Luckasari
05.11.04,17:10
Milí poraďáci,

rada by som sa opýtala na váš názor. Je možné uskutočniť inventúru tovaru na sklade v inom termíne, ako k 31.12.?

čítam si § 29 zákona o účtovníctve a tam sa v odseku 2 v jednej z viet píše:

"Účtovná jednotka môže pri zásobách vykonávať inventarizáciu aj v priebehu účtovného obdobia."

V §30 sa však potom v odseku 4 píše: ""Fyzickú inventúru hmotného majetku, ktorú nemožno vykonať ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka, možno vykonávať v priebehu posledných troch mesiacov účtovného obdobia, prípadne v prvom mesiaci nasledujúceho účtovného obdobia. Pritom sa musí
preukázať stav hmotného majetku ku dňu, ku ktorému sa zostavuje
účtovná závierka, údajmi fyzickej inventúry upravenými o prírastky a
úbytky uvedeného majetku za dobu od skončenia fyzickej inventúry do
konca účtovného obdobia, prípadne za dobu od začiatku nasledujúceho
účtovného obdobia do dňa skončenia fyzickej inventúry v prvom mesiaci
tohto účtovného obdobia."

Aký je váš názor? Mohla by sa napr. uskutočniť inventúra zásob k 31.03.? Alebo musí byť k 31.12., maxilmálne 3 mesiace pred, alebo 1 mesiac po tomto termíne plus zdokladovanie stavu k 31.12.?
accad
05.11.04,19:44
Fyzická inventúra vykonaná napr. 31.1.2005 - pohyb od 1.1.2005 do 31.1.2005 - príjem sa odpočíta a výdaj pripočíta k zistenému stavu 31.1.2005.
Fyzická inventúra vykonaná napr. 30.10.2004 - pohyb od 1.11.2004 do 31.12.2004 - príjem sa pripočíta a výdaj odpočíta k zistenému stavu 30.10.2004.
Podľa mňa takto by sa mal určiť inventúrny stav zásob k 31.12.2003. Nemám s tým praktické skúsenosti, toto je skôr môj teoretický názor.
mudroš
06.11.04,16:19
Milí poraďáci,

rada by som sa opýtala na váš názor. Je možné uskutočniť inventúru tovaru na sklade v inom termíne, ako k 31.12.?

čítam si § 29 zákona o účtovníctve a tam sa v odseku 2 v jednej z viet píše:

"Účtovná jednotka môže pri zásobách vykonávať inventarizáciu aj v priebehu účtovného obdobia."

V §30 sa však potom v odseku 4 píše: ""Fyzickú inventúru hmotného majetku, ktorú nemožno vykonať ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka, možno vykonávať v priebehu posledných troch mesiacov účtovného obdobia, prípadne v prvom mesiaci nasledujúceho účtovného obdobia. Pritom sa musí
preukázať stav hmotného majetku ku dňu, ku ktorému sa zostavuje
účtovná závierka, údajmi fyzickej inventúry upravenými o prírastky a
úbytky uvedeného majetku za dobu od skončenia fyzickej inventúry do
konca účtovného obdobia, prípadne za dobu od začiatku nasledujúceho
účtovného obdobia do dňa skončenia fyzickej inventúry v prvom mesiaci
tohto účtovného obdobia."

Aký je váš názor? Mohla by sa napr. uskutočniť inventúra zásob k 31.03.? Alebo musí byť k 31.12., maxilmálne 3 mesiace pred, alebo 1 mesiac po tomto termíne plus zdokladovanie stavu k 31.12.?



Do konca roku 2004 sa musí aj fyzická inventúra zásob uskutočniť v rozpätí 3 mesiace pred a mesiac po termíne účtovnej závierky. Až novela zákona o účtovníctve umožňuje účtovnej jednotke učiť termín invrentúry zásob v ľubovoľnom termíne. Treba si pozrieť novelu ale aj dôvodovú správu.