Oriešok
26.06.06,12:42
Dobrý deň poraďáci!
Skúšala som nájsť na Porade odpoveď na moju otázku, bezvýsledne. Mám na Vás prosbu. Musí viesť firma skladové hospodárstvo, keď svoju činnosť má zameranú na poskytovanie služieb na objednávku? Po následnej kontrole objedná jednotlivý materiál a vyfakturuje. Teda nenakupuje na sklad. Som tej mienky, že sklad nemusí viesť. Čo vy na to?
Milan Benka
26.06.06,10:57
Známa-účtovníčka mala podobnú firmu a pri daňovej kontrole jej to "doporučili" ako povinnosť. Neskúmal som oprávnenosť "doporučenia", dávam to tu ako fakt, stalo sa.
Odpoveď na zadanú tému bay zaujímala aj mňa.
Dana K.
26.06.06,11:14
Ja si myslím, žeby by mali viesť, lebo sa môže stať, že niekedy kúpia materiálu viac ako potrebovali na danú zakázku a to by mali na konci roka vyňať z nákladov (ak účtujú v PÚ). Nám síce nikto nikdy v živote nekontroloval skladové karty,ani príjemky a výdajky (a to nakupujeme a predávame tovar), ale človek nikdy nevie.
petra:-)
26.06.06,11:25
Ak nemáte povinnosť účtovať zásoby spôsobom A, stačí podľa môjho názoru v internej smernici upraviť účtovanie nakupovaného materiálu a tovaru spôsobom B. Pre materiál a tovar, ktorý sa nakúpi do zásoby by som viedla skladové karty a pre materiál a tovar, ktorý je určený na priamy obchod by som na došlé faktúry uviedla číslo vyšlej faktúry, ktorou sa vyfakturoval, prípadne zaviedla iný spôsob evidencie, ktorým by bolo možné preukázať na čo bol použitý. Všetko je však potrebné upraviť v internej smernici.
Oriešok
26.06.06,11:41
Ďakujem pekne za pomoc a usmernenie. Vychádza mi z toho, že nie je nikde striktne povedané, že v tomto prípade musím viesť sklad. Asi je to v tom, ako si to človek obháji a presne ako píše Peťa, urobí systém a podchytí v internej smernici.
D123
04.07.06,16:55
Nieco podobne sa riesi aj v teme :
http://www.porada.sk/t16742-p5-predaj--sklad-treba-alebo-netreba.html
ale akosi debata viazne :-D. Zeby dovolenky?
Zoltán Kovács
05.07.06,06:35
Postupy účtovanie pre podvojné účtovníctvo hovoria:

§43 ods.6
Ak sa použije spôsob B účtovania zásob, analytická evidencia vedie formou skladovej evidencie tak, aby bolo možné zistiť a preukázať stav zásob a zložky obstarávacej ceny zásob aj v priebehu účtovného obdobia.

§45 ods.1
Analytická evidencia sa vedie podľa druhov alebo skupín zásob na skladových kartách alebo súborov dát z počítača. V účtovných jednotkách vykonávajúcich maloobchodnú činnosť najmä podľa hmotne zodpovedných osôb a miest uloženia zásob.

§45 ods.2
Analytická evidencia slúži na identifikáciu zásob a obsahuje najmä označenie, dátum obstarania, dátum vyskladnenia, ocenenie a údaje o množstve zásob.


Takže pre mňa z týchto ustanovení vyplýva, že skladová evidencia sa musí viesť.
Jana Acsová
05.07.06,11:00
Postupy účtovanie pre podvojné účtovníctvo hovoria:

§43 ods.6
Ak sa použije spôsob B účtovania zásob, analytická evidencia vedie formou skladovej evidencie tak, aby bolo možné zistiť a preukázať stav zásob a zložky obstarávacej ceny zásob aj v priebehu účtovného obdobia.


