Gabriela Reháčková
15.08.16,13:59
Dala som na predaj byt cez RK a pekne ma dobehli :( v zmluve mám že majú nárok na províziu pri predaji bytu, za sprostredkovanie predaja a aj keď odstúpim od zmluvy výpoveďou. Podpísaná bola výhradná zmluva a ja sa dozviem že to je vlastne exkluzívna zmluva, pri ktorej nemám nárok predávať a jednať sama za seba ale len RK. Ten realiťák mi nič aleže absolútne nič nehovoril o exkluzivite. Takto ma dobehli. Poslala som im výpoveď zmluvy a čakám čo bude. Ale nemám chuť im nič platiť.
ivka70
15.08.16,12:03
Dobehli ta? Ved ty si podpisovala zmluvu ....
Gabriela Reháčková
15.08.16,12:53
Nevysvetlil mi ako to je. Že výhradná je vlastne exkluzívna, hra so slovíčkami a preto ma dobehol. Ja nie som realiťák a nerozumiem sa tomu, keby áno nedám sa k žiadnej RK:
ivka70
15.08.16,12:54
Ked si to das vysvetlovat od toho, kto ma z toho vyhody ..... tak sa necuduj. Je to len jeho sikovnost, na tvoju smolu.
arizona
15.08.16,15:12
Ludia bezne robia to, ze pred podpisanim zmluvy,ktorej nerozumeju,alebo len tak, pre istotu ju zoberu k pravnikovi,alebo niekomu "znalemu",aby si ju dali vysvetlit.

To, ze si podpisala zmluvu,ktorej si nerozumela je tvoja chyba. Nikto ta podla mna nedobehol...

Preco si pouzila internet az teraz a nie prv,aby si si vysvetlila niektore pojmy? Nechapem, preco ludia hladaju pomoc az ked im tecie do topanok...
avalik
15.08.16,15:36
vyhradny = exkluzivny

