iika
26.06.06,14:50
Prevádzka funguje 1 deň v týždni o 2 hod. dlhšie, a v sobotu funguje 4 hodiny. Na zamestnanca to vyjde minimálne 6 hodín nadčas za mesiac, spravidla je to ale viac. Zamestnávateľ ich neprepláca, po dohode so zamestnancami si týto čerpajú náhradné voľno. Ako by sa malo správne postupovať, ak zamestnanec ide napr. k lekárovi? Napr. v ten deň, keď má pracovnú dobu 10 hodín? Evidovať ako odpracovaných 10 hodín s osp ravedlnenou priepustkou alebo odrátať z náhradného voľna? A čo s takou špekulkou, že nepríde zamestnanec vôbec v ten deň do práce na 6 hodín si vypíše n.v. a na 2 hodiny má potvrdenie od lekára? :eek::confused: :eek:
Marianna01
26.06.06,15:21
Na návštevu lekára má samozrejme zamestnanec nárok. Čerpanie náhradného voľna je vecou DOHODY medzi zamestnávateľom a zamestnancom, čerpanie NV nemôže ovplyvniť chod prevádzky. Ak sa obe strany dohodnú na čerpaní NV, je to v rámci zákona.
Ak má pracovný deň 10 hodín a máte to v zmluve, potom návšteva u lekára je na celý pacovný deň, ak nemá priepustku iba na nejaký čas. Z náhradného voľna mu nemôžete odrátať návštevu lekára.
S tou špekulkou - ak sa so zamestnávateľom VOPRED nedohodol, že si vyberie v ten deň náhradné voľno, potom nenastúpenie do práce je neospravedlnenou absenciou, pretože nemá nárok na svojvoľné čerpanie NV, nakoľko by to ohrozilo (resp. mohlo by) chod prevádzky.
iika
27.06.06,05:11
To teda znamená, že mu má zamestnávateľ napr. v prípade, že má napísaný odchod 6.00 a odchod 16:30 a od 10:00 do 12:00 bol u lekára brať do úvahy 10 hodín? Teda v ten deň má 2 hodiny nadčasov?:confused: :confused: :confused:
Marianna01
27.06.06,19:23
To teda znamená, že mu má zamestnávateľ napr. v prípade, že má napísaný odchod 6.00 a odchod 16:30 a od 10:00 do 12:00 bol u lekára brať do úvahy 10 hodín? Teda v ten deň má 2 hodiny nadčasov?:confused: :confused: :confused:

Trošku som musela rozmýšľať, kým som pochopila, čo sa pýtaš.
Ak má príchod do práce o 6,00, odchod 16,30, medzitým bol 2 hodiny u lekára v rámci pracovného času, počítaš mu normálny desaťhodinový prac. čas. Nemá žiadne nadčasy, tie dve hodiny má ospravedlnené, pretože bol u lekára, a v tých desať hodinách má všetko započítané. tie 2 hod. nemusí nadpracovať, ale sa mu ani nepočítajú ináč, ale akoby bol v práci.
Daj pozor ešte na max. počet návštev u lekára podľa ZP. Aby to tá špekulka nezneužívala... ;)
zena
13.10.09,09:32
Ahojte poradaci, mam na Vas prosbu o pomoc. Stretla som sa s tym prvy krat. ZL sa rozhodol ze nebude preplacat nadcasy,ale bude sa cerpat nahradne volno. Ako to funguje? ZC napr. za august odpracuje 32hodin nadcasu teda 4 dni. Za ugust je fond 168 hodin. Za 32hod. nadcasu mu patri mzda v auguste a v septembri si vycerpa nahradne volno? Sudim podla paragrafu 121 : "Narok na mzdu sa musi poskytnut vo vyplate mzdy za mesiac v ktorom doslo k vykonu prace nadcas" Ale potom aku polozku mu dam v septembri na tie 4 dni?
Ančika
13.10.09,09:54
ZL sa nemôže rozhodnúť, môže sa dohodnúť! Nadčas má byť v prvom rade zaplatený, až po dohode so ZC môže byť náhradné voľno.
zena
13.10.09,09:58
ZL sa nemôže rozhodnúť, môže sa dohodnúť! Nadčas má byť v prvom rade zaplatený, až po dohode so ZC môže byť náhradné voľno.
Samozrejme ze po dohode, ZL aj ZC sa dohodli, mne ide teraz len o to, prist ako to funguje s cerpanim v buducom mesiaci...Maximalne je vycerpanie do troch. Takze ako to potom vykazem v septembri?
