AdelaS
16.08.16,21:05
Ahojte, prosím vás o radu: Staviam vonkajšiu garáž, postavená je z ytongu, zasieťkovaná s použitím lepidla. Omietka tam nie je. Pod sieťkou nie je polystyrén. Z finančných a osobných dôvodov už nechcem tento rok pokračovať v stavbe a nechcem ju dať stavbárom maľovať. Murár mi teraz povedal, že ak to neurobím, tak v zime, keď bude mrznúť sa mi vlhkosť nasiakne do použitého materiálu a lepidlo aj so sieťkovaním sa popraská a znehodnotí. Nikdy som niečo také nepočula a neviem, ako mám ďalej pokračovať. Prosím, aké máte skúsenosti? Ďakujem.
marleau
16.08.16,19:11
Moje skúsenosti vravia, že keď nechcete odborníkov, tak si to urobte sama a nepýtajte sa po diskusiách.
AdelaS
16.08.16,19:24
:-) Ďakujem za ochotu. Ale myslím, že v tejto chvíli mi to nepomôže. :-)
mondes
16.08.16,20:15
Neviem, či už po roku sa lepidlo znehodnotí, ale niečo na tom, čo vraví murár pravdy bude. Totižto môj brat tak dom nechal len v lepidle nie rok, ale sedem rokov. Po siedmich rokoch dával fasádu a tá mu začala praskať a opadávať. A to hneď možno po týždni. Myslel si, že mu zle urobili fasádu, pretože penetrak nenechali schnúť 24 hod. ako je to v návode, ale len cca. 4 hod. No firma sa ohrádzala tým, že to je chyba v lepidle. (Iná firma im dávala do lepidla a iná fasádu). Dohodli sa na oprave a keď tú pôvodnú fasádu dávali dole, tak nemuseli ju ťažko zoškrabovať, ale stiahli ju ľahko ako koberec.
Nakoniec brat vydedukoval, že chyba bola v tom, že dom bol v lepidle až sedem rokov a to mohlo od slnka, vetra a dažďa opraskať. Takže asi toľko. Ak som ti pomohla v rozhodovaní, tak som rada . :)
buchač
16.08.16,20:24
Po prvé...Adela spomína momentálny finančný problém, tak by si jej mal ako odborník skôr poradiť a nie robiť opak.

Moje skúsenosti zasa vravia, že nie je potrebné na všetko odborníka....to po druhé.

Po tretie...poznám odborníkov a "odborníkov".
Jedna skupina maká, nezavádza a neprmršťuje ceny...a nepotrebuje ani reklamu, výsledok ich práce vraví za nich.
Tá druhá je pravý opak...
AdelaS
16.08.16,20:33
Ďakujem za podporu, tiež mi príspevok pána marleau prišiel arogantný. :-)
AdelaS
16.08.16,20:36
Ďakujem moc, presne takéto odpovede by som čakala - že mi tu ľudia napíšu nejaké skúsenosti. Na to by mala hádam Porada slúžiť. A nie odpovede, ako pán marleau hore. :-)
taiko
17.08.16,06:15
Vazeny smutny clen porady.
Coze na mojom prispevku bolo neuzitocne ? Tebe sa nazov temy " Farba ? " javil ako vystizny a uzitocny aj pre inych clenov porady ?
allgreen
17.08.16,06:40
Ja síce nie som stavbár ale tiež prerábam dom a tak isto som nechal stáť oklébrovaný dom do budúceho roku. Majstri vraveli že pred nahodením fasády prejdu dom ešte jednou vrstvou lepidla a následne naň dajú fasádu. Mám tých istých majstrov čo mal svokor a tomu dom stál bez fasady 3 roky
buchač
17.08.16,07:43
Vážený veselý holandský nepevný !!!!

Ako moderátor by si si mohol odpustiť takéto príspevky. Prípadne vytknúť chybu v komente.

