Jednaruka
21.08.16,19:50
Zdravím,
čo je lepšie pre dlžníka, dohodnúť sa s veriteľom na:
- ručení bianko zmenkou (s jasne vypísanou dohodou o vyplňovacom práve) alebo
- na ručení cez notársky zápis s exekučným titulom?

PS: do nedávna by som riešenie bianko zmenkou považoval pre dlžníka ako riskantné, ale vraj je nejaká novela z konca roka 2015 ktorá dáva dlžníkovi väčšie možnosti bránenia sa v prípade nakalých praktík uplatnovania veriteľom
Mária27
21.08.16,18:47
Tá novela nie je prevratná - ide o spotrebiteľské zmluvy.

Zákon zmenkový a šekový (191/1950)

teraz:
§ 17.
(1)
Kto je žalovaný zo zmenky, nemôže robiť majiteľovi námietky, ktoré sa zakladajú na jeho vlastných vzťahoch k vystaviteľovi alebo k predošlým majiteľom, okrem ak majiteľ pri nadobúdaní zmenky konal vedome na škodu dlžníka. Ak je žalovaným zo zmenky ten, koho zaviazanosť zo zmenky vznikla v súvislosti so spotrebiteľskou zmluvou, možno majiteľovi robiť námietky, ktoré sa zakladajú na jeho vlastných vzťahoch k vystaviteľovi alebo k predošlým majiteľom vždy.
(2)
V konaní, v ktorom sa uplatňuje alebo vymáha nárok zo zmenky sa z úradnej povinnosti prihliadne na skutočnosti1) odôvodňujúce námietky podľa odseku 1, ktoré by ten, kto je žalovaný zo zmenky mohol uplatniť, ak jeho zaviazanosť zo zmenky vznikla v súvislosti so spotrebiteľskou zmluvou.

prv
§ 17.
Kto je žalovaný zo zmenky, nemôže robiť majiteľovi námietky, ktoré sa zakladajú na jeho vlastných vzťahoch k vystaviteľovi alebo k predošlým majiteľom, okrem ak majiteľ pri nadobúdaní zmenky konal vedome na škodu dlžníka.



Nemôžeš získať normálnu zmluvu o pôžičke? Ani zmenka ani notárska zápisnica nie sú výhodné - žiaden odklad, okamžite ťa oderú, ak náhodou nezaplatíš včas.
Jednaruka
21.08.16,19:02
Čo myslíš pod pojmom normálna zmluva o pôžičke? Ide o to že mám možnosť si požičať peniaze od blízkej osoby za dobrých podmienok, akurát tá osoba sa chce nejak zaistiť (riešil by som na jej mieste to isté). Ak myslíš komerčnú pôžičku tak tá je nereálna kvôli vysokým úrokom.
Mária27
22.08.16,12:37
Normálna zmluva s úrokmi za pôžičku, samozrejme aj s úrokmi z omeškania ak neskoro zaplatíš. Ak by si prestala platiť, môžu od teba súdne vymáhať (samozrejme rastú úroky) - a až po súdnom rozhodnutí nastúpi exekútor. Pri notárskej zápisnici sa zaviažeš, že môže exekútor prísť hneď a bez výzvy ...