Ančika
13.10.09,10:03
Myslím si, že to je otázka používaného SW. Možno je tam položka mzdy Náhradné voľno, alebo Neodpracované?
zena
13.10.09,10:07
Ano, ale kedze zaplatim nadcas v mesiaci v ktorom vznikol, teda z agusta v auguste, tak tie 4 dni v septembri keby dam ako neplatene, neodpracovane, tak by som musela ZC odhlasit zo socialky, nie? To uz by bolo neplatene volno? Ja uz mam z toho gulas...
eby
13.10.09,10:10
Keď dobre čítam, písala si, že zamestnávateľ nebude preplácať nadčasy, ale budú si ich čerpať. Takže v auguste nebudú mať preplatené nadčasy, iba základný úväzok.
zena
13.10.09,10:13
Keď dobre čítam, písala si, že zamestnávateľ nebude preplácať nadčasy, ale budú si ich čerpať. Takže v auguste nebudú mať preplatené nadčasy, iba základný úväzok.
Ano presne to sme chceli, ale potom som nasla toto v zakonniku....podla paragrafu 121 : "Narok na mzdu za pracu nadcas sa musi poskytnut vo vyplate mzdy za mesiac v ktorom doslo k vykonu prace nadcas" Tak neviem ci to mozem spravit tak, ze v auguste bude mat zakladnu mzdu a v septembri si vycerpa 4 dni nahradneho volna, plateneho
eby
13.10.09,10:15
áno
zena
13.10.09,10:18
áno
Dakujem velmi pekne, ja to riesim len od dnes tak som si to chcela overit. Niekedy ma vyklad zakonnika vie pekne dopliest :)
LenkaBr
15.10.09,16:00
Ano presne to sme chceli, ale potom som nasla toto v zakonniku....podla paragrafu 121 : "Narok na mzdu za pracu nadcas sa musi poskytnut vo vyplate mzdy za mesiac v ktorom doslo k vykonu prace nadcas" Tak neviem ci to mozem spravit tak, ze v auguste bude mat zakladnu mzdu a v septembri si vycerpa 4 dni nahradneho volna, plateneho

Dobrý večer, môžem sa k tomuto pripojiť?
Je to teda tak, že keď je FPč napríklad tých 160 hodín a nadčasy 32, tak za august sa im skutočne zaplatí len 160 hodín a tých 32 nadčasových bude v ďalšom mesiaci vyplatených ako základná mzda (v sw označená napríklad ako čerpanie náhradného voľna)?
Stretla som sa napríklad aj s názorom, že v mesiaci, v ktorom došlo k nadčasom, boli tieto odpracované hodiny za tento mesiac aj vyplatené (tým pádom zvýšené VZ na odvody oproti iným mesiacom, ale aj vyššia výplata) a v mesiaci, v ktorom bolo čerpané NV, nebolo vyplatené nič, existovala len evidencia o čerpaní.
ZuzanaHr
06.11.09,05:54
Dobré ráno, v práci mmi dali priepustku a po dvoch tyzdnoch pri ratani dochadzky zistili ze uz nemam narok na tie dve priepustky co som dostala(konkretne jedna celodenna a jedna na 4 hodiny). Takze mi na tu celodennu daju dovolenku a na tu 4hodinovu si mam vybavit ocerku. O neplatenom volne nemoze byt ani reci, podla mojej personalnej, a dohodnut sa na nadrobeni je nemozne v nasej firme. Mozu si korejci robit co chcu, to ich vobec nase zakony nepostihnu? Poradte co mam robit. Aj cez celozavodnu dovolenku nam kazali mat neplatene volno, hoci sme mali dost dovolenky.
Tweety
06.11.09,06:13
Dobré ráno, v práci mmi dali priepustku a po dvoch tyzdnoch pri ratani dochadzky zistili ze uz nemam narok na tie dve priepustky co som dostala(konkretne jedna celodenna a jedna na 4 hodiny). Takze mi na tu celodennu daju dovolenku a na tu 4hodinovu si mam vybavit ocerku. O neplatenom volne nemoze byt ani reci, podla mojej personalnej, a dohodnut sa na nadrobeni je nemozne v nasej firme. Mozu si korejci robit co chcu, to ich vobec nase zakony nepostihnu? Poradte co mam robit. Aj cez celozavodnu dovolenku nam kazali mat neplatene volno, hoci sme mali dost dovolenky.
Zrejme máš na mysli § 141 prekážky v práci, ťažko Ti poradiť, ak nepíšeš o aké išlo, a koľko dní si už mala vyčerpaných.:)