milagros208
16.08.16,12:04
Ahojte. Na základe rozhodnutia súdu bolo označené skončenie pp v roku 2014 ako neplatné. V júli 2016 zamestnankyňa nastúpila do práce s tým, že požiadala o čerpanie dovolenky a šéf s tým súhlasil. Podľa môjho názoru jej však dovolenka za obdobie kedy súdny spor trval nevznikla, keďže nemala odpracovaných aspoň 60 dní v roku. Dovolenka jej mohla vzniknúť len za obdobie roku 2014, keďže do 31.8.2014 pracovala a jej pôvodne bola priznaná len dovolenka k 31.8. a nie k 31.12. , kedy ešte podľa súdu pp trval. Za roky 2015 a 2016 jej dovolenka nevznikla z dôvodu neodpracovania aspoň 60 dní v roku. Otázkou však ostáva ako teraz vysporiadam v podstate prečerpanú dovolenku, keďže ju čerpala 2 mesiace namiesto 15 dní, ktoré jej ostali v roku 2014. Ďakujem.
ivka70
16.08.16,10:07
PP dalej pokracuje?
Co na to hovori sef?
Tweety
16.08.16,10:08
Náhradu za prečerpanú D jej zrazíš zo mzdy. Za r. 2016 jej nárok vznikne najskôr po odpracovaní 21 dní vo výške 1/12 z ročného nároku, a to takto za každých 21 dní, až pokiaľ neodpracuje aspoň 60 dní, ak odpracuje, vznikne jej nárok na pomernú časť D za KR. Za r. 2015 jej nárok nevznikol.
milagros208
16.08.16,10:26
No šéf to bohužiaľ nerieši. Ja nastupujem po rodičovskej dovolenke od septembra do práce a tento nedoriešený problém vzniknutý za mojej neprítomnosti budem musieť riešiť. Na základe súdu bolo ukončenie pp označené za neplatné, pp stále trvá a zamestnankyni bola priznaná náhrada mzdy. Ona však po vyhratom súde má pocit, že má nárok na všetko. Dokonca aj na dovolenku za obdobie trvania súdu. Po rozhodnutí súdu bola vyzvaná na nástup do práce, ale keďže bola zamestnaná inde, poštu nepreberala a do práce nenastúpila. Kolegyňa jej dala za to obdobie absenciu. Bohužiaľ ani toto šéf nijako nerieši. Mám pocit, že sa s ňou už nechce naťahovať a dá jej všetko len aby bol pokoj. Dokonca ju možno znova prepustí aj s odstupným. Pritom v roku 2014 dostala viac ako štedré 8-mesačné odstupné.
milagros208
16.08.16,10:28
Ďakujem.
ivka70
16.08.16,10:35
Len zrazit jej ju moze pri skonceni PP, dovtedy nie je dovod ....
a este ak ma absenciu, tak jej mozu narok na dovolenku tohto roku kratit ....
milagros208
16.08.16,10:42
Do konca roka jej však taký nárok na dovolenku ako čerpala nevznikne. A ak by sme uplatnili krátenie za absenciu, tak jej ostane len tá dovolenka za rok 2014. A to ešte uvidíme, či teraz pre istotu "nevyhodí" iného zamestnanca a ona ostane v stave aj s prečerpanou dovolenkou.
ivka70
16.08.16,10:53
no ved to, potom treba riesit so sefom, ze bud jej da platenu prekazku v praci na strane zamestnavatela alebo neplatene volno dohodne.
S tou dovolenkou to bude stale problem.
Ale stiahnut zo mzdy precerpanu jej zatial nemate dovod, mozno na konci roka ....
milagros208
16.08.16,11:04
Uvidíme. Ja by som jej už nič navyše nevyplácala. Ona si čerpá dovolenku, na ktorú nemá zákonný nárok. Ešte sa jej aj tak bude vyplácať nejaká náhrada mzdy. Tak možno by sa to dalo z nej?
