ReaggeHead
15.08.16,14:28
Dobry den, chcem sa spytat ak prisla upomienka ze nasa pohladavka bude posunuta na sud, my sme volali do M.B.A a tam nam pani povedala ze najlepsie bude to vsetko naraz splatit. Naraz je to samozrejme nerealne ale toto je jedine co bola ochotna povedat. Ak zaplatime nejake seky a pod.odsunoe sa automaticky termin? Prosim iba z vlastnej skusenosti, ziadne dohady
buchač
15.08.16,13:24
Keď nechceš dohady, tak nepíš v hádankách, lebo jedného napadnú okamžite dohady...
ReaggeHead
15.08.16,13:29
ak nieco presne nechapete ale myslite ze mate odpoved, kludne sa spytajte, ja vysvetlim, ale toto nie su ziadne hadanky, jednoducha otazka. Ci mam vam napisat aj meno a rodne cislo nech to mozte pozret rovno na nete? To uz radaej budem citat dohady ako taketo ,,postrehy,,
Chobot
15.08.16,14:14
Našťastie vlastnú skúsenosť s vymáhaním nemám. Aj keby áno, ku každému môže vymáhačská firma pristupovať inak.

Ale ak ti raz povedali, že to treba splatiť celé a nemáš dohodnutý splátkový kalendár, tak uhradenie nejakej malej časti či splátky ti nepomôže. Už keď to raz postúpili tejto firme na vymáhanie, tak ich úlohou je vymôcť čo najviac, hoci aj súdnou cestou.

Ale ako sa hovorí, nádej zomiera posledná. Skús ty iniciatívne navrhnúť, že by si to uhradil v X splátkach (čim menej navrhneš, tým väčšiu šancu máš). Možno ti poskytnú splátkový kalendár.
ReaggeHead
15.08.16,14:17
Ked tam volala prvykrat frajerka povedali jej nech zavolam ze sancu na splatky mam, ked som prisiel z prace a volal som tam, povedala ze to mam splatit cele. Vp vymahacskej firme to uz bolo, ale pohladavka sa ma posunut sudnou cestou a ch em vediet ci sa da odlozit ta sudna cesta splacanim a ci mi vobec maju pravo odmietnut splatkovy kalendar
Chobot
15.08.16,14:46
Tak sa ťa opýtam, prečo si myslíš, že máš zákonný nárok na splátkový kalendár?
buchač
15.08.16,15:02
...ci sa da odlozit ta sudna cesta splacanim a ci mi vobec maju pravo odmietnut splatkovy kalendar...
==================
Súdna cesta sa nedá len tak odložiť.
K súdu, ak bol podaný nejaký podnet od oprávneného, dôjde za každých okolností.
----------------------------
Oprávnený MOŽE no nemusí súhlasiť so splátkovým kalendárom.
Ak nesúhlasí, je na povinnom, ako si život a splácanie zariadi.

Oprávnený v konečnom dôsledku MOŽE podať žalobu o vydanie exekučného príkazu a dôjde k iným krokom.

Ak sa jedná o vyššiu sumu, oprávnený MOŽE podať aj podanie na spáchanie trestného činu.
-----------------------------
Mimochodom...nie sú to moje dohady, ALE moje osobné skúsenosti.
Povinný dlžník vyfasoval 20 mesiacov na 3 roky a dodnes má exekútora zahryznutého do krčnej tepny.
------------------------------

POZNÁMKA :
Ani Kristus Pán nevidel, aby si dlžník kládol podmienky so zaplatením dlžoby...
ReaggeHead
15.08.16,15:13
V prvombrade dakujem za uzitocnu, vecnu radu. Asi som zle polozil ale otazku. Aby ste mi mohli konretne odpovedat musim vam to konretne napisat. Mal som pozicku, vyhodili ma, nenahlasil som to, nesplacal som to, nezdvihal som, nevyberal zlte listky a pod.a teraz po dlhej dobe som otvaral listy a ak to do urciteho terminu nezaplatim posunu to dalej. Este nie som predvolany a pod.Je mi jasne ze termin nestiham a tak by som bol rad keby to zostalo aspon v M.B.A. Chapem ze odmietnutie splatok je ako ,,trest,, ale nechapem ako moze takyto organ byt taky arogantny a urazlivy. Doslova neporfesionalny. Nie mozno ja, ale su aj slusny dlznici ktory si tento pristup nezasluzia. Ked tam frajerka dnes volala aby sa nezavazne a bez akychkolvek otazok na konlretnu osobu volala spytala sa o koho sa jedna a nechcela jej nic povedat lebo sa uz jednalo o tretiu osobu. Pytala si iba na postup pri splacani ked je tam ta ,,vyhrazka,, sudu. Na nikoho. Iba na postup. Bez odpovede. Mne dala tiez viac prednasku ako radu ci profesionalny krok v postupe.
Mária27
15.08.16,16:55
Začni splácať a uvidíš, ako sa zachovajú. Kým sa u nás súd len naštartuje, môžeš to mať splatené :)
Pozri občiansky zákonník:
§ 566
(1)
Veriteľ je povinný prijať aj čiastočné plnenie, ak to neodporuje dohode alebo povahe pohľadávky.
(2)
Pri čiastočnom plnení peňažného dlhu sa plnenie dlžníka započítava najprv na istinu a potom na úroky, ak dlžník neurčí inak.
Chobot
15.08.16,19:03
NEhnevaj sa, TY sa ešte pozastavuješ a čakáš slušné správanie? TY, ktorý si sa hral na mŕtveho chrobáka a s nikým nekomunikoval? TY teraz očakávaš slušnú komunikáciu od tých, na ktorých snahu si mesiace, možno aj roky sr...l?

