JAJA11
19.08.16,11:25
Česká firma má vytvorenú organizačnú zložku na Slovensku a je zaregistrovaná ako platiteľ DPH podľa paragrafu 4. Má tu predajne, sklady.
Má faktúru vystaviť s prenesením daňovej povinnosti podľa paragrafu 69 ods.2 alebo vystavuje faktúry s DPH a odberateľ si môže DPH uplatniť podľa zákona o DPH?

Tak som hľadala ďalej, pretože tá firma stále tvrdí, že ak je registrovaná podľa paragrafu 4, tak fakturujú s DPH a našla som toto:

zakúpili sme tlačiareň od českého dodávateľa, ktorý má na Slovensku pridelené IČ DPH. (40.....) Vystavil nám faktúru aj so slovenskou DPH. Ako mám v tomto prípade postupovať?
Mám to zobrať ako bežnú slovenskú faktúru a môžem si DPH uplatniť v súlade so zákonom o DPH, alebo musím požiadať dodávateľa o opravu faktúry a samozdaniť ?

Ak vám tovar dodáva platiteľ registrovaný podľa § 4 v tuzemsku, potom uplatní k cene tovaru daň ( § 69 ods. 1). Samozdanenie tovaru sa uskutočňuje pri nadobudnutí tovaru podľa § 11 (v tomto prípade je fyzický pohyb tovaru z iného členského štátu do tuzemska) alebo pri prenesení daňovej povinnosti od zahraničnej osoby podľa § 69 ods. 2 (v tomto prípade je fyzický pohyb tovaru v rámci tuzemska - napríklad zo skladu v tuzemsku).
martinez
19.08.16,09:40
kedze organizacna zlozka nema pravnu subjektivitu (napriek tomu, ze je zapisana v ORSR), predstavujete zahranicnu osobu, ktora dodava tovar na uzemi SR, fakturujete podla §69,2 s prenesenim danovej povinnosti, ak tovar dodavate zdanitelnej osobe...
JAJA11
19.08.16,10:44
lenže táto firma tvrdí opak a na moju žiadosť, aby mi vystavila faktúru bez DPH mi tvrdí, že keďže sú registrovaný podľa paragrafu 4, tak faktúrujú s DPH.
Lenže v tomto prípade potom ako mám postupovať, DPH si z nej uplatniť nemôžem, ale môžem si spraviť samozdanenie, aj keď na faktúre nie je údaj o povinnosti prenosu?
tak som doplnila otázku a podľa toho čo som našla, faktúrujú v to v tomto prípade správne aj s DPH:
martinez
19.08.16,10:56
ano maju pravdu, preveroval som to, prenesenie danovej povinnosti podla §69,2 by bolo v pripade, ak by tato zahranicna osoba dodavla tovar "v tuzemsku" a nebola by registrovana pre DPH na uzemi SR, alebo ak by bola registrovana podla §5. Ak su registrovani podla §4 a teda su platitelia DPH, fakturu so slovenskou DPH a vy za splnenia podmienok v §49 a §51 mate narok na jej odpocitanie... ospravedlnujem sa za nespravnu odpoved vyssie..
JAJA11
19.08.16,12:42
Ďakujem :-)