milagros208
15.11.16,07:32
Ahojte. Môj problém ešte stále pretrváva. So zamestnankyňou sme ukončili PP v zmysle §63 písm. e). Od októbra jej beží výpovedná doba, ktorá končí 31.12.2016. Počas celej tejto doby jej vykazujeme absenciu, keďže do práce nechodí.Takže problém prečerpanej dovolenky budem riešiť na konci roka. Tento rok jej nárok na dovolenku nevznikne, keďže jej ju budeme krátiť z dôvodu absencie, vznikne jej prečerpanie dovolenky 22 dní. Iný príjem v mesiaci december nebude mať, keďže bude mať stále absenciu. Vyjde jej mínusová výplata, ktorú by mala vrátiť. Keďže je to problémová zamestnankyňa, prečerpanú dovolenku nám nevráti a my sa s ňou už súdiť nechceme. Čo teraz s tým? Ako to môžem vysporiadať? Ďakujem.
ivka70
15.11.16,07:38
Kratte jej len tolko dovolenky, kolko nevycerpala, aby celkova bilancia dovolnky bola na nule.
Za absenciu mozete kratit za kazdy den 2 dni dovolenky, ale nemusite. Tak na to kratenie urobte jeden sumarny protokol za cele obdobie ....a tam napiste o kolko kratite za kolko dni A.

§ 109
(3) Za každú neospravedlnene zameškanú zmenu (pracovný deň) môže zamestnávateľ krátiť zamestnancovi dovolenku o jeden až dva dni. Neospravedlnené zameškania kratších častí jednotlivých zmien sa sčítajú.
milagros208
15.11.16,08:24
Ďakujem za odpoveď. Aj keď jej krátiť dovolenku nebudeme, bude to stále málo. Keďže tento rok jej vyjde nárok na dovolenku za čerpanie dovolenky a nejaké péčka. Riešením by bolo keby som jej upravila starú dovolenku tak, aby som sa s čerpaním dostala na nulu.
ivka70
15.11.16,08:34
Ak ma staru dovolenku, tak jej naplanujte cerpanie tej starej dovolenky na december a sucasne jej budete kratit tohtorocny narok na nulu kvoli terajsej novembrovej absencii a to, co bude mat vratit strhnete z tej cerpanej dovolenky tak ,aby ste jej nic nemuseli vyplacat.
veronikasad
15.11.16,12:41
Z titulu absencie jej môžete krátiť len nárok na dovolenku, ktorý vznikne v roku 2016. Ak žiadny nárok nevznikne, nemáš čo krátiť a teda z tohto titulu jej nevznikne žiadny preplatok.
veronikasad
15.11.16,12:45
Ak som správne pochopila komentáre, nevyčerpanu starú dovolenku nemá. Milagros208 rieši či sa za výkon práce s nárokom na dovolenku považuje obdobie neplatné skončeného pracovného pomeru. Podľa môjho názoru nie, lebo za toto obdobie patrí zamestnancovi náhrada mzdy..
milagros208
16.11.16,06:20
Ďakujem za odpovede. Aby som to zhrnula. Zamestnankyňa skončila PP dohodou k 31.8.2014. Nárok na dovolenku za rok 2014 bol 45 dní, k 31.8. 30 dní. Táto dohoda, ktorej predchádzala výpoveď z nadbytočnosti bola súdom vyhlásená za neplatnú, a teda PP stále trvá. Takže je ostala nevyčerpaná dovolenka za rok 2014 v počte 15 dní, keďže za tento rok mala odpracované viac ako 60 dní a neodpracovala menej ako 100 dní, takže sa jej dovolenka za tento rok nekrátila. Rozhodnutie súdu o neplatnosti skončenia PP nadobudlo právoplatnosť v júni 2016. V júli a auguste čerpala dovolenku v počte dní 37, na ktoré podľa mňa nemala nárok, ale to som ešte bola na RD. Od 26.8. až doteraz má absenciu. Z dôvodu absencie jej bola daná výpoveď v zmysle §63 písm. e) a teda jej od 01.10. do 31.12. beží výpovedná doba. Pri ukončení PP bude mať prečerpanú dovolenku. Keďže je to problémová zamestnankyňa, ktorá sa aj napriek svojej absencii vyhráža žalobou, nechceme vymáhanie prečerpanej dovolenky riešiť súdnym sporom. A dobrovoľne nám tu dovolenku nevráti. Takže hľadám riešenie ako vysporiadať poslednú výplatu bez akýchkoľvek záväzkov a pohľadávok.
ivka70
16.11.16,07:02
Tak zmente na tie dni dovolenku na prekazku v praci na strane zamestnavatela (platene je to rovnako), spravte k tomu jeden protokol, ze pre prekazku v praci ma ostat doma a nechajte jej ich zaplatene.