Replasťačka
17.08.16,08:43
Študent vysokej školy má zmluvu s hokejovým klubom, na základe ktorej mu budú vyplácať 500 Eur mesačne.
Aké povinnosti mu z tohto príjmu vyplývajú?
Mám na mysli daň z príjmu, zdravotné poistenie a sociálne poistenie, kde sa musí registrovať ?
ďakujem
Anik
17.08.16,08:25
na základe akej zmluvy?
Replasťačka
23.08.16,11:23
Má zmluvu o profesionálnom vykonávaní športu , ktorá sa posudzuje obdobne ako pracovná zmluva, hokejový klub sťahuje aj daň vo výške 19 % ako normálnemu zamestnancovi, len mi nie je jasné, prečo potom HK posiela športovcov registrovať sa na DÚ, pretože som si niečo našla , konkrétne " Vykonávanie športu pre športovú organizáciu, ako napr. hokejista hrá za športový klub " napĺňa znaky závislej činnosti. Má zmluvu o profesionálnom vykonávaní športu, z ktorej vyplýva: zdaňuje sa ako závislá činnosť, má nárok na dovolenku, nesmie byť mzda nižšia ako min.mzda, má nárok na NZČZD, odvody neplatí ani športovec, ani organizácia. Platenie SZ je odložené do 1.1.2019 . V prípade ZP nie je príjem plynúci na základe vyššie uvedenej zmluvy definovaný ako zárobková činnosť, preto ZP neplatí, ani nevstupuje do RZ ZP.
Alebo sa mýlim ?
duves
23.08.16,11:27
športovci nie sú zamestnanci, myslim, že funguju ako sprostredkovatelia poistiek čo do registrácie, teda DIČo a potom robí DP.
Replasťačka
23.08.16,11:43
Ale činnosť športovca môže byť:
1.) V prípade vykonávania športu ako jednotlivec, vo vlastnom mene a cieľom živiť sa svojou činnosťou, ide o SZČO
2.) Vykonávanie športu športovcom pre športovú organizáciu ( ako hokejista, hrá za športový klub )- vtedy napĺňa znaky závislej práce: je podriadený športovému klubu, riadi sa podľa pokynov športového klubu, v mene klubu a čase určenom športovým klubom, teda športovec je v zmluvnom vzťahu podriadený a športový klub v nadriadenosti .
Zákonom o športe sa zaviedli nové typy zmluvných vzťahov a jedným zo vzťahov je " Zmluva o profesionálnom vykonávaní športu " ktorá spĺňa znaky závislej práce a nie je pritom rozhodujúce pomenovanie zmluvy, ale skutočný stav. Ak športovec - jeho zmluva spĺňa znaky závislej práce, nemožno ju posudzovať ako SZČO.
Toto všetko som si našla, ale aj tak isto neviem, či uvažujem správne.
Prečo športový hokejový klub sťahuje daň a pritom chce od športovcov registrácie na DU, ZP.
duves
23.08.16,15:30
zatial som pri uvere ani jedneho športovca nemal ako na závislú činnosť, ich príjem je neoveritelny v registri SP (socialnej poisťovne). Zväčša sa to dotiaho na riadne daňove priznanie a hračske zmluvy. Ale to len takí obyčajní. Chlapci hravajauci za NHL žiadne uvery nepotrebovali :-)
Anik
23.08.16,16:04
Skús pozrieť tu máš to pekne v tabuľke
http://www.ucps.sk/Porovnanie_odvodoveho_zatazenia
Katy a R
23.08.16,16:07
Replasťačka
25.08.16,12:26
Anik ďakujem, takže som uvažovala správne, je to študent VŠ, denné štúdium, zdravotne je poistený , platiteľ je štát.
Replasťačka
30.08.16,10:35
Ďakujem,
renata
23.11.16,07:59
Problém je v tom, že kluby i napriek zmenám od 1.1.2016 "obchádzajú" zákon o športe a naďalej uzatvárajú zmluvy podľa občianskeho zákonníka. Aj napriek tomu, že výkon športovca hlavne v kolektívnom športe napĺňa znaky závislej práce.
renata
28.11.16,10:01
Pozor na to, akú zmluvu mu klub dal ! Napriek novému zákonu o športe od 1.1.2016, kluby "obchádzajú" zákon a uzatvárajú zmluvy stále podľa Občianskeho zákonníka". Potom je ale hráč posudzovaný ako SZČO.