klerak
18.08.16,15:26
český architekt, neplátca dph (nemá ani žiadnu registráciu) nám poskytol službu - projektovú činnost na budove na Slovensku.. urobím samozdanenie, predpokládam.. a čo on? nemal by sa registrovať, keď dodáva služby do EU? ďakujem
Sarlotka
19.08.16,09:19
miesto dodania služieb architekta sa určuje podľa § 16 ods. 1 t.j. Slovensko

§ 16
(1)
Miestom dodania služby vzťahujúcej sa na nehnuteľnosť vrátane realitnej činnosti a činnosti znalcov, ubytovacích služieb, poskytnutia práva na užívanie nehnuteľnosti, služieb zameraných na prípravu a koordináciu stavebných prác, ako sú služby poskytované architektmi a osobami zabezpečujúcimi stavebný dozor, je miesto, kde sa nehnuteľnosť nachádza.

Osobou povinnou platiť daň je príjemca, architekt prenáša daňovú povinnosť
§ 69
Osoby povinné platiť daň správcovi dane

(2)
Zdaniteľná osoba, ktorá má sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň alebo bydlisko v tuzemsku, je povinná platiť daň pri službách uvedených v § 16 ods. 1 až 4, 10 a 11 a pri tovare okrem tovaru dodaného formou zásielkového predaja, ktoré jej dodala zahraničná osoba z iného členského štátu alebo zahraničná osoba z tretieho štátu, ak miesto dodania služby alebo tovaru je v tuzemsku.


Registračná povinnosť, v tomto prípade českému architektovi nevzniká nesprávne, správne uvádza rexogazda

Ak si platiteľ DPH uvádzaš v DPH na r. 9,10,21
v KV v časti B1, IC DPH obchodného partnera uvedieš "0"
rexogazda
19.08.16,11:24
Českému architektovi vzniká povinnosť registrácie na českom FÚ podľa českého zákona o DPH §6l b.
klerak
19.08.16,11:57
ďakujem velmi pekne..
klerak
19.08.16,11:58
ďakujem.. v českém zákone v § 6l sa odkazujú na místo plnenia podľa § 9, ale v tomto prípade podľa mňa ide o § 10.. či?
Sarlotka
19.08.16,12:13
ja som tú registráciu uvádzala tak, že ak by to bolo opačne SR architekt, nebol by povinný sa registrovať, myslela som, že v ČR to budú mať analogicky... nepozerala som ČR zákon...