IvetaH
18.08.16,15:13
Klient prenajíma nákladné autá a stavebné stroje a často sa stáva, že na poškodenie príde až po prevzatí vozidla. Potom spíše internú zápisnicu, pošle ju zákazníkovi, ten sa niekedy vykrúca, ale obvykle uznajú poškodenie podľa zmluvy, potom vystavíme faktúru ako nárok na náhradu škody a potom zákazník namieta nami vyčíslenú výšku. A tak mám v pohľadávkach asi 15 faktúr, ktoré sú síce na malé čiastky ale roboty mám s nimi ako na kostole. A nakoniec sa dohodnú a zas prerábam. Ide ma poraziť z toho. Mohla by som to robiť tak, že nevystavím faktúru ale dám len výzvu alebo požiadavku na úhradu akože ten nárok na náhradu. A potom keď zaplatí, potom vystavím faktúru.
KloferHladny
19.08.16,04:56
a načo vystavuješ faktúry k náhrade škody ? Je náhrada škody predmetom DPH ? Ak nie je, potom prečo "faktúra". Podľa mňa nemusí byť ...
Zákazník rozbil čelné sklo na mojom majetku. Ja ho dám opraviť za 1500 EUR + DPH. Poisťovňa mne uhradí 1000 EUR + DPH vyžiadam od štátu, 500 EUR je spoluúčasť. Od zákazníka požadujem 500 EUR ako náhradu škody (nepreplatená časť).
c.s.i.
19.08.16,05:46
a neskladajú zálohu za zapožičanie? Aspoň vo výške spoluúčasti havarijného poistenia pri autách a pri strojoch si stanoviť nejaký paušál. a pri prvzatí od zákazníka poriadne skontrolovať čo odovzdáva späť.