ZUZULAZU
21.08.16,20:49
Sro chce darovat pozemok ktory ma v uctovnictve inej sro cke.
ako sa stanovuje cena pozemku pri darovani?
plati sa z tohto predaja aj dph aj dan z prijmov?
dakujem.
jakubzemko
23.08.16,22:18
Treba zaplatiť DPH z obstarávacej ceny pozemku v prípade ak pri kúpe bola daň odpočítaná. Daň z príjmov sa neplatí.
ZUZULAZU
24.08.16,06:03
Dakujem... preco sa dan z prijmov neplati? nebude to pripocitatelna polozka k zakladu dane? ved ide o dar.....
jakubzemko
24.08.16,06:07
Pretože ak niekomu niečo darujem tak nedosiahnem žiadny príjem. Dosahujem len nedaňový náklad na účte 543. Zauctujem teda 543/031 a 543/343
ZUZULAZU
24.08.16,06:15
ale nedaňový naklad je pripocitatelna polozka k zakladu dane, nie?
jakubzemko
24.08.16,06:18
Ano. Ale to neznamená že platím daň z príjmov z darovania. Ide o náklad ktorý nie je daňovo uznaný. Ak by som darovanily pozemok zaúčtoval na výnosovy účet vtedy by sme mohli hovoriť že platím daň z darovania.
ZUZULAZU
24.08.16,06:23
Ano :-) ja som to myslela tak,ze v konecnom dosledku ako pripocitatelna polozka aj tak bude danou zatazena...Zaujima ma este cena...aka je v tomto pripade cena? treba znalecky posudok alebo sa vychadza z trhovej ci obvyklej ceny?
KloferHladny
24.08.16,06:38
1. Pozemok máš v účtovníctve ocenený buď obstarávacou cenou alebo reprodukčnou obstarávacou cenou (alebo reálnou hodnotou) a mal by byť na účte 031
2. Pre účely ocenenia pozemku u obdarovaného platí § 25 odst 1.d. a následne § 27 odst 2 Zákona o účtovníctve (pozemok ocení reálnou hodnotou).
3. U darcu sa bude účtovať vyradenie 543/031 s tým, že suma na účte 543 sa v DPPO uvádza v III.časti tab A, 8. ako položka zvyšujúca základ dane.
4. DPH - u stavebného pozemku bola DPH pri kúpe odpočítaná, pri darovaní sa postupuje podľa § 54 Zákona 222/2004 (DPH) - zmena účelu. T.z. že odvedieš DPH
jakubzemko
24.08.16,06:51
Ono daňové úrady nevidia až tak radi darovanie. Základným cieľom spoločnosti je dosiahnutie zisku a preto je neobvyklé že si jedna spoločnosť obdaruje druhu pričom tieto spoločnosti nie sú ekonomicky, personálne alebo inak prepojené. Toto som dostal od finančnej správy ako odpoveď v podobnom prípade. Aj keď s tým úplne nesúhlasím, podľa finančnej správy by sa aj v tomto prípade mohol upravovať základ dane. No posúďte sami.
brý deň,

Vaša žiadosť o stanovisko vychádza z popisu problému, kde tuzemská fyzická osoba podnikajúca na základe živnostenského oprávnenia účtujúca v sústave jednoduchého účtovníctva, darovala inej blízkej osobe (fyzickej osobe nepodnikateľ) automobil.
V praxi môžu nastať situácie, keď závislé osoby cielene použijú špecifickú právnu formu transakcie ( v tomto prípade darovanie) s cieľom znížiť alebo vyhnúť sa daňovej povinnosti, ktorá by vznikla v prípade transakcie klasifikovanej ako predaj. V závislosti na skutočnostiach a okolnostiach konkrétneho prípadu je teda potrebné zvážiť, či by v uvedenom prípade k obdobnej transakcii darovania uskutočnenej za porovnateľných podmienok došlo aj v situácii, keby tieto dve spoločnosti boli nezávislé osoby.
Je ale súčasné potrebné uviesť, že k právnemu aktu darovania dochádza aj medzi nezávislými osobami, pričom toto darovanie môže byť motivované rozličnými zámermi, ktorými môžu byť napr. charita alebo verejný záujem. Darovanie medzi dvoma osobami - podnikateľmi, prípadne medzi dvoma obchodnými spoločnosťami založenými s cieľom dosahovať zisk je už ale menej častý jav. Preto je v takomto prípade potrebné skúmať skutočný motív a cieľ týchto transakcií a právnych vzťahov a zhodnotiť, či nedochádza k obchádzaniu zákona a znižovaniu daňovej povinnosti.
Pokiaľ výsledkom skúmania bude záver, že by k obdobnej transakcii a za porovnateľných podmienok nedošlo, keby tieto dve fyzické osoby boli nezávislé osoby a súčasne v dôsledku týchto právnych úkonov došlo k zníženiu daňovej povinnosti v SR, považujeme za vhodné zvážiť aj možnú reklasifikáciu právnej formy týchto transakcií. Na uvedenú transakciu by potom bolo potrebné nazerať v kontexte ustanovenia § 3 ods. 6 zákona č.563/2009 Z. z. o správe daní (Daňový poriadok). Postup podľa § 17 ods.5 zákona č.595/2003 Z. z. o dani z príjmov sa teda môže uplatniť aj v tomto prípade.
Vyššie uvedený postup má takisto oporu v smernici OECD o transferovom oceňovaní, kde sa vo výnimočných prípadoch pripúšťa rekvalifikácia právnych úkonov (prezentovanej zmluvnej vôle) vykonaných závislými osobami (body 1.36 až 1.41 pôvodnej smernice, resp. body 1.64 až 1.69 revidovanej smernice), pričom sa uvádza, že je nutné brať ohľad na skutočnosti a okolnosti konkrétneho prípadu.


Uvedená odpoveď má informatívny charakter a bola vypracovaná na základe informácií poskytnutých daňovým subjektom v jeho žiadosti.

---
S pozdravom,
Ing. Erika Likavcová
Oddelenie služieb pre verejnosť
Finančné riaditeľstvo SR
Banská Bystrica
Skryť citovaný text
jakubzemko
24.08.16,07:13
Čo sa týka ešte toho ocenenia. V účtovníctve máte pozemok ocenený obstarávacou cenou. Obdarovaný by ho mal oceniť reálnou hodnotou pre účtovné účely a myslím že obstarávacou cenou zistenou u darcu pre účely daňové.
ZUZULAZU
24.08.16,09:06
Ja praveze riesim toho darcu, obdarovanym bude zrejme nejaka fyzicka osoba... Medzicasom som vsak dostala info, ze pozemok bol kupeny bez dph, teda narok na odpocet nevznikol... v tom pripade dph ani neodvadzam?
stale vsak nemam jasno v tej cene... OC je ovela nizsia ako terajsia trhova cena pozemku...ja ho vyradim v OC a tym padom aj prip. polozka bude v tejto OC?
jakubzemko
24.08.16,09:28
Vyradíte v OC takto: 543/031. 543 pripočítate k základu dane. Neodvádzate DPH. Ak budete mať kontrolu, pripravil by som sa na vysvetľovanie, prečo ste majetok darovali a nepredali.
ZUZULAZU
24.08.16,09:42
velmi pekne dakujem za pomoc a odpovede