Pre materiál a tovar, ktorý sa nakúpi do zásoby by som viedla skladové karty a pre materiál a tovar, ktorý je určený na priamy obchod by som na došlé faktúry uviedla číslo vyšlej faktúry, ktorou sa vyfakturoval, prípadne zaviedla iný spôsob evidencie, ktorým by bolo možné preukázať na čo bol použitý. Všetko je však potrebné upraviť v internej smernici.
Uvádzané odpovede sa navzájom dopĺňajú a nevylučujú.
Maxinka
14.08.06,07:45
Ahojte, potrebujem poradiť v otázke - čo je to presné vedenie skladovej evidencie ak účtujem spôsobom "B".Musíme viesť podrobnú evidenciu skladových zásob na skladových kartách podľa jednotlivých druhov materiálu, ak nakupujeme okolo 10 000 položiek ročne.
Máme firmu, ktorá sa zaoberá zákazkovou výrobou.
Ďakujeme:confused:
Maxinka
14.08.06,09:14
[quote=Maxinka]Ahojte, potrebujem poradiť v otázke - čo je to presné vedenie skladovej evidencie ak účtujem spôsobom "B".Musíme viesť podrobnú evidenciu skladových zásob na skladových kartách podľa jednotlivých druhov materiálu, ak nakupujeme okolo 10 000 položiek ročne.
Máme firmu, ktorá sa zaoberá zákazkovou výrobou.
Ďakujeme:confused:

PROSÍM - ODPOVIE MI NIEKDO:o
Milan Benka
14.08.06,09:21
Ahojte, potrebujem poradiť v otázke - čo je to presné vedenie skladovej evidencie ak účtujem spôsobom "B".Musíme viesť podrobnú evidenciu skladových zásob na skladových kartách podľa jednotlivých druhov materiálu, ak nakupujeme okolo 10 000 položiek ročne.
Máme firmu, ktorá sa zaoberá zákazkovou výrobou.
Ďakujeme:confused:

Odpoveď si vložila do zadania otázky.
Musíš viesť skladové karty a pohyby na mich.
Maxinka
14.08.06,09:29
Odpoveď si vložila do zadania otázky.
Musíš viesť skladové karty a pohyby na mich.

Ale tých skladových kariet by bolo neúrekom, lebo na danú zákazku je niekedy iný materiál, proste je tam toho veľa, / napr. kúpime materiál na výrobu okna, my to okno vyrobíme a namontujeme, lenže na to okno je strašne veľa súčiastok a nie je vždy to isté /
Nemohla by som viesť napr.Skladové bloky?
Milan Benka
14.08.06,09:50
Internou smernicou si stanov, že napr. skrutky a pod budú účtované priamo do spotreby.
Maxinka
14.08.06,10:12
Dobre, internou smernicou si stanovím, že všetky skrutky, kolíky,kovania, matice, tesnenie a iné drobnosti si dám priamo do spotreby.
Ale čo tie profily, keď len tých je na jednu zákazku min. 40?Nedá sa to nejako obísť, je toho naozaj veľa!!!
Mám potom nejako vystavovať príjemky a výdajky alebo ako?Ja absolútne neviem? Mne príde len Dod. list, kde sú tie profily, ale aj tie drobnosti s FA, na ktorom je 30 položiek a ten mám následne prepísať alebo ako?:mee:
Milan Benka
14.08.06,10:28
Príjemka ku každej dodávke mat.(faktúre). Výdajky na jednotlivé zákazky.

