určitú hranicu. Potom zmením repertoár....

Ide o to, že stretnem niekoho mladého, mladšieho či staršieho a začne mi bez okolkov tykať. Synovec má dvojročného syna on mu vraví aha Robert prišiel. Už som mu to vytkol. Keď chcem, aby mi čo nevidieť blízko blízka tykala tak... Ako sa tu inde píše netreba to siliť
misoft
25.08.16,09:53
Ide o to, že stretnem niekoho mladého, mladšieho či staršieho a začne mi bez okolkov tykať. Synovec má dvojročného syna on mu vraví aha Robert prišiel. Už som mu to vytkol. Keď chcem, aby mi čo nevidieť blízko blízka tykala tak... Ako sa tu inde píše netreba to siliť
No u dvojročného sa to ešte tolerovať dá - takíto mali človečikovia nepoznajú TY a VY.
korela
25.08.16,23:08
Či si s niekým vykám alebo tykám, neprenášam to do kvality vzťahov. Ak niečo k človeku cítim, tak zmenou formy oslovenia sa nemá čo zmeniť.
Myslím si, že rodičia dokážu odhadnúť úspešnosť budúceho vzťahu svojich detí, to im môže pomôcť pri rozhodnutí či si nechať vykať alebo tykať, ale ak cítia v partnerovi svojho dieťaťa spriaznenú dušu, nič nebráni tykaniu za každých okolností. U nás sa tiež v mojej rodine tykalo a bolo všetko v najlepšom poriadku.
Inak som za oslovenie krstným menom a tykanie.
Na začiatku každého nového medziľudského vzťahu venujem pozornosť, či som oslovovaná menom, resp. priezviskom. Ak áno, vzťah bude dobrý, zatiaľ mi to stále vychádza. Inak pôjde o vzťah plytký alebo neúprimný. To je taký môj osobný lakmusový papierik na vzťahy už v zárodku.
Ing. Ľubomír Janoška
26.08.16,09:00
Mám syna a dcéru. Obaja majú partnerov. Ja mám 65. rokov. Partneri mojich detí cca niečo nad 30. rokov. U oboch to vypadá vážne. Synovej priateľke som navrhol aby mi tykala. Odmietla to z ohľadom na môj vek, že so to nemôže dovoliť. Obaja ma oslovujú pán Zvonár. Prosím o Váš názor. S partnermi Vašich detí si tykáte a ako vás oslovujú?

Nuž - klobúk dole pred mladými. Ešte poznajú úctu (nie ako keď ťa zastaví 25-ročný policajt a zrúkne "Navaľ doklady" a pritom máš 60+).
Čo sa týka druhej časti - moja skoronevesta mi vyká... :D. Mimochodom - aj ja mladým, najmä ak ich nepoznám - zásadne vykám, ale len do chvíle, pokiaľ mladý neprekročí určitú hranicu. Potom zmením repertoár....

Ide o to, že stretnem niekoho mladého, mladšieho či staršieho a začne mi bez okolkov tykať. Synovec má dvojročného syna on mu vraví aha Robert prišiel. Už som mu to vytkol. Keď chcem, aby mi čo nevidieť blízko blízka tykala tak... Ako sa tu inde píše netreba to siliť
Päťročný sused ma pozdravil Ahoj, Janoška!. Ja na to - hovor mi Ľubo. A on - nemôžem, my už jedného Ľuba máme (bratranca). :D
erzet
30.09.16,08:54
Ďakujem
vicktor
03.10.16,14:27
Na rodinnom stretnuti 20+ rocny "prizenenec" (t.j. nepokrvny pribuzny) suverenne tykal 80 rocnej pani hned pri prvom kontakte. Ta sa nezmohla na slovo a bola riadne rozladena este niekolko dni.
misoft
03.10.16,14:28
A to ani po hube nedostal?