reny01
19.08.16,11:19
Ex chce vyhlasit osobny bankrot.
Ma dlhy aj ohladom vyzivneho na plnlote dieta.
Vztahuje sa bankrot aj na odpustenie vyzivneho ak ma staly prijem?
Mária27
19.08.16,16:35
Aj výživné sa zaradí do rozvrhu - môže byť aj čiastočné uspokojenie.

zo zákona o konkurze a vyrovnaní
§87 ods 2
Pohľadávky proti všeobecnej podstate sú a uspokojujú sa zo všeobecnej podstaty v tomto poradí:
d) výživné pre maloleté deti, na ktoré nárok vznikol po vyhlásení konkurzu a za kalendárny mesiac, v ktorom bol konkurz vyhlásený,
jurmiro
20.08.16,09:45
"Osobný bankrot" podľa súčasnej právnej úpravy má dve fázy - konkurz a oddlženie. Pokiaľ ide o výživné, treba rozlišovať či ide o výživné za obdobie pred vyhlásením konkurzu alebo po vyhlásení konkurzu.

Pohľadávku na výživnom za obdobie pred vyhlásením konkurzu (vrátane mesiaca predchádzajúceho mesiacu, v ktorom bol konkurz vyhlásený) je potrebné prihlásiť prihláškou, samozrejme ideálne v základnej prihlasovacej lehote 45 dní od vyhlásenia konkurzu. Túto pohľadávku pokiaľ bude zistená, bude správca uspokojovať spravidla pomerne na základe rozvrhu.

Pohľadávka na výživnom za obdobie po vyhlásení konkurzu a za mesiac v ktorom bol konkurz vyhlásený, avšak len na maloleté deti, je tzv. pohľadávkou proti podstate. Táto sa uplatňuje u správcu neformálnym podaním. Tieto pohľadávky správca môže uspokojiť aj počas konkurzu avšak striktne v zákonom určenom poradí. Výživné na maloleté dieťa má štvrté poradie. V zásade teda správca nie je povinný uhradiť pohľadávky štvrtého poradia, kým nemá uhradené všetky pohľadávky predchádzajúcich poradí.

Výživné na plnoleté dieťa však nie je pohľadávkou proti podstate a vždy je potrebné ho uplatňovať prihláškou.

Všetky pohľadávky, ktoré neboli v konkurze uspokojené, sa potom počas skúšobnej doby oddĺženia čiastočne uspokojujú z čiastky zaplatenej dlžníkom po každom roku skúšobnej doby. Ak súd oddĺži dlžníka, pohľadávky, ktoré zostanú neuspokojené, sú voči dlžníkovi nevymáhateľné, výživné nevynímajúc.

Pohľadávky na výživnom za obdobie po zrušení konkurzu, teda počas skúšobnej doby je však dlžník povinný riadne plniť, tieto pohľadávky s konkurzom či oddĺžením nič nemajú.

Treba ešte povedať, že podľa návrhu novej úpravy oddĺženia, ktorá má byť účinná od 1.1.2017 pohľadávky na výživnom na maloleté deti (zrejme pohľadávky prihlásené v konkurze a celkom neuspokojené) nebudú oddĺžením dotknuté, teda nestanú sa nevymáhateľnými. Pôjde však len o výživné na maloleté deti.
reny01
22.09.16,15:51
K otázke, ak maju dlhy ex aj spoludlznika ,ako je to po vyhlásení bankrotu. Vymaže sa dlh ako taký, alebo prechadza a vymáha sa od spoludlžnîka ?
jurmiro
22.09.16,17:34
celkom nerozumiem, skuste to prosim upresnit
reny01
22.09.16,18:09
Pri dlhoch exmanzela som ako spoludlznicka. On by chcel vyhlasit osobny bankrot. Ako je to potom so mnou. Bolo mi povedane,ze musim aj ja vyhlasit bankrot,lebo banka bude ziadat uhradu pohladavok od spoludlznika.