Dúfam, že to nechceš viesť ručne, ale na PC.
Maxinka
14.08.06,10:55
Ale ja ten materiál si nebudem vytvárať do zásoby, ja ho budem kupovať iba na danú zákazku, to znamená, že koľko kúpim toľko aj spotrebujem vo výrobe. Zvolila som si spôsob účtovania zásob "B", aby mi daný materiál išiel priamo do nákladov.
Chcela som sa vyhnúť podrobnej skladovej evidencie, lebo je to pre mňa zabiják času.
Chcela by som vedieť ako sa vedie tá najzákladnejšia sklad. evidencia, aby to obstálo pred kontrolou???:confused:
Milan Benka
14.08.06,10:59
No, keď na každú zákazku bude samostatný nákup, tak na každú došlú fa napíš č. zákazky na ktorú je určený. Podchyť to aj v int. smernici.
KEJKA
14.08.06,15:14
Dobre, internou smernicou si stanovím, že všetky skrutky, kolíky,kovania, matice, tesnenie a iné drobnosti si dám priamo do spotreby.
Ale čo tie profily, keď len tých je na jednu zákazku min. 40?Nedá sa to nejako obísť, je toho naozaj veľa!!!
Mám potom nejako vystavovať príjemky a výdajky alebo ako?Ja absolútne neviem? Mne príde len Dod. list, kde sú tie profily, ale aj tie drobnosti s FA, na ktorom je 30 položiek a ten mám následne prepísať alebo ako?:mee:
skladová evidencia neznamená vždy skladovú evidenciu zásob materiálu.
A spôsob B neznamená zjednodušenie vedenia skladu, práve naopak - vtedy sa vyžaduje precízne vedenie skladu.
V tvojom prípade, presne ako zdôrazňuješ by evidencia bola podľa zákaziek. Zvol si vhodné očíslovanie zákaziek a na každú faktúru rozpíš, aká hodnota patrí na ktorú zákazku. Ak kupuješ osobitne na každú zákazku, tak to budeš mať o to jednoduchšie. A potom si kludne smernicou môžeš určiť účtovanire spôsobom A. Podľa mňa to bude jednoduchšie, lebo materiál zúčtuješ priamo do spotreby a náklady na zákazku aktivuješ vlastne blokom nákladov 121/611 do nedokončenej výroby. A aj to len v prípade, že zákazka začne v jednom mesiaci (aj náklady, ale dokončenie a fkturácia bude neskor, v ďaľšom mesiaci.
sara
24.08.06,08:31
Prosím o Váš názor,
živnostník, účtujúci v JÚ, vykonáva rôzne záhradnícke služby, nakupuje veľké množstvo drobných vecí-rastliny, hnojivá a pod.Je nutné viesť skladovú evidenciu na skladových kartách, keď v podstate nakupuje tiež len na jednotlivé zákazky? Po prečítaní predchádzajúcich príspevkov ba som povedala, že by mohlo stačiť, keby len na došlé faktúry si poznačil číslo zákazky, na ktorú to nakupoval a číslo faktúry, ktorou vyfaktúroval práce odberateľovi. Stačí to takto?
sara
25.08.06,08:10
Prosím o Váš názor,
živnostník, účtujúci v JÚ, vykonáva rôzne záhradnícke služby, nakupuje veľké množstvo drobných vecí-rastliny, hnojivá a pod.Je nutné viesť skladovú evidenciu na skladových kartách, keď v podstate nakupuje tiež len na jednotlivé zákazky? Po prečítaní predchádzajúcich príspevkov ba som povedala, že by mohlo stačiť, keby len na došlé faktúry si poznačil číslo zákazky, na ktorú to nakupoval a číslo faktúry, ktorou vyfaktúroval práce odberateľovi. Stačí to takto?

Prosím, môže to byť takto?
zuzanar
25.08.06,08:24
Ťažko dať jasnú odpoveď. Podľa zákona o účtovníctve musíš viesť sklad. Záleží na kontrole, mnohým to prešlo tak ako píšeš. Ale určite musí mať aspoň nejakú evidenciu ako píšeš.
Leila2006
25.08.06,09:55
Prosím, môže to byť takto?
Podľa mňa, akonáhle to skladuje čo len jeden deň, musí viesť skladovú evidenciu. Ak by ten materiál hneď spotreboval, mohol by ísť rovno do spotreby-na základe internej smernice-§12 ods.2 postupov účtovania v JÚ.
jana32
23.10.06,08:37
Prosím Vás poraďte mi, preberám ( možno ) PÚ v jednej firme, ktorá vyrába rôzne darčekové predmety. Tieto nerobia na zákazku ale po výrobe ich majiteľ rozváža a ponúka predajniam. Ako som pozerala do účtovníctva tak všetok nákup materiálu sa účtoval priamo do nákladov do 5, žiadne skladové karty nie sú, inak výroba sa deje na prevádzke vzdialenej 70 km od sídla podnikateľa, papiere mi budú nosiť. Ako to dať dokopy? Podľa mňa by si mali začať viesť skladové karty, ale od akého dátumu? A ako by ste riešili spotrebu napr. farieb, ktorými natierajú tieto predmety po výpálení? Účto začnem robiť od 1.1. tak teraz neviem či to už do konca nech nechajú tak a na konci roka spravia inventúru a to bude " východiskový " stav?
jana32
23.10.06,09:56
Prosím neporadíte mi niekto?
MartinkoK
02.11.06,06:39
Ahojte poraďáci mám na Vás takúto prosbu: sme s.r.o. zaoberajúca sa nákupom a predajom tovaru niečo ako veľkosklad v účtovníctve však sklad zatial nevedieme. 20.9.2006 sme prvý-krát zakúpilii materiál na výrobu kľúčov, kľúče sme začali vyrábať v 10 mesiaci. Musím ten materiál prijať na sklad a následne v ďalšom mesiaci vyskladniť alebo ho môžem dať priamo do spotreby. Celé množstvo materiálu sa spotrebovalo v 10 mesiaci.
Milan Benka
02.11.06,06:59
Prosím Vás poraďte mi, preberám ( možno ) PÚ v jednej firme, ktorá vyrába rôzne darčekové predmety. Tieto nerobia na zákazku ale po výrobe ich majiteľ rozváža a ponúka predajniam. Ako som pozerala do účtovníctva tak všetok nákup materiálu sa účtoval priamo do nákladov do 5, žiadne skladové karty nie sú, inak výroba sa deje na prevádzke vzdialenej 70 km od sídla podnikateľa, papiere mi budú nosiť. Ako to dať dokopy? Podľa mňa by si mali začať viesť skladové karty, ale od akého dátumu? A ako by ste riešili spotrebu napr. farieb, ktorými natierajú tieto predmety po výpálení? Účto začnem robiť od 1.1. tak teraz neviem či to už do konca nech nechajú tak a na konci roka spravia inventúru a to bude " východiskový " stav?