Nevraviac už aj o tom, že iní moderátori zbytočne nementorujú, ALE upravia zadanie otázky podľa potreby ...
AdelaS
17.08.16,13:15
Pán taiko, súhlasím s pánom buchačom. Porada je tu na to, aby som sa mohla normálnych ľudí spýtať na ich skúsenosti. Ak sa cítite veľkým odborníkom, skúste sa zamerať na poradenie a nie na buzeráciu za niečo, o čo tu vôbec neide. Názov "Farba" sa mi javil dostatočný. Takisto ako známka, ktorú by som vám dala za vašu gramatiku.
AdelaS
17.08.16,13:16
Aha. Ďakujem veľmi pekne. A môžem sa spýtať, nevedeli by ste mi povedať ešte, či tam mal váš svokor polystyrén a aký druh lepidla potom majstri použili? Pekný deň.
allgreen
17.08.16,13:27
on nemal polystyrén, ja mám. Lepidlo tuším dával Baukleber, ja zas na polystyrén duocontact
AdelaS
17.08.16,13:30
Ďakujem moc. Prajem všetko dobré.
taiko
17.08.16,13:34
Mila Adela, maj rozum, ja nie som pan :)
Skusim vysvetlit moj komentar. Ked zadavas otazku, vacsinou sa dockas relevantnej odpovede. To znamena porada.sk Ti pomohla. Na porade ide vsak aj o to, ze mozno podobny alebo rovnaky problkem ako mas Ty, ma, ci bude mat aj niekto iny. Tomu by tiez pomohla pripadna odpoved na Tvoju otazku a nemusi zadavat dalsiu otazku a tym zahlcovat poradu rovnakymi otazkami. Danu otazku a zaroven aj odpoved na nu vsak musi vediet najst. No a najde ju len vtedym ak je nazov otazky presny a co najviac jednoznacny. Je to podobne ako na googli. Ak zadas do googla heslo farba, dostane sa Ti 23200000 vysledkov. Ked vsak zadas " zasietkovana fasada bez omietky " dostane sa Ti 9 vysledkov, medzi inymi aj tento https://www.modrastrecha.sk/forum/fasada-a-vonkajsia-omietka/fasada-bez-omietky-2/
Chapeme sa ? Preto je jednoznacny nazov otazky dolezity. Moze totiz okrem Teba pomoct inym ergo zlepsovat tento portal.
Takze sa nejednalo o buzeraciu, ale o priatelsku radu, ako zlepsit nieco o co sice nejde Tebe, ale o co ide mne ;)
bodliak
17.08.16,20:01
Mal som duocontact cez jednu zimu a nebol problem. 7 rokov je vela.
AdelaS
17.08.16,20:04
Ďakujem. Mali ste tam polystyrén alebo podobne ako ja len pod sieťkou? Nie, sedem rokov isto stavbu nenechám, potrebujem len vedieť, či mi to vydrží cez zimu - na jar môžem pokračovať.
AdelaS
17.08.16,20:09
Ďakujem za tip, skúsim popátrať teda aj na linku, ktorý ste mi napísali. Ale trošku mi ten názov pripomína "modrykonik", čo je fórum pre rodičov - a veru poviem vám, niekedy sa tam točia riadne nezmysly... :-)
misoft
17.08.16,20:23
mimotemy
taiko - odkaz na to, aby si "upravila" otázku, sa nedáva ako odpoveď. Mal si to dať pod jej popis ako "Vyžiadať upresnenie otázky" A to sa divím, že si to takto riešil, najmä keď si aj ako moderátor (a ten by MAL vedieť viac, ako to na stránke riadiť).
Dávam neužitočné.
bodliak
17.08.16,20:24
V oboch prípadoch DuoContact, pod jedným bol Nobasil, pod druhým Steico.

Odfláknuť sa dá všetko, zlý kléber nevydrží ani od jari do leta. Poriadne spravený (dával som hrubšiu vrstvu so sieťkou a potom druhú, tenšiu) zimu vydrží bez úhony.
Ak veeeeľmi chcete niečo ešte urobiť, ja by som dal penetrák.
AdelaS
17.08.16,20:31
Prepáčte, nerozumiem: v "oboch" prípadoch. Skúšali ste to na dvoch stavbách?
bodliak
17.08.16,20:39
Áno, na dvoch stavbách ( rôzne roky, rôzna lokalita ) sme to nechali cez zimu takto stáť.

Nebolo to preto, že by sme už fasádu nestíhali pre počasie.
Pozor ! Aj kléber musí vyzrieť, nesmie teplota klesnúť pod 5 stupňov, mrznúť už vôbec nie.
Aj takéto nedodržanie technologických podmienok sa môže podpísať pod opadnutie fasády na ďalší rok a potom zhodia vinu na lepidlo a ročné obdobie.
AdelaS
17.08.16,20:57
Aha. Takže, ak dobre rozumiem, podľa vášho názoru aj nezateplenú fasádu možno nechať cez zimu stáť bez omietky, ak mi ju teraz (keď ešte nie je zima) poriadne zasieťkujú a nechajú "vyzrieť"?
bodliak
17.08.16,21:18
Áno, rozumiete dobre.
Použiť vhodné lepidlo a dodržať predpísaný postup.
AdelaS
17.08.16,22:01
Veľmi pekne ďakujem za váš názor. Prajem všetko dobré. :-)
vicktor
18.08.16,12:58
Ale este je len august, naco to odkladat? Garaz omietnu dvaja murari za jeden den, z osobnych dovodov cas nestratite. Co sa tyka financnych dovodov - ved pozicajte si v rodine. NIE OD NEBANKOVKY!
A mate po starostiach ci to lepidlo so sietkou zvladnu.
AdelaS
18.08.16,20:00
Ďakujem veľmi pekne. Naozaj ste ma pobavili :-)
Ferdosondo
26.08.16,11:59
Adélka, len by som Ťa chcel poopraviť lepidlo sa nemaľuje. Na lepidlo musíš natiahnuť omietku.