Slušný dlžník po vzniku situácie, že nemôže splácať ide do banky a povie na rovinu, že má problémy. Banka môže takému človeku na pár mesiacov pozastaviť splácanie úveru, môže mu reštrukturalizovať úver t.j. rozložiť splátky, môžu nájsť iné riešenie. So slušnými dlžníkmi sa jedná inak. Slušný dlžník nedopustí, aby to vôbec išlo vymáhačskej firme a tobôž nie, aby to dostal exekútor.
ReaggeHead
15.08.16,19:10
V tomto s tebou úplne suhlasim. mam rovnaky nazor a o tejto moznosti davno viem, ale ja som to neovplivnovala. je to priatelova exekucia a ja ho nebudem nutit stokrat ako maleho. Vedel to, nevolal. Viac nemozem spravit. Je to asi rok. Ale jedno ti musim vytknut, odsudzujes tych ktory su naozaj v zlej situacii. Nevravim o nas, toto je nasa vina. Ale nie kazdy to malahke. Predpokladam ze sam si taketo veci naozaj neriesil vsak?
MarcoM
15.08.16,19:43
Keď som v zlej situácii tak komunikujem a hľadám riešenie. Hrať mŕtveho chrobáka a ignorovať zásielky je prejavom zbabelosti, keďže problém neriešiš, ale od neho utekáš. Riešil som už stovky takýchto prípadov, ak dlžník komunikuje vždy sa dá dohodnúť, ak sa zatajuje tak mu neverím ani nos medzi očami.
ReaggeHead
16.08.16,03:55
Opat pravda. Ale zbabelost a vyhybanie sa problemom je prirodzena ludska vlastnost nic ojedinele. Nezatajoval sa ale neutekal len nemal pracu tak nechcel stokrat tyzdenne pocut ze je dlzny aj ked povedal ze to v ziadnom pripade nema ako zaplatit. Stratil pracu, stahoval sa, neutekal. A bez urazky, prosila som o vecne komentare nie osobne nazory.
Makovsky
17.08.16,07:15
Doporučujem začať splácať. Pravidelné splátky (môžu byť aj malé). Oznámiť veriteľovi (doporučeným listom) že splácaš vo výške ako ti tvoja situtácia dovoluje. Súčasne uved že splatky posielaš na istinu dlhu (nie na úroky a iné prísušenstvo). Doklady o úhrade odkladaj. Ak by aj prišlo súdu, súd bude od teba žiadať vyjadrenie k podanému návrhu. Tam potom uved, že sa dlhu nebrániš a uznávaš ho, že dlh splácaš podla svojich možností. Ako dôkaz predlož kópie o úhradach a listu ktorý si poslal veritelovi. Súčasne namietnu výšku žalovanej sumy, pretože medzi časom ktorý uplynul od podania návrhu do výzvy súdu určite už nie je pravdou výška dlhu ak budeš pravidelne splácať. (de jure veriteľ nevie čo vlastne má žalovať)
MarcoM
17.08.16,07:52
Toto mu ale nepomôže, podajú to cez PR, on podá odpor (musí uhradiť súdny poplatok za podanie odporu) Následne príde k pojednávaniu a keď protistrana bude zastúpená tak bude musieť uhradiť aj trovy protistrany. V prípade ak odpor nepodá tak majú exekučný titul a on ma exekútora na krku.
Makovsky
17.08.16,09:30
áno, ale to čo vravíš platí len
1. ak pri postupnom splácaní to vôbec dajú na súd (o čom dosť pochybujem)
2. Ak podaný odpor nebude mať oporu v dôkazoch a faktoch ale to podla mňa má. Má preto reálnu šancu spor vyhrať, príp. nechať schváliť súdom zmier kde mu priznajú splátky (môžu ale nemusia)
3. a ak by aj spor prehral exekúcia nebude taká horúca pretože môže účinne podať námietky proti exekúcii s tým že dlh spláca podľa svojich možností. Podľa §38 exekučného poriadku možno podať na návrh na vykonanie exekúcie ak povinný dobrovolne nesplní, čo mu ukladá vykonateľné rozhodnutie. Tento dôvod odpadá v prípade pravidelne plynúcich splátok.
MarcoM
17.08.16,09:55
V prípade, ak súd prehrá a nedajú mu to v rozsudku na splátky, tak aj keď bude splácať tak si nesplní svoju povinnosť z rozsudku a exekútor ho zožerie.