"zmluve mám že majú nárok na províziu pri predaji bytu, za sprostredkovanie predaja a aj keď odstúpim od zmluvy výpoveďou" - ved tu to mas jasne napisane a je jedno ci ma zmluva v nazve slovo vyhradny alebo exkluzivny
bubkoch
15.08.16,15:38
na sude sa nehra na dojmy (zavádzali, oklamali), ale na to, co vie kto dokazat a preukazat ...
OP mas ? si svojpravna ? tvoj podpis na zmluve bude pre sud znamenat ze si si precitala a porozumela tomu co podpisujes ... tu nejde o nejake neprijatelne podmienky ci nerovnovahu v pravach a povinnostiach zmluvnych stran, ale o klasicku zmluvu s realitkou ktora ma svoj standardny obsah a ktoremu si na svoju skodu neprikladala vyznam ...
sosak
15.08.16,16:06
Chceš predať byt. Oslovila si realitnú kanceláriu a podpísala s ňou zmluvu o predaji bytu, nikto ťa nenútil. Nechceš platiť províziu za predaj bytu. Ty si sa istila, že keď nepredáš byt sama, tak ti pomôže realitka s predajom. Realitka sa poistila tým, že spísala s tebou výhradnú zmluvu, inak povedané, exkluzívnu zmluvu a porušením, prípadne zrušením musíš zaplatiť zmluvnú pokutu, čo je vlastne provízia.
---------------------------------------------------
Cítiš sa dobehnutá - oklamaná realitkou. To, že si nepochopila význam výhradnej zmluvy predsa je tvoja chyba a nie realitky. https://www.google.sk/search?q=v%C3%BDhradn%C3%A1+zmluva&ie=utf-8&oe=utf-8&client=firefox-b-ab&gfe_rd=cr&ei=pvGxV_W5DOXW8gefkYGAAw
misoft
15.08.16,17:49
Gabriela - poznáš význam slova "výhradne"? Asi nie. To znamená, že ten, s ktorým sa zmluva uzavrela, si vyhradzuje (nárokuje) niečo, čo je prednostné, nemenné.
A výhradne, alebo exkluzívne - je to len slovíčkarenie, ale význam je ten istý. A keďže si to podpísala (tú zmluvu) - protistrana vyžaduje plnenie podmienok zmluvy - teda i odstúpenie od zmluvy tam na 100% má svoju klauzulku....
Gabriela Reháčková
15.08.16,18:07
Tak sorry že mi nedal zmluvu domov a chcel ju hneď podpísať. Chcela som radu a nie komentovanie. Na to táto porada nie alebo nie ?
Gabriela Reháčková
15.08.16,18:08
Nie so realiťák a tak neviem a prečo ma neupozornil ?
Gabriela Reháčková
15.08.16,18:10
Chcela som radu a nie ukameňovať ma !
Gabriela Reháčková
15.08.16,18:11
Si realiťák alebo čo ? Po tejto skúsenosti sú pre mňa obyčajné svine. Ďalší komentár neprosím !
arizona
15.08.16,18:21
Zmluva je vzdy !!! dohoda dvoch rovnopravnych stran. Takze kazda strana si moze povedat, co v zmluve chce mat a co nie.Je to o dohode. Takze ty,ako ucastnik si mala rovnake pravo,ako ten,kto ti ju dal podpisat. Nemusela si suhlasit. Ale aj tak pochybujem, ze si si ju vobec vypytala,aby si si ju dala skontrolovat... Hmmm... A nechapem, co chces poradit,aku radu hladas.Podpisala si pre teba nevyhovujuce podmienky? Ano. Odpovedz si preco.. Si svojpravna? Ano. Takze si zodpovedas za to co podpises. Odporucam zaplatit,lebo RK ti urcite nic nedaruje,ak si zmluvu porusila. Sorry .-) http://slovnik.dovrecka.sk/synonymicky-slovnik/v%C3%BDhradne
avalik
15.08.16,18:55
a na co ta mal pozornit? ako ma vediet, ze ty nerozumies po slovensky?
MarcoM
15.08.16,19:52
A v čom sú svine? Inzerovali tvoju nehnuteľnosť v súlade so zmluvou? Plnili si svoje povinnosti vyplývajúce zo zmluvy? Ak áno, tak sú v práve. Nikto ti nie je povinný vysvetľovať zmluvy. Ak potrebuješ právnu radu môžeš sa obrátiť na právnika.
bodliak
15.08.16,20:42
Oni sú svine ? A čo si potom ty ? Dyslektická krava ?
bodliak
15.08.16,20:45
1. ... majú nárok na províziu pri predaji bytu, za sprostredkovanie predaja a aj keď odstúpim od zmluvy výpoveďou

2. Odstúpila si od zmluvy výpoveďou.

3. Následok = majú nárok na províziu.

Rada znie: Zaplať.
expeeert
16.08.16,04:31
Ad.1 Ak si niečo myslíš, nehovor. Ak niečo hovoríš, nepíš. Ak niečo napíšeš, nepodpisuj. Ak sa podpíšeš, potom sa nečuduj.

Ad.2 Akúkoľvek zmluvu si nedávaj vysvetľovať od protistrany, resp. minimálne si ju over u niekoho nestranného
Ad. 3 Ak chce niekto podpísať zmluvu ihneď, lebo sa "ponáhľa", tak to je prvá podozrivá vec, ktorá udrie do očí. (Inak ja takému len poviem "spánombohom idem od vás...")
Ad.4 Vždy si v akejkoľvek zmluve prečítaj odstúpenie, pokuty a samozrejme základné náležitosti... Pozor či k zmluve nie sú pripojené všeobecné podmienky, bývajú často prílohou k zmluve a sú tam podstatné veci.

Rada tu je taká, že buď zaplatíš pokutu/províziu za odstúpenie, zrušíš odstúpenie a necháš si dom predať realitkou alebo nezaplatíš a realitka to dá s najväčšou pravdepodobnosťou k súdu a pravdepodobne súd vyhrá.
buchač
16.08.16,04:48
Taký malinkatý dodatok.
Čakať do tej doby, pokiaľ neskončí exkluzivita pre realitku.