K 31.12 daj spraviť inventúru, tak ako píšeš, aby si mala východisko.
Vedenie kariet - ak to ešte nerobia, tak od 1.1.2007.
Riešenie spotreby - treba riešiť internou smernicou.
Milan Benka
02.11.06,07:02
Ahojte poraďáci mám na Vás takúto prosbu: sme s.r.o. zaoberajúca sa nákupom a predajom tovaru niečo ako veľkosklad v účtovníctve však sklad zatial nevedieme. 20.9.2006 sme prvý-krát zakúpilii materiál na výrobu kľúčov, kľúče sme začali vyrábať v 10 mesiaci. Musím ten materiál prijať na sklad a následne v ďalšom mesiaci vyskladniť alebo ho môžem dať priamo do spotreby. Celé množstvo materiálu sa spotrebovalo v 10 mesiaci.

Osobne som zástancom vedenia skladovej evidencie.
cloe
06.11.06,19:16
Chcem sa opýtať, či máte niekto skúsenosť s vedením skladovej evidencie vo výkupni druhotných surovín. To je niečo! Tam napríklad z jednej vykúpenej veci od obyvateľa vytriedia napr. železo, farebné kovy a pod. Neviem čo s tým. A taktiež čo všetko by bolo treba vypísať pri prevzatí "kovošrotu" od obyvateľov. Oni napíšu jednoduchý príjmový doklad, kde napíšu: Meno, priezvisko, bydlisko, do textu - železný šrot a sumu, ktorú vyplatili. Človek to podpíše a to je všetko. Ja som tvrdila, že by bola treba aspoň jednoduchá kúpna zmluva a aspoň RČ občana. Tvrdili, že už mali daňovú kontrolu a bolo to v poriadku a sklad neviedli vôbec. Tak neviem, poraďte.
Viera.M.
06.11.06,19:19
Spoločnosť, ktorá sa zaoberá zákazkovou výrobou má POVINNOSŤ viesť skladovú evidenciu!!!
P.s. Asi som Ťa nepotešila.
Najka
11.03.09,09:51
Ahojte, sme stavebná firma. V r.2009 nám vznikla povinnosť auditu a účtovanie spôsobom A. Stále mi nie je jasné ako mám účtovať materiál a či viesť sklady, ak nemáme fyzicky žiaden sklad, materiál sa vždy objedná podľa potreby a dovezie na konkrétnu stavbu.
Najka
12.03.09,04:55
posúvam...
martinius
13.03.09,08:28
No my sme do vnútornej smernice dali vetu, že nakupovaný materiál sa kupuje priamo do spotreby. Ale či postačí DK, neviem, hoci oni sami majú problém vyznať sa z účt.predpisov.

Ale ak by som účtovala zásoby podľa A, tak by mi akurát pribudla robota s ID 50x/111,112.
lubimca
23.03.09,21:54
Mam malu predajnu a tovar,ktory nakupim mam vlastne hned na predajni. Musim viest nejake skladove karty? Robim si pen.denn.,kde dávam príjmy a výdavky . Tovar je uhradzany v hotovosti, takze nemam nejake záväzky. Ake uctovne knihy este potrebujem? Uctujem v JU.