Decem
17.08.16,18:00
Dobry den Poradaci

Chcel by som sa opytat ako funguju dane, zdravotka a socialka ak by som chcel pracu vykonavat prostrednictvom PC / Internetu pre zahranicnu spolocnost ? Momentalne mam zivnost a klientovi fakturujem, posielam suhrnne vykazy a vsetko si platim na SK ako SZCO. Klient mi vsak ponukol ze ma zamestna ako riadneho zamestnanca vo svojej firme v Belgicku.

Tu nastava otazka...kedze budem pracovat z domu zo Slovenska, bude zamestnavatel platit zdravotne a socialne poistenie v Belgicku? Dan z prijmu za mna odvedie tak isto zamestnavatel a tu odovzdam na danovom urade len potvrdenie?

Taktiez ma zaujima ci takato praca je vobec mozna z pravneho hladiska. Pracujem cez internet, pracu vykonavam aj v Belgicku tym ze sa pripajam cez internet na ich PC a z casti pracujem aj na svojom PC ale stale som v podstate doma. Mal by som byt teda danovym rezidentom SR. Toto sa bude asi tazko definovat ale zaujimaju ma Vase nazory. Volal som na infolinku Dovery, Financnej spravy aj socialky ale viete ako to chodi, nazory sa roznia kedze toto asi nieje tema ktoru riesia kazdy den.

Vdaka!
UctoPRO
29.09.16,15:16
Môj názor je taký, že je na Vás kde chcete platiť celkové dane, nakoľko máte možnosť voľby a teda, v tomto prípade si môžete vopred nastaviť svoju situáciu z pohľadu daní. Táto možnosť voľby vám vzniká od 01 januára 2017, nakoľko už ubehlo 183 dní za rok 2016 vo vašom prípade a teda ste slovenský danový rezident, t.j. patríte pod slovenskú finančnú správu,
avalik
29.09.16,15:38
fyzicky sa bude zdrziavat na Slovensku, hranice neprekroci - ostane danovym rezidentom SK
UctoPRO
29.09.16,19:02
ono je to na hlbšiu analýzu vašho postavenia, pretože sú tu vylučovacie pozície u zam-cov. Preto by som vám doporučoval, asi najlacnejšie od účtovného oddelenia belgickej firmy, nie z webu, zistiť aké zrážky sú vykonávané belgickému zamestnancovi a podľa akého zákona. Myslím, že bez problémov by vam mali na to odpovedať.