Samozrejme, že platí aj to, že "takáto zmluva uzatvára buď na dobu určitú (tj. 3 -6 mesiacov, al. 6 – 12 mesiacov), alebo na dobu neurčitú, až do doby kým sa predá."
expeeert
16.08.16,05:04
Predpokladám, že realitka to má ošetrené na dobu neurčitú, väčšinou si dá to čo je pre ňu výhodnejšie. Ale áno, je tu aj táto možnosť, to si ale musí prečítať kompletné podmienky odstúpenia od zmluvy...
avalik
16.08.16,05:40
zase si niekto leští ego? nech sa páči mínuskuj :D
marleau
16.08.16,05:58
Chyba číso 1: dávať sa dohromady s realitkami.
Chyba číslo 2: podpisovať čomu (zrejme) nerozumiem.
Chyba číslo 3: báť sa tých, čo chcú to, čo im nepatrí.
Gabriela Reháčková
16.08.16,06:03
Asi máš pravdu, ale neskoro som na to prišla. Ale myslím aj to, podľa rečí realiťáka, že oni akoby boli školení na určitý nátlak, taký psychologicko-zmanipulovaný.
marleau
16.08.16,06:07
Nič by som im neplatil.
mareko
16.08.16,06:17
Ak nechceš platiť, tak počkaj do konca "platnosti" zmluvy. Ak do daného termínu nepredajú, potom máš voľné ruky, nič nemusíš platiť a môžeš si predať byt sama alebo cez inú realitku (bolo to tu už napísané). Dá sa aj tak, že si nájdeš kupcu sama, no preženieš to cez "výhradnú" realitku a bude vlk sýty a koza troška hladná ;). Keďže si už výpoveď poslala, tak ju môžeš skúsiť stiahnuť späť. Iné riešenie ma už nenapadá ...
arizona
16.08.16,06:18
Mylis sa. Oni maju zmluvu podpisanu,maju svojich pravnikov,maju velku sancu na vyhru. A zadavatelka sa bude vlacit po sudoch a platit aj sudne trovy
dmc
16.08.16,07:56
ja tiez nesom realitak ale tvoje obvinovanie ma privadza do uzasu - clovek by cakal ze si precitas aspon to co podpisujes - a ak nechapes textu ktory planujes podpisat ako zmluvu tak poziadaj o pomoc este pred podpisom.
JAJA11
16.08.16,08:21
Moja prvá otázka znie, prečo chcete odstúpiť od zmluvy?

Ja predpokladám, že pri výpovedi nebude rovnaký poplatok, ako keby bola nehnuteľnosť predaná ....tam sa poplatok zvyčajne odvíja od ceny, za ktorú realitka nehnuteľnosť predala.... pri výpovedi si však treba uvedomiť, že realitka robila nejakú činnosť a vznikli jej náklady s prezentáciou nehnuteľnosti. A na to určite majú právo. Často sa stáva, že realitka zverejní nehnuteľnosť, niekto si zistí jej majiteľa a snaží sa potom obísť realitku, aby nemusel platiť províziu. Preto sa realitky bránia aj takýmto spôsobom.
Ak majú v zmluve exkluzivitu a vy následne predáte nehnuteľnosť, určite sa budú snažiť získať aj províziu. Myslím, že by od vás nežiadali poplatok z provízie len v tom prípade, ak by ste sa rozhodli ďalej nepredávať nehnuteľnosť.
Ing. Ľubomír Janoška
16.08.16,08:52
Bolo by rozumné vymazať zo zadania o ktorú konkrétnu RK ide, pretože všetko nasvedčuje tomu, že ich postup nebol protiprávny a Vaše negatívne hodnotenia sú nepodložené.
Asi si nechcete skomplikovať život obvinením z ohovárania(?)
BXLmiami
16.08.16,09:45
Ale ved Ti radia.Nerieš,lebo budeš mať ešte väčšie škody a nabuduce si daj pozor.To je jediná rada,ktorú Ti ktokoľvek môže dať.
Gabriela Reháčková
16.08.16,09:48
Tak skúsim stiahnuť výpoveď, je na dobu určitú 2 mesiace, ak to pomôže.
kopretinka
16.08.16,09:53
úprimne sa ti čudujem,prečo robíš takéto haló pri zmluve na 2!! mesiace.Potichu si mohla počkať na koniec....
kopretinka
16.08.16,09:55
a to kvoli zmluve na dva mesiace....OMG
mareko
16.08.16,17:15
;)