ZlatkaV
16.08.16,19:53
V roku 2013 sme si kúpili stavebný pozemok, ktorý susedí s pozemkom, ktorý je v katastri kvalifikovaný ako pozemok využívaný pre rastlinnú výrobu, na ktorom sa pestujú obilniny, okopaniny, krmoviny, technické plodiny, zelenina a iné poľnohospodárske plodiny alebo pozemok dočasne nevyužívaný pre rastlinnú výrobu. Takmer na hranici s naším pozemkom má majiteľ tohto pozemku pristavené hospodárske budovy, v ktorých však mal pri kúpe nášho pozemku zloženú iba poľnohospodársku techniku. Pred kúpou sme si pre istotu ešte overili na katastri, či tam má zapísané aj tieto hospodárske budovy, ktoré by v budúcnosti mohol využiť na chov hospodárskych zvierat. Nemal a doteraz ich zapísané ani nemá!!!
Pokojne sme teda pozemok kúpili a začali stavať a minulý rok sme sa už aj nasťahovali. Stalo sa však to, že majiteľ susedného pozemku ho dal zrejme do prenájmu a nájomca začal v hospodárskych budovách od apríla chovať dobytok. Podotýkam, že sú to otvorené budovy, odkiaľ sa k nám začal šíriť deň a noc príšerný štipľavý zápach a smrad. Spálňu a obývačku máme smerom k susednému pozemku, cca 10 m od tých budov, nemôžme vôbec vetrať a otvárať okná (a to nemáme klasické okná ale presklené steny)....Nájomca hnoj vyťahuje z maštalí vidlicou s traktorom priamo pred tie budovy, nechá ho aj niekoľko dní tak, je tam už kopa vysoká 2 metre a 10 m široká. Okolo sa zbiehajú muchy, ktoré potom dolietavajú k nám. K tomu si ešte priviezol z poľa cca 50 balíkov silážnej slamy, ktorú opäť skladuje pri našom pozemku. Ja som začala od apríla dostávať každú noc alergické reakcie z toho zápachu, až mi nakoniec bola diagnostikovaná astma s alergickou reakciou na siláž a hnoj. Verte, že to nie je obyčajný dedinský zápach, ale je to naozaj neskutočný štipľavný zápach, ktorý cítim všade, ešte aj v ústach. Neviem ako postupovať....nemáme dom ešte skolaudovaný, bojím sa ísť sťažovať sa na obecný úrad prípadne priamo majiteľovi pozemku, aby nám potom pri kolaudácii niekto nerobil problém. Neviem či som v práve, či mám vôbec nejaké zákonné možnosti. Vie mi prosím niekto poradiť?
Ďakujem veľmi pekne.
buchač
16.08.16,18:06
ZlatkaV
16.08.16,18:14
Ďakujem, prečítala som si tie príspevky, ale nejakú relevantnú právnu radu s prihliadnutím na moju situáciu (choroba) som tam veru nenašla....skôr mi z tých príspevkov vychádza, že sa s tým nič nebude dať robiť. A to ma desí.
bodliak
16.08.16,18:15
Občiansky zákonník. Musíte dokázať, že vás obťažuje nad primeranú mieru a žiadať nápravu. Akú, môžete navrhnúť. So zákazom chovu ale asi neuspejete.
buchač
16.08.16,18:39
Veru asi nedá...
Veď susedný pozemok je vedený na KN ako je...a s tým nič nenarobíš.

Holt smola...
korela
16.08.16,19:31
"je tam už kopa vysoká 2 metre a 10 m široká.", obráť sa na hygienu, či je to v poriadku napr. aj kvôli spodnej vode.
buchač
16.08.16,19:52
korela (Dnes 22:31) ", obráť sa na hygienu, či je to v poriadku napr. aj kvôli spodnej vode.
=====================
:D :D :D :D :D
korela
17.08.16,20:15
http://www.vupop.sk/dokumenty/rozne_kodex_ochrana_vod.pdf maštaľný hnoj
o.i. zabránenie úletu amoniaku zo skládky (zakrytie skládky zeminou), a iné tech. normy pre budovanie skládky
Ak sa človek s vlastnou argumentáciou nevie pohnúť z miesta, vždy je vhodné sa obrátiť pre informácie na prameň, čiže tu na hygienu.

misoft
18.08.16,12:28
Kvôli spodnej vode by bolo vhodné volať životné prostredie - to má na starosti vody povrchové i podzemné (kvalitu). A zápach, hmyz - tak to tú hygienu. Najlepšie obe inštitúcie....
faro1
19.08.16,05:55
ZlatkaV (16.08.16 21:14) Ďakujem, prečítala som si tie príspevky, ale nejakú relevantnú právnu radu s prihliadnutím na moju situáciu (choroba) som tam veru nenašla..
-------------------------------------------------------
Nuž, stalo sa presne to, čoho ste sa obávali. Aj napriek prieskumu na katastri, či budovy na susednom pozemku sú napísané na LV. Keďže postavené hospodárske budovy na LV zapísané neboli, mylne ste predpokladali, že sa na susednom pozemku nebudú chovať hospodárske zvieratá a pozemok na stavbu domu ste zakúpili a rodinný dom máte pred kolaudáciou. Sami porušujete zákon tým, že bývate v dome, ktorý nie je skolaudovaný, keď píšete: "a minulý rok sme sa už aj nasťahovali." Relevantná právna rada podľa môjho názoru s prihliadnutím na chorobu neexistuje, pretože sa nedá spoľahlivo dokázať, že ste ochorela v dôsledku činnosti na susednom pozemku. Sama sa bojíte riešiť nastanú situáciu na obecnom úrade a s majiteľom susedného pozemku. Ale si uvedomte, že nikto iný to za vás neurobí. Musíte dokazovať, že zápach z chovu a uskladnenie slamy pri vašom pozemku vás obťažuje nad primeranú mieru a požadovať nápravu. Ale povedzme si úprimne, že ak máte astmu a vadí vám aj slama, tak pouvažujte, či bývanie v takom prostredí vám bude na osoh. Ja by som dom predal, a našiel bývanie v inom prostredí.
arizona
19.08.16,06:21
Chov hospodarskych zvierat na dedine je u nas stale zauzivany.
Ale casy sa zmenili,oproti tomu,ako to bolo kedysi,takze aj chovatel musi dodrziavat urcite pravidla,ktore nam diktuje stat,ci Brusel... :-/
Chovatel sa musi vyvarovat vsetkeho,aby zabranil poskodzovania spodnych vod a zivotneho prostredia...

Mozete sa obratit na Regionalny urad verejneho zdravotnictva a na Urad zivotneho prostredia.
Oni mozu skontrolovat, ci chovatel splna podmienky na chov a ci ma vyhovujuce podmienky.
Podla mojich vedomosti,pri chove hosp.zvierat by mal chovatel zabezpecit tzv. vane,v ktorych sa zachytava mocovka / tie by mal davat vyvazat z pozemku/ a na uskladnenie hnoja su tiez urcene normy,ktore hovoria,ako daleko od ludskych obydli sa moze skladovat,aby neskodil okoliu...

https://www.google.sk/search?q=chov+hospodarskych+zvierat+zakon&oq=chov+hospodarskych+zvierat+zakon&aqs=chrome..69i57.6856j0j7&sourceid=chrome&ie=UTF-8
Oliwa
22.08.16,06:59
Neviem, či sa nájde niekto, kto by kúpil neskolaudovaný dom...
A ak aj bude skolaudovaný, kto by túžil po obývačke so sklenenými stenami s výhľadom na val hnoja a arómou močovky... Asi ani riaditeľ Agrokomplexu...
Ideálne by bolo, keby o ten dom prejavil záujem sused, resp. "zrejme" nájomník-hospodár... alebo niekto nealergický...
I keď je pochopiteľné, že dom nebol stavaný za účelom predaja.
O koľko ks dobytka ide? A čo na to ostatní susedia, ak nejakí sú? Tí nemajú výhrady?
A VZN Vašej obce? Je ten chov v súlade s ním?