Daduľa
26.06.06,12:32
Postavili sme ČS PHM, ktorá má rôzne vybavenie DHM potrebovala by som pomocť so zaradením. Našiel by sa niekto, kto by si nasiel cas a pomohol mi s tým???
Alebo aspon poradiť, o co by som sa mohla oprieť, lebo s skupinách 1-4, v zákone o Dani z príjmu je to len stučne opisane a mam problen do ktorej tej podskupiny podľa kodu to zaradiť. Je toho trosku viac, tak neviem ci niekto bude mať čas sa s tym zaoberat, ale ak by nahodou budem veľmi ´vďačná !!!!
Vopred ďakujem, ak sa niekto ozve!!!
andrej_rv
26.06.06,21:20
Postavili sme ČS PHM, ktorá má rôzne vybavenie DHM potrebovala by som pomocť so zaradením
Pri zaradení treba vychádzať z ustanovení zákona o dani z príjmov - § 22 - Odpisy hmotného a nehmotného majetku - najmä odsekov 3 a 4:
"3) Samostatnou hnuteľnou vecou je aj výrobné zariadenie, zariadenie a predmet slúžiaci na poskytovanie služieb, účelový predmet a iné zariadenie, ktoré s budovou alebo so stavbou netvorí jeden funkčný celok, aj keď je s ňou pevne spojené.
(4) Súborom hnuteľných vecí je súhrn samostatných hnuteľných vecí, ktoré majú samostatné technicko-ekonomické určenie. Súborom hnuteľných vecí so samostatným technicko-ekonomickým určením je aj časť výrobného alebo iného celku. Súbor hnuteľných vecí sa účtuje ...samostatne tak, aby boli preukázateľne zabezpečené technické a hodnotové údaje o jednotlivých veciach zaradených do súboru, o určení hlavnej funkčnej veci a o všetkých zmenách súboru, napríklad prírastkoch a úbytkoch vrátane údajov o dátume vykonanej zmeny, o rozsahu zmeny, o vstupných a zostatkových cenách jednotlivých prírastkov a úbytkov, o celkovej cene súboru hnuteľných vecí, o sume odpisov vrátane ich zmien vyplývajúcich zo zmeny vstupnej ceny súboru hnuteľných vecí."
Príklady technologických zariadení, ktoré sa považujú za samostatné hnuteľné veci, aj keď sú pevne spojené so stavbou, uvádza pokyn MF SR č. 3400/1998-62, ktorý bol uverejnený vo Finančnom spravodajcovi č. 3/1998. Podľa bodu 2 tohoto pokynu sú technologickými zariadeniami odpisovanými samostatne nezávisle od budovy, i keď sú s ňou pevne spojené, aj:
2.11 Zariadenia čerpacích staníc ropných produktov
Podľa môjho názoru by si mala zaradiť ako samostatné objekty odpisovania:
A - stavebné objekty
- stavba ČS (kód podľa Klasifikácie stavieb 1230 - 4. odpisová skupina - položka 4-1 prílohy ZDP)
- príjazdové komunikácie, parkovisko (kód KS 2111 - 4. odpisová skupina - položka 4-2 ZDP)
B -Technologické vybavenie ČS
– nádrže, cisterny, a zásobníky PHL nad 300 l - kód Klasifikácie produkcie (KP) 28.21.11 – 3. odpisová skupina - položka 3-3 ZDP
– čerpadlá na kvapaliny a stojany s meracím zariadením na čerpanie pohonných - KP 29.12.21 – 2. odpisová skupina - položka 2-16 ZDP
– čerpadlá na stlačený vzduch, kompresory na vzduch zatriedené do kódu KP 29.12.3 – 2. odpisová skupina - položka 2-16 ZDP
C - Ostatné vybavenie
- registračné pokladne - KP 30.01.13 - 1. odpisová skupina - položka 1-18 ZDP
– chladiace a mraziace stroje - KP 29.23.13 – 2. odpisová skupina - položka 2-21 ZDP

– predajné automaty - KP 29.24.33 – 2. odpisová skupina - položka 2-23 ZDP
- zariadenie obchodu (police,nábytok,regály) - KP 36.12.1 - 2.odpisová skupina - položka 2-61 ZDP
Technologické zariadenie a jednotlivé predmety sa môžu zaradiť a odpisovať buď samostatne, alebo sa z nich môže utvoriť súbor hnuteľných vecí, ktorý sa zaradí do odpisovej skupiny podľa hlavného funkčného celku (§ 26 ods. 2 ZDP).
GABAZ
27.06.06,05:08
Nebudem reagovať celkom k veci, ale súvisí to so zaraďovaním majetku. Už viackrát som sa stretla s problémom pri zaradení majetku. Dosť často ide o bežný majetok, nie niečo neobvyklé. Možno by stálo za to urobiť na PORADE nejakú pomôcku na zaraďovanie majetku. Nesprávne zaradenie môže mať dosť nepríjemné dôsledky. Ja som mala napríklad problém zaradiť systém ochrany tovaru v predajni.
Daduľa
27.06.06,06:14
Veľká vďaka, a este by som poprosila zabezpečovacie zariadenie , je súčasťou budovy??
Ja by som asi skor povedala že samostatne, lebo keď sa pokazí, da sa vymeniť. Do ktorej odpisovej skupiny by som ho mala zaradiť???
PROSÍM!!
GABAZ
27.06.06,06:34
Poplachový systém mám zaradený v 2. odpisovej skupine. - určite sa ešte niekto vyjadrí.
GABAZ
27.06.06,06:34
Poplachový systém mám zaradený v 2. odpisovej skupine. - určite sa ešte niekto vyjadrí.
andrej_rv
27.06.06,10:01
Veľká vďaka, a este by som poprosila zabezpečovacie zariadenie , je súčasťou budovy??
Ja by som asi skor povedala že samostatne, lebo keď sa pokazí, da sa vymeniť. Do ktorej odpisovej skupiny by som ho mala zaradiť???
PROSÍM!! V tom spomínanom opatrení MF SR č. 3400/1998-62 sa síce medzi samostatne odpisovanú súčasť budov uvádza aj zabezpečovacie zariadenie, ale len vo výrobných objektoch:
2.12 Protipožiarne a zabezpečovacie zariadenia vo výrobe
Naopak, ako súčasť odpisovania budovy sa uvádzajú ostatné elekrické zariadenia a rozvody:
1.5 Elektrické oznamovacie zariadenia a rozvody (bežné rozvody a príslušenstvo pre telefón, rozhlas po drôte, časové zariadenia, spoločné televízne antény a elektrický vrátnik, zabudované rozvody počítačových sietí), okrem zariadení uvedených v bode 2.5
Okrem toho podľa môjho "súčasného stavu poznania :) " sa napríklad podobné signalizačné, zabezpečovacie zariadenia a alarmy pri automobiloch posudzujú vždy ako technické zhodnotenie, nikdy sa neodpisujú samostatne. Takže ja osobne by som zabezpečovacie zariadenie zaradil k budove - buď ako súčasť nákladov na obstaranie alebo - ak je vykonané neskôr - ako technické zhodnotenie (modernizáciu).
Argument, že ak sa pokazí, dá sa vymeniť, celkom podľa mňa neobstojí. Dá sa vymeniť napr. aj vodovodná batéria a predsa je súčasťou obstarávacej